Προς το περιεχόμενο

Ο φορητός υπολογιστής Mi Notebook Pro είναι ο "MacBook Pro killer” της Xiaomi


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην πάμε μακριά να πούμε ότι υπάρχει η τίμια πρόταση με το πολύ καλό Chuwi lapbook που είναι πανάλαφρο, με ίδιο περίπου φινίρισμα και με 64 ssd και κοστίζει 249 ευρώ, οπότε γιατί να πετάξουμε 900 ευρώ από την στιγμή που δεν υπάρχουν καν? κι αυτό win 10 έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που κάνω λάθος.

Challenge accepted :)

Καταρχάς μη συγκρίνεις Windows που τρεχουν σε Apple μηχανακι μεσω bootcamp. Τα apple ειναι συμβατα μηχανηματα (ειδηκα των τελευταιων 5 χρονων) Οπως και πολλά "Windows 10 certified" μηχανηματα. Εκει λογικο τα windows  (8,10) να πηγαινουν σφαιρα. Επησεις το Mac os 10.10.X εχει θεματακια. μπολικα μαλιστα. Ισως για αυτο σερνονται οταν τρεχεις τα 4-5 σοβαρα προγραμματα (εκτιμηση, γιατι δεν προσδιοριζεις τι ειναι και τι κανουν).

 

Τωρα, το τι ειναι καλυτερο και το τι οχι, εχει να κανει με τις αναγκες, απαιτησεις και γενικη αντιληψη του καθενος.

 

Παλια το OSX ηταν το ποιο καλοζυγισμενο και ποιο φιλικο προς τον χρηστη commercially available λειτουργικο. (λογικα ακομα ειναι)

Πολλοι το εκτιμουσαν αυτο. 

Ευχαριστο interface, λογικη "it simply works" του στηβ τζομπς, απλοτητα στη χρηση, ελαχιστοι πονοκεφαλοι, γιατι η φιλοσοφια ηταν να ειναι ολα εκει διαθεσιμα και απλα. Παρε για παραδειγμα τα folder.app's.  Ολο το προγραμμα self contained. Διπλο κλικ στο προγραμμα, τρεχει. Drag 'n drop στοn καδο ανακυκλωσης,  και παει. (αυτη ειναι η βασικη ιδεα τελος παντων, που οποτε εφαρμοζεται σωστα ετσι συμβαινει)

Τωρα αυτο το user friendliness για καποιο προχωρημενο χρηστη μπορει να εχει ή και να μην εχει τοση σημασια.

Αλλα φενεται οτι ο "average user" συνηθως το εκτιμα.

Οτι αλλο ακουσεις ειναι μαλλον φανατισμος και marketing  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια Παντελάκη μου...

Αν κάποιος είναι μουσικός να το καταλάβω να θέλει για δουλειά Mac.

Εγώ έχω MacBook pro 13 από τη δουλειά αλλά οπότε ανοίγω το Excel εύχομαι να ειχα windows.

Στά τού άρθρου τώρα. Αν όντως η τιμή είναι φθηνή και όχι απλά χαμηλή διότι έκοψαν ποιότητα από την οθόνη η κάτι άλλο... τότε μοιάζει πολύ καλή επιλογή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ το απάντησε το άρθρο τού από πάνω. Μαπα οθόνη.

Το περίμενα διότι έχω Xiaomi κινητό και τελικά δεν είναι φτηνά, απλά είναι χαμηλότερης ποιότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε SD reader, 2Χ κανονικά usb3 και HDMI? Τρε μπανάλ.. Αυτά κανείς δεν τα χρησιμοποιεί και ασχημένουν το σύνολο. 

 

Με αυτά τα ατοπήματα δεν μπορεί να είναι mac-pro killer..

 

Το μόνο που σώζει λίγο την κατάσταση είναι που δεν έχει ethernet κάρτα. 

Για αυτο ολοι ειναι με το ανταπτορακι για sd cards, usb κτλ στο φετινο macbook?

hmmmm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του Verge με την οθόνη δεν είναι ότι είναι κακή, αλλά ότι είναι 1080p (οκ, δεν είναι και τόσο τραγικό) και ότι είναι πολύ γυαλιστερή η επιφάνεια. Ως οθόνη λέει, μάλιστα, ότι έχει καλή χρωματική απόδοση.

 

Challenge accepted :)

Thanks για την πολιτισμένη και ρεαλιστική απάντηση (σπανίζουν αυτά τα πράγματα στις μέρες μας  :-D )

 

Τα προγράμματα που εννοώ είναι συνήθως Chrome+iTerm 2+Spotify+Mail+Calendar μόνιμα ανοικτά, συν messaging (Skype+Viber+Telegram) και ότι άλλο "σοβαρό" τρέχω για προγραμματισμό (πχ., Qt Creator, Visual Studio Code/Sublime Text κλπ.).

 

Γενικά, καταλαβαίνω ότι υπήρχε μία εποχή που δεν υπήρχαν ολοκληρωμένες λύσεις που είχαν την ομορφιά, πρακτικότητα (πχ., καλό trackpad με gestures) και την "γυαλισμένη" εμφάνιση του OSX, αλλά αυτές έχουν περάσει εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Το "it just works", μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί μου κάνει περισσότερο για κάτι που θα έλεγε κάποιος για ένα netbook ή μία φθηνή συσκευή. Από την εμπειρία μου, αν θες να κάνεις κάτι πέραν των απλών 5 πραγμάτων που κάνει το λειτουργικό μόνο του, το "it just works" πάει περίπατο (και γίνεται περισσότερο "it just blocks your way"), ιδίως αν είσαι λίγο προχωρημένος χρήστης ή προγραμματιστής. Και το πιο αστείο είναι ότι πληρώνεις παραπάνω για το λειτουργικό και οι περισσότερες pro λειτουργίες απαιτούν αγορά επιπλέον προγραμμάτων για πράγματα που στα άλλα λειτουργικά (ιδίως στο Linux) κάνουν τα ενσωματωμένα προγράμματα! Ακόμα δεν έχουν αξιωθεί οι άνθρωποι να βάλουν μία επιλογή για windows tiling και χρειάζεται αγορά προγράμματος ή εγκατάσταση open source tool για να κάνεις αυτό το απλό πράγμα! Προσωπικά, δε μου κάνει καθόλου για "it just works".

 

Απλά, έχω την αίσθηση ότι η εικόνα του OSX έχει ξεμείνει στην εποχή που είχε πολύ καλύτερο integration με το hardware (trackpad κλπ.) και την αρμονική αισθητική, πράγματα που πλέον έχουν λυθεί από τις υπόλοιπες λύσεις της αγοράς ή έχουν μειώσει την ψαλίδα. Σήμερα τα MBP και το OSX είναι απλά μία όμορφη επιλογή με χτυπητές αδυναμίες και πολύ υψηλή τιμή, η οποία δύσκολα δικαιολογείται γιατί δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (εκτός, ίσως, από κάποια εξειδικευμένα προγράμματα). Όποιος έχει ανάγκη αυτά τα προγράμματα ή του αρέσει τόσο πολύ και θέλει να δώσει τα λεφτά παραπάνω, δικαίωμά του. Αλλά αυτό που κάθε laptop που δεν έχει OSX είναι "άχρηστο" επειδή δεν έχει το σουπερ-ντούπερ λειτουργικό σύστημα που δεν το πιάνει κανένας, θεωρώ ότι είναι ένα μεγάλο παραμύθι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποσο δουλειά βγαίνει με τα Mac ρε παιδιά σε σχέση με ένα καλό windows laptop . Και σε τι βγαίνει παραπάνω δουλειά ? Σε τι πράγμα ? Γιατί είναι τόσο φοβερά για "επαγγελματίες". Δεν ειρωνεύομαι το έχω πραγματικά απορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πότε θα σταματήσει αυτή η σύγκριση φορητών που τρέχουν windows με Mac. Είναι ανόμοια πράγματα μην τα συγκρίνετε. Στο design το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα του Verge με την οθόνη δεν είναι ότι είναι κακή, αλλά ότι είναι 1080p (οκ, δεν είναι και τόσο τραγικό) και ότι είναι πολύ γυαλιστερή η επιφάνεια. Ως οθόνη λέει, μάλιστα, ότι έχει καλή χρωματική απόδοση.

 

Thanks για την πολιτισμένη και ρεαλιστική απάντηση (σπανίζουν αυτά τα πράγματα στις μέρες μας  :-D )

 

Τα προγράμματα που εννοώ είναι συνήθως Chrome+iTerm 2+Spotify+Mail+Calendar μόνιμα ανοικτά, συν messaging (Skype+Viber+Telegram) και ότι άλλο "σοβαρό" τρέχω για προγραμματισμό (πχ., Qt Creator, Visual Studio Code/Sublime Text κλπ.).

 

Γενικά, καταλαβαίνω ότι υπήρχε μία εποχή που δεν υπήρχαν ολοκληρωμένες λύσεις που είχαν την ομορφιά, πρακτικότητα (πχ., καλό trackpad με gestures) και την "γυαλισμένη" εμφάνιση του OSX, αλλά αυτές έχουν περάσει εδώ και αρκετά χρόνια.

 

 

Το "it just works", μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί μου κάνει περισσότερο για κάτι που θα έλεγε κάποιος για ένα netbook ή μία φθηνή συσκευή. Από την εμπειρία μου, αν θες να κάνεις κάτι πέραν των απλών 5 πραγμάτων που κάνει το λειτουργικό μόνο του, το "it just works" πάει περίπατο (και γίνεται περισσότερο "it just blocks your way"), ιδίως αν είσαι λίγο προχωρημένος χρήστης ή προγραμματιστής. Και το πιο αστείο είναι ότι πληρώνεις παραπάνω για το λειτουργικό και οι περισσότερες pro λειτουργίες απαιτούν αγορά επιπλέον προγραμμάτων για πράγματα που στα άλλα λειτουργικά (ιδίως στο Linux) κάνουν τα ενσωματωμένα προγράμματα! Ακόμα δεν έχουν αξιωθεί οι άνθρωποι να βάλουν μία επιλογή για windows tiling και χρειάζεται αγορά προγράμματος ή εγκατάσταση open source tool για να κάνεις αυτό το απλό πράγμα! Προσωπικά, δε μου κάνει καθόλου για "it just works".

Απλά, έχω την αίσθηση ότι η εικόνα του OSX έχει ξεμείνει στην εποχή που είχε πολύ καλύτερο integration με το hardware (trackpad κλπ.) και την αρμονική αισθητική, πράγματα που πλέον έχουν λυθεί από τις υπόλοιπες λύσεις της αγοράς ή έχουν μειώσει την ψαλίδα. Σήμερα τα MBP και το OSX είναι απλά μία όμορφη επιλογή με χτυπητές αδυναμίες και πολύ υψηλή τιμή, η οποία δύσκολα δικαιολογείται γιατί δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (εκτός, ίσως, από κάποια εξειδικευμένα προγράμματα). Όποιος έχει ανάγκη αυτά τα προγράμματα ή του αρέσει τόσο πολύ και θέλει να δώσει τα λεφτά παραπάνω, δικαίωμά του. Αλλά αυτό που κάθε laptop που δεν έχει OSX είναι "άχρηστο" επειδή δεν έχει το σουπερ-τάπερ λειτουργικό σύστημα που δεν το πιάνει κανένας, θεωρώ ότι είναι ένα μεγάλο παραμύθι.

 

 

 

 

Τι μηχάνημα έχεις?

Εντελώς τυχαία "τρέχω" σχεδόν τα ίδια προγράμματα με εσένα, Safari, Chrome, Mail, Skype, Spotify, Xcode, NetBeans, Eclipse, Sublime Text, BBEdit, Terminal, Acrobat, Pages, Skim συνέχεια ανοικτά. Ο Safari χωρις υπερβολές 60-80 Tabs ανοικτά.

Όταν τελειώνω την δουλειά μου κατεβάζω μόνο την οθόνη και το laptop μπαίνει σε sleep. Την επόμενη μέρα ανοίγω την οθόνη και συνεχίζω. 

Κλείνω τον υπολογιστή μια φορά κάθε ένα με ενάμιση μήνα. Όλα δουλεύουν (ειλικρινά) ρολόι χωρίς ίχνος προβλήματος, και με ταχύτητα.

Το Trackpad δουλεύει απίστευτα γρήγορα και αποτελεσματικά, με υπέροχα gestures όπως (μερικά): Swipe between pages, Launchpad, Show desktop, App Expose, Swipe between full-screen apps κ.α.

Το μηχάνημα μου: MacBook Pro 15" mid 2014 (i7, 16ram) - Sierra 10.12.6.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι μηχάνημα έχεις?

Εντελώς τυχαία "τρέχω" σχεδόν τα ίδια προγράμματα με εσένα, Safari, Chrome, Mail, Skype, Spotify, Xcode, NetBeans, Eclipse, Sublime Text, BBEdit, Terminal, Acrobat, Pages, Skim συνέχεια ανοικτά. Ο Safari χωρις υπερβολές 60-80 Tabs ανοικτά.

Όταν τελειώνω την δουλειά μου κατεβάζω μόνο την οθόνη και το laptop μπαίνει σε sleep. Την επόμενη μέρα ανοίγω την οθόνη και συνεχίζω. 

Κλείνω τον υπολογιστή μια φορά κάθε ένα με ενάμιση μήνα. Όλα δουλεύουν (ειλικρινά) ρολόι χωρίς ίχνος προβλήματος, και με ταχύτητα.

Το Trackpad δουλεύει απίστευτα γρήγορα και αποτελεσματικά, με υπέροχα gestures όπως (μερικά): Swipe between pages, Launchpad, Show desktop, App Expose, Swipe between full-screen apps κ.α.

Το μηχάνημα μου: MacBook Pro 15" mid 2014 (i7, 16ram) - Sierra 10.12.6.

 

Έχω MBP 17" late 2016 (i7, 16GB) - Radeon Pro 460 (4GB) - Sierra 10.12.6. Το μηχάνημα δεν έχει κανένα "σοβαρό" πρόβλημα απόδοσης (πέραν από ψεγάδια όπως το ότι, γενικά, τα animations "σπάνε" σχεδόν πάντα, που το θεωρώ απαράδεκτο για τα χαρακτηριστικά του και την τιμή του και δε συμβαίνει σε Windows 10), αλλά δεν έχει και καμία διαφορά απόδοσης από το σταθερό μου, ο οποίος έχει καλύτερο επεξεργαστή, πολύ χειρότερη κάρτα γραφικών και τρέχει Linux (και Windows 10 σε Virtualbox). Κολλήματα τρώει, όπως κάθε υπολογιστής, μία στο τόσο αλλά γενικά μένει ανοικτός για μέρες (όπως και το Linux desktop).

 

Αυτό που εξηγώ είναι ότι είναι απλά ένα ακόμα όμορφο high-end laptop και τίποτα άλλο. Αν δεν είχε και τα ζητήματα με το ελατωματικό πληκτρολόγιο και τα τριξήματα στην πλάτη (γνωστά defects στο late 2016) θα ήμουν οκ, αλλά τώρα μου σπάει τα νεύρα, είναι η αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...