Προς το περιεχόμενο

Ο φορητός υπολογιστής Mi Notebook Pro είναι ο "MacBook Pro killer” της Xiaomi


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Κινέζοι αγαπούν τον (βιομηχανικό) σχεδιασμό της Apple αλλά δεν μπορούν φυσικά να κοστολογήσουν αλά Apple. Γιατί άλλωστε, με ποια κριτήρια?

Δημιουργούν λοιπόν κάτι που μοιάζει με ένα προϊόν Apple (laptop στο άρθρο), νομίζουν ότι κάνει πολλά (τα ίδια? lol) σαν το MacBook, αλλά κοστίζει το μισό, και το ονομάζουν MacBook killer... almost there.

 

 

imitations-apple-jobs-imitation-demotiva

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"If you can't beat them, just copy them"

 

Το μότο του μέσου κινέζου κατασκευαστή εδώ και πολλά πάρα πολλά χρόνια. Κατά τα άλλα η Xioami δείχνει τον δρόμο στην Apple όπως λένε μερικοί. 

 

Oh the irony.

Τον δρομο θα της το δειξει αυριο σιγουρα με το bezeless iphone αυριο...Τα πιστεύετε κιολας...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε ευρωπαϊκή εγγυηση θα το ηθελα. Δυστυχως δεν μπορω να ρισκαρω τοσα χρηματα για προϊόν απο την κινα.

Για κινητακι redmi μεχρι 200-300€ οκ αλλα για 800€ δεν αγοραζω χωρις εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή πρόταση σε λογική τιμή, το αν είναι Macbook killer δεν το ξέρω και δεν έχει και καμία σημασία, ο καθένας ότι θέλει αγοράζει. Νομίζω ότι έχει κανονικότατα Ευρωπαϊκή εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή πρόταση σε λογική τιμή, το αν είναι Macbook killer δεν το ξέρω και δεν έχει και καμία σημασία, ο καθένας ότι θέλει αγοράζει. Νομίζω ότι έχει κανονικότατα Ευρωπαϊκή εγγύηση.

Απο που εχει εγγυηση στην ευρωπη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε amazfit ρολογακι που ειχα θεμα και το ειχα αγορασει απο gearbest μια χαρα με εξυπηρετησε η επισημη εταιρεια...(η οποια αν και xiaomi h amazfit ειναι στην Αμερικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανάκι είναι μια χαρά και, αν δουλεύει καλά με Linux, νομίζω ότι είναι μία πολύ καλή λύση στα χαρτιά για προγραμματιστές και άλλους επαγγελματίες που θέλουν unix. Κατά τα άλλα, μένει να φανεί το επίπεδο αξιοπιστίας του και κάποια πράγματα όπως ποιότητα οθόνης κλπ. Σίγουρα είναι μείον το ζήτημα της εγγύησης, όμως, οπότε δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα.

 

Πάντως, επειδή εδώ και 6 μήνες χρησιμοποιώ OSX (πριν ήμουν Linux και Windows user), θα ήθελα ένας άνθρωπος να μου εξηγήσει για ποιό λόγο παρουσιάζετε το συγκεκριμένο λειτουργικό ως κάτι τρομερό! Το μόνο θετικό του είναι ότι είναι ένα λίγο πιο σταθερό unixοειδές. Κατά τα άλλα, πλέον τα Windows είναι πολύ πιο αποδοτικά από το OSX και αποδίδουν καλύτερα μέσω bootcamp.

 

Δεν ξέρω από πότε έχετε να χρησιμοποιήσετε Windows ή Linux ορισμένοι, αλλά εγώ περίμενα να δω κάτι καταπληκτικό όταν μου έδωσαν αυτό το πανάκριβο MBP και, αντιθέτως, έχω καταλήξει με ένα μηχανάκι αξίας 3k στο οποίο σπάνε τα animation του λειτουργικού (επειδή "τολμάω" να έχω ανοικτά πάνω από 4-5 σοβαρά προγράμματα) και παρουσιάζει και διάφορα προβλήματα (τα έχω ξανα-αναφέρει σε άλλο νήμα, δεν τα ξαναλέω για να μην κουράζω). Να χαρώ εγώ το σούπερ-βελτιστοποιημένο OSX και το αξιόπιστο hardware...

 

Νομίζω ότι πρέπει να καταλάβουμε, κάποια στιγμή, ότι δεν υπάρχει αυτό το σούπερ-μαγικό λειτουργικό! Τα Windows είναι για τον απλό χρήστη και έχουν τεράστιο αριθμό εφαρμογών, το Linux είναι ελβετικός σουγιάς και το OSX είναι μία ωραία συμβιβαστική λύση μεταξύ τους. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Εκτός αν κάποιος έχει κάποιο πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα που δουλεύει καλά σε OSX, δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι αυτό το πράγμα αξίζει κάποιο περισσότερο σεβασμό έναντι των υπολοίπων λειτουργικών!

 

Ειλικρινά, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που κάνω λάθος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που εχει εγγυηση στην ευρωπη?

η xiaomi δινει 12 μηνες εγγυηση ( σαν την αππλε... ) και καλυπτη η ιδια τα εξοδα αποστολης αν το προιον ειναι οντως ελατωματικο. Οποτε βαζεις τα μεταφορικα, παει εκει το βλεπουν και μετα στα στελνουν σε paypal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με τον τίτλο, γελάω και με την αντιγραφή που πέρασε και στους φορητούς υπολογιστές, μετά τα κινητα.

 

Πιο σωστός τίτλος θα ηταν "το wannabe MAcBook του φτωχού"

 

.......

Δε ξέρω αν είναι σωστός, είναι όμως σίγουρα ατυχής και προσβλητικός. Ντροπή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται όντως από τα ανωφερή εισαγωγικά που περικλείουν την φράση περί killer υποδεικνύεται μια ειρωνία ;;

Ναι έχω και χρησιμοποιώ mac από το 1998. 

Ναι σέβομαι τα πανίσχυρα laptops και OS's που κυκλοφορούν.

Αλλά πραγματικά με αυτή την στυλιστική αντιγραφή της xiaomi και γενικά όλο το wannabe ύφος νιώθω μόνο αποστροφή και αηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...