Προς το περιεχόμενο

Από Ubuntu Gnome σε KDE Neon;


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Είμαι χρήστης Ubuntu Gnome 16.04 και σκέφτομαι να πάω σε KDE Neon. Ο λόγος είναι ότι ψάχνω κάτι πιο ελαφρύ παρόλο που το PC μου είναι εργαλείο, και ίσως χρειάζομαι μία αλλαγή γιατί ψιλοβαρέθηκα.

Όποιος το έχει με Nvidia κάρτα γραφικών, έχει να μου πει γνώμη; 

 

Γενικότερα, είναι σταθερό; Αξίζει;

Θα το βάλω λίγο σε vm, αλλά δε νομίζω να μου δώσει accurate representation του τι παίζει.

Ευχαριστώ.

 

Ξέρει κανείς που να το κατεβάσω, γιατί οι official servers κατεβάζουν με 20kbps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν στην διανομή σου για να το δοκιμάσεις; Αν σου κάνει το κρατάς (και πετάς το gnome αν θες), αλλιώς το βγάζεις. Δεν είναι packaged για Ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν στην διανομή σου για να το δοκιμάσεις; Αν σου κάνει το κρατάς (και πετάς το gnome αν θες), αλλιώς το βγάζεις. Δεν είναι packaged για Ubuntu;

Γιατί τρέχει πάνω το bloat του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω σε φορητό με ιντελ 4 μήνες ,σταθερο είναι μονο μια φορα σε ένα update με παίδεψε ,γενικα είναι γρηγορότερο και ελαφρύτερο από ubuntu-kubuntu-mint κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το βάζεις κατευθείαν στην διανομή σου για να το δοκιμάσεις; Αν σου κάνει το κρατάς (και πετάς το gnome αν θες), αλλιώς το βγάζεις. Δεν είναι packaged για Ubuntu;

 

Το KDE-Neon είναι διανομή που αναπτύσσεται από τους developers του plasma 5. Σαν βάση χρησιμοποιεί το ubuntu 16.04 LTS.

 

Το γραφικό περιβάλλον είναι rolling, κοινώς παίρνεις ότι τελευταίο υπάρχει σε KDE αλλά στα άλλα πακέτα ακολουθεί τον κύκλο αναβαθμίσεων του ubuntu (kernel,διάφορα πακέτα κλπ)

 

 

Γιατί τρέχει πάνω το bloat του Ubuntu.

 

Εννοείς ότι δε θες την παραμετροποιημένη εκδοχή του KDE όπως την έχει το kubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα οκ, γράψε λάθος τότε, νόμιζα ότι ήταν κάποια έκδοση του KDE.

 

Για αυτόν που θέλει τα τελευταία features και updates του KDE με αυτή τη διανομή τα παίρνει απευθείας και δεν περιμένει όπως γίνεται στις άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω bloat, εννοώ πως το Neon είναι πολύ ωμό. Δεν έχει σχεδόν τίποτα όταν ανοίγει. Εγώ θέλω να δω πως είναι με ότι έχω μέσα αλλά χωρίς τη σαβούρα που ήδη υπάρχει στην έκδοση μου. Έβαλα ένα live και φαίνεται ωραίο. Θα δω τι παίζει με παραμετροποίηση και ίσως μετακομίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από παραμετροποίηση το KDE είναι το ακριβώς αντίθετο από το Gnome. Θα σιχαθείς να αλλάζεις ρυθμίσεις :P

Αν έχεις όρεξη για δοκιμές, ρίξε μια ματιά και στο Budgie αν δεν το έχεις δει. Το είχα βάλει δοκιμαστικά και μου άρεσε πριν κάνα δίμηνο που με είχε πιάσει φαγούρα για αλλαγές.

Τελικά κατέληξα στα κλασικά, laptop -> xfce, desktop -> kde αλλά και αυτό μου είχε φανεί αρκετά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα στο laptop. Ωραίο είναι. Ερώτηση. Τα shortcuts λείπουν σε όλες τις διανομές ή είναι αυτή τόσο raw που πρέπει να σετάρεις και το alt tab;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και opensuse έχει απ' την αρχή τα περισσότερα shortcuts, αλλά αυτό που λες δεν είναι απαραίτητα κακό. Εγώ προσωπικά τα περισσότερα τα αλλάζω απ' την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...