Προς το περιεχόμενο

για excel-άδες. Hyperlinks


dub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω φτιάξει ένα βιβλίο excel με 5 φύλλα εργασίας για τη δισκοθήκη βινυλίων μου.
Εχω γύρω στα 2000 δίσκους. Εχω κάνει σχεδόν το 80% της δουλειάς. Μιλάμε για πολλές εγγραφές. Σε ένα φύλλο εργασίας έχω βάλει έχω βάλει όλα τα κομμάτιατων δίσκων. Ολα τα κομμάτια τα έχω στο σκληρό μου δίσκο και σε mp3. Στο φύλλο εργασίας με τα κομμάτια εχω κάνει σέ ολα hyperlink στα αντιστοιχα mp3 έτσι ώστε όταν δεν θυμάμαι κάποιο κομμάτι πατάω το αντίστοιχο κελι και παίζει το κομμάτι. Επισης υπάρχουν hyperlinks για το δίσκο ολόκληρο η για συλλογές funk, jazz, rock κτλ.
Η απορία μου έχει να κάνει με το backup του αρχείου μου:
Αν χρειαστεί να μεταφέρω το βιβλίο εργασίας με τα hyperlinks σε άλλο υπολογιστή, η μετά απο μελλοντικό φορμάρισμα πως θα αναγνωριστούν τα hyperlinks?
Η σκέψη μου είναι πως αν βάλω τα mp3 στην ΙΔΙΑ διαδρομή με αυτή που έχω τώρα θα είναι ΟΚ . (ας πούμε "file:///E:\\mp3\vinyls\Freestylers - We Rock Hard\E1 Freestylers - Ruffneck.mp3"). Με λίγα λόγια σε καινούργιο η άλλο υπολογιστή κάνω partition με γράμμα "E" και αντιγράφω τον ήδη υπάρχοντα φάκελο με τα mp3.
Σωστά το σκέφτομαι?
Ρωτάω γιατί η δουλειά αυτή ήδη μου έχει πάρει ένα χρόνο και ακόμη να τελειώσει.
Εννοείται πως ΔΕΝ μπορεί να ξαναγινει απο τη αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να μπλέξεις με partitions. Μπορείς πολύ απλά με μια εντολή να κάνεις mapping ένα γράμμα δίσκου σε έναν οποιοδήποτε φάκελο.

Αυτό γίνεται με δύο τρόπους, με την SUBST και με την NET USE. Για παράδειγμα, έχεις όλη τη μουσική σου σε φάκελο music στον δίσκο c:

 

α) Με την SUBST δίνεις το παρακάτω σε γραμμή εντολών

subst e: c:/music

για να αφαιρέσεις την αντιστοίχηση δίνεις

subst e: /D

Υπάρχει και παραθυρικό.-> http://www.ntwind.com/software/utilities/visual-subst.html

 

β) Με την NET USE δίνεις

net use e: \\localhost\c$\music

για να αφαιρέσεις την σύνδεση

net use e: /DELETE

Εννοείται ότι αν έχεις κάποιο dvd που έχει πάρει το γράμμα Ε: θα πας από τη διαχείριση δίσκων (δεξί κλικ Υπολογιστής->διαχείριση->διαχείριση δίσκων) και θα του αλλάξεις γράμμα.

 

Οι διαφορές τους είναι ότι η subst αν δε βρει το path θα προσπαθεί συνέχεια να συνδεθεί και αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις στην απόδοση του συστήματος ενώ η net use είναι ποιο συγκαταβατική και αν δε βρεθεί το path απλά δεν θα κάνει το mapping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...