Προς το περιεχόμενο

Ευθυγράμμιση


PanagiotisPC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα HP OfficeJet 8500A και αγόρασα αναγεμισμένα μελάνια. Μόλις τα έβαλα μου λέει ότι θέλει ευθυγράμμιση. Πατάω ΟΚ και  μετά απο λίγη ώρα μου γράφει αδύνατη. Πάω στο pc να του βάλω να τυπώσει κάτι δοκιμαστικά και μου λέει ότι θέλει ευθυγράμμιση το μελάνι. Πατάω ΟΚ αλλά πάλι αδύνατο. Μετά το επιλέγω να μην κάνει ευθυγράμμιση και μου τα έβγαλε πολύ αχνά τα γράμματα, με το ζόρι καταλάβαινες ότι ήταν εκτυπωμένη η σελίδα. Γνωρίζει κανείς πώς να το διορθώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεφαλές πότε άλλαξες τελευταία φορά;

Εμένα τον εκτυπωτή μου τον έδωσαν (μεταχειρισμένος) αλλά δεν νομίζω ότι έχουν αλλαχτεί. Λες να φταίει αυτό; Δεν έχω και εμπειρία με εκτυπωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο τα 4 χρώματα μελανιών που αναλώνονται, αυτού του τύπου οι εκτυπωτές χρησιμομοιούν και 2 κεφαλές την κιτρινόμαυρη και την κυανέρυθρη που μετά απο κάποιες χιλιάδες σελίδες θέλουν αλλαγή. Αν δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ, θα ξεκινούσα απο εκεί το ψάξιμο, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι σίγουρα εκεί. 

 

Απο την άλλη, δεδομένου ότι οι δύο κεφαλές κάνουν μαζί κανα 120-130 ευρώ και ο εκτυπωτής κοντεύει δεκαετία δεν ξέρω καν αν συμφέρει να πας σε αυτήν την λύση και να μην πάρεις έναν φτηνότερο καινούριο inkjet για να κάνεις την  ίδια δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν τοποθετήσεις αναγεμισμένα ο εκτυπωτής δούλευε κανονικά ή τον χρησιμοποίησες εσύ για πρώτη φορά

με τα αναγεμισμένα.

 

Μήπως είχε από πριν το πρόβλημα για αυτό σου τον χαρίσανε;;;; Όπως είπε και ο φίλος αν είναι να πληρώσεις 

120-130 ευρώ για κεφαλές και στην τελική να φταίει κάτι άλλο πήγαινε σε έναν καινούργιο να έχεις το κεφάλι

σου ήσυχο.

Σε αυτή την τιμή βρίσκεις ένα πολύ καλό inkjet.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τοποθετήσεις αναγεμισμένα ο εκτυπωτής δούλευε κανονικά ή τον χρησιμοποίησες εσύ για πρώτη φορά

με τα αναγεμισμένα.

 

Μήπως είχε από πριν το πρόβλημα για αυτό σου τον χαρίσανε;;;; Όπως είπε και ο φίλος αν είναι να πληρώσεις 

120-130 ευρώ για κεφαλές και στην τελική να φταίει κάτι άλλο πήγαινε σε έναν καινούργιο να έχεις το κεφάλι

σου ήσυχο.

Σε αυτή την τιμή βρίσκεις ένα πολύ καλό inkjet.

Δούλευε κανονικά με πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης. Θα δω τι θα κάνω, λέω να ξεκινήσω να κλαίω α 40-45 ευρώ που έδωσα για να πάρω μελάνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για αυτό φωνάζω αλλά κανείς δεν με ακούει. :-D

 

Μάθετε να γεμίζετε μόνοι σας με σύριγγα τα γνήσια και μην πηγαίνετε σε συμβατά.Καλά να παθαίνετε. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για αυτό φωνάζω αλλά κανείς δεν με ακούει. :-D

 

Μάθετε να γεμίζετε μόνοι σας με σύριγγα τα γνήσια και μην πηγαίνετε σε συμβατά.Καλά να παθαίνετε. :lol:

Δεν είναι έτσι.

Όχι απλά απο κάποιον που ερασιτεχνικά γεμίζει μόνος του, αλλά ακόμη και με σωστό μηχάνημα αναγέμισης, πάντα τα συμβατά θα είναι καλύτερα. Η αναγέμιση είναι απλά η πιο οικονομική από όλες τις λύσεις, αλλά σίγουρα η λιγότερο καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σέβομαι την άποψή σου αλλά τα συμβατά πολλές φορές δεν δουλεύουν ενώ το δικό του γνήσιο που θα το γεμίσεις με

σύριγγα και θα δουλέψει την πρώτη φορά θα δουλεύει για πάντα.

 

Συμβατό για τον δικό μου πήρα δύο φορές από eurosurlies αλλά δεν δουλεύανε.Δεν έχω κάτι με το κατάστημα ίσα ίσα

που το προτιμώ για αγορές και τα παιδιά με εξυπηρέτησαν αλλάζοντάς τα απλά δεν ταίριαζαν πιθανώς και δεν τα 

αναγνώριζε ο εκτυπωτής.

Έτσι πήγα για γέμισμα με σύριγγα (σε κάποιο άλλο θέμα πόσταρα και φωτογραφίες).

Εδώ και 1 χρόνο περίπου που γεμίζω τα ίδια γνήσια κάντριτζ 1 φορά τουλάχιστον το μήνα δεν έχω κανένα πρόβλημα 

και η εκτύπωση δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από το γνήσιο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φέρνεις σαν παράδειγμα ένα μοντέλο εκτυπωτή ανάμεσα σε εκατοντάδες μοντέλα απο διαφορετικές μάρκες. Επειδή έχω μια πιο σφαιρική άποψη, σου λέω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε ελάχιστα μοντέλα εκτυπωτών.

Πιθανώς εσένα να είναι η δουλειά σου και να γνωρίζεις πολλά και για πολλά μοντέλα εκτυπωτών.

 

Όταν όμως ο εκτυπωτής δουλεύει με συμβατά μελάνια το πιο πιθανό είναι να δουλεύει και με γεμισμένα με σύριγγα.

Εγώ επειδή έκανα και κάνω πολλές εκτυπώσεις κυρίως φωτογραφιών ξοδεύοντας αρκετά για μελάνια και επειδή μου

αρέσει να πειραματίζομαι αποφάσισα να πάω σε αυτό τον τρόπο γεμίσματος.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις κάνει αλλά σε πληροφορώ ότι είναι πολύ απλό και για μένα τουλάχιστον διασκεδαστικό.

Περιμένω πως και πως να τελειώσει το ένα από τα δύο μελάνια να το γεμίσω μόνος μου με σχεδόν μηδενικό

κόστος σε 4-5  λεπτά για άλλη μία φορά.

Αν και όταν χαλάσει ο εκτυπωτής θα πάω σε κάτι φτηνό και παρόμοιο και το μόνο που θα ψάξω πριν θα είναι

να λειτουργεί με γεμισμένα από σύριγγα μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...