Προς το περιεχόμενο

Epson σειρα L ή Lazer εκτυπωτή?


evilakos!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ιδια απορια εχω και εγω. Ειμαι αναμεσα στον epson 382 και στον samsung sl-c480fn

Η χρηση που θα του κανω ειναι μια δυο φορες το μηνα αναλογα απο την σχολη και αν χρειαστει να βγαζω φωτοτυπιες απο διαφορα βιβλια ή πληρωμες. Ειχα εναν inject αλλα βουλωσαν τα μελανια και τον πεταξα. Οποτε σκεφτομαι να παω σε lazer. Eσεις τι λετε?

Επεξ/σία από deviljin666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά αφού το bf δεν έβγαλε καμία προσφορά που να αξίζει στους εκτυπωτές που με ενδιαφέρουν έκανα σήμερα παραγγελία στο epson L486. Θα επανέλθω για να πω εντυπώσεις σχετικά με τις φωτογραφίες που εκτυπώνει κ εάν αξίζει γιατί έχω μαζέψει καμία 200αρια τώρα που περιμένουν εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Σχεδον ενα χρονο μετα να πω τις αποψεις μου για τυχον ενδιαφερομενους σε σειρα L εκτυπωτες. 

Δεν εχω τυπωσει τεραστιο ογκο σελιδων, περιπου οπως το βλεπω απο τα χαρτια που μου μενουν γυρω στα 250 εχω τυπωσει κ πανω απο 200 φωτογραφιες. Οπως ειχα πει η χρηση που θα κανω ειναι περιορισμενη για αυτο ειχα τις αμφιβολιες μου αν κανει ο εκτυπωτης για εμενα. 

Στο δια ταυτα τωρα. Ο εκτυπωτης δεν εχει κ την καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης που περιμενα ή οπως φανταζομουν απο τα specs αλλα ειναι αρκετα μα αρκετα ικανοποιητικη. Ενας hp της σειρας που ειχα πρωτα με κανονικα μελανια εκτυπωνε καλυτερα, δεν θυμαμαι μοντελο κ χαρακτηριστικα ομως, μιας κ τον εχω χαρισει, για να κανω αμεση συγκριση. Ενω στην αρχη εαν δεν εκτυπωνα για καμια βδομαδα εκανα μια εγχρωμη εκτυπωση για να μην στεγνωνουν τα μελανια... μετα γεγονος οτι βαρεθηκα και τον αφηνα στην τυχη του. Ποτε ομως δεν μου εκανε κολπα ή χρειαστηκε να κανω καθαρισμο κεφαλων. Οι ποιοτητες των φωτογραφιων ειναι μετριες θα ελεγα και καπως ερασιτεχνικες. Ισως φταιει γιατι δεν αγοραζω ακριβο φωτογραφικο χαρτι αλλα λεω τα πραγματα οπως τα εχω δει. Εαν θες ποιοτητα χρωματων κ καλη αναλυση δεν κανει παντως το ξεχνας στα σιγουρα. Εαν σε ενδιαφερει να εκτυπωνεις καποιες απο τις φωτιγραφιες σου απλα για να τις εχεις σε ενα αλμουμ τυπωμενες χωρις τρελες απαιτησεις μια χαρα κ οικονομικοτατη επιλογη. Να τονισω οτι με την χρηση που εχω κανει τα μελανια μου ειναι αρκετα πιο πανω απο την μεση. Τωρα σαν ποιοτητα κατασκευης ο δικος μου γενικος δεν σου γεμιζει το ματι με την πρωτη. Αρκετη πλαστικουρα που θυμιζεει Κινα αλλα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα τεχνικο.

Το μονο θεμα που ειχα ηταν οτι οταν τυπωνω Fotos με παμφθηνο χαρτι  (2€ τα 50 φυλλα) μου εχει τυχει 2-3 φορες να τσακισει σε μια γωνια το χαρτι με αποτελεσμα τα ακροφισια μεσα να ακουμπανε στην τσακιση κ να τα κανουν ολα χαλια. Χρειαστηκε να εκτυπωσω μερικες φωτο ακομα κ να τις πεταξω για να στρωσουν παλι. Με αλλο χαρτι ποιο βαρυ δεν μου το εχει κανει αρα ισως να μην ειναι κ φταιξιμο του εκτυπωτη.

Συνοψη παντα κατα την δικια μου γνωμη. Εαν η οικονομια ειναι πανω απο την ποιοτητα στις προτιμησεις σου ή οι αναγκες σου απαιτουν αυξημενο αριθμο εκτυπωσεων τοτε ειναι η ιδανικη επιλογη. Ακομα περισσοτερο εαν σκεφτεται καποιος και για φωτογραφικη εκτυπωση εκει η ποιοτητα ειναι πραγματικα σε μετρια επιπεδα, και μιλαω παντα σε σχεση με φωτογραφιο που πηγαινα πρωτα. Βεβαια στο φωτογραφιο πληρωνεις πανω απο τα διπλα απο οσο σου κοστιζουν εδω αλλα παιρνεις κ καλυτερη ποιοτητα. Εγω παντως ειμαι ικανοποιημενος με την αποδοση του σε συναρτηση με το κοστος κ παλι την ιδια αγορα θα εκανα. Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορεσα πιθανους αγοραστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, evilakos! είπε

Ο εκτυπωτης δεν εχει κ την καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης που περιμενα ή οπως φανταζομουν απο τα specs αλλα ειναι αρκετα μα αρκετα ικανοποιητικη. Ενας hp της σειρας που ειχα πρωτα με κανονικα μελανια εκτυπωνε καλυτερα, δεν θυμαμαι μοντελο κ χαρακτηριστικα ομως, μιας κ τον εχω χαρισει, για να κανω αμεση συγκριση.

Έχω την εντύπωση ότι η μέτρια ποιότητα εκτύπωσης οφείλεται σε λίγο φραγμένη κεφαλή. Μπορείς να κάνεις έλεγχο ακριφυσίων (nozzle check) και να πεις αν είναι καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πιο ποιοτικα χαρτιά πχ epson ή kodaκ είδα τεράστιες διαφορές σε φωτογραφίες τόσο σε ποιότητα όσο 

και σε διάρκεια ξεθωριάσματος. Έχω εκτυπώσει τις ίδιες φωτο σε διαφορετικό χαρτί και τα επώνυμα ''ακριβά''

χαρτιά είναι τουλάχιστον στο 99% του αρχικού τους χρώματος μετά από τουλάχιστον 2 με 2,5 χρόνια.

Τώρα στην ποιότητα των μελανιών, όντως θα προτιμούσα να τις πάω σε ένα φωτογραφείο αν αφορούσε

φωτογραφίες γάμου κλπ. Όλα αυτά με έναν ταπεινό Epson l210. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω έναν 

καθαρισμό κεφαλής που έκανα,  όπως και το πως μπορούμε να αλλάξουμε τη θήκη που πέφτει το μελάνη που περισεύει.

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα έλεγχο κεφαλών κ όλα ήταν τέλεια στο χαρτί που τύπωσε. Κανένα κενό κ πουθενά. 

aret1 να ρωτήσω με φθηνό χαρτί φωτογραφικό βλέπεις διαφορά στο ξεθώριασμα με την πάροδο του χρόνου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...