Προς το περιεχόμενο

Epson σειρα L ή Lazer εκτυπωτή?


evilakos!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να ρωτησω την γμωμη σας τι αξιζει να αγορασω απο τα παραπανω του τιτλου?

 

Η ανησυχια μου ειναι μηπως μετα απο καιρο αρχιζουν να ξεραινονται τα μελανια στον Epson κ εχω θεματα.

 

H χρηση που κανω ειναι χοντρικα 30 σελιδες τον μηνα απλα χαλασε ο προηγουμενος hp F4280 κ σκεφτομαι να παρω ενα πολυμηχανημα με wi-fi εγχρωμο κ οικονομικο στο να εκτυπωνει. Δεν με ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα της εκτυπωσης ουτε η ταχυτητα της.


Βασικά δεν επικεντρώνομαι μόνο σε epson αλλά σε οποιοδήποτε εκτυπωτή με ink tanks ή laser.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ink tank αρχίζεις να σκέφτεσαι αν έχεις πάνω από 30 σελίδες την μέρα, όχι τον μήνα.

Με τόσες λίγες σελίδες δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση την αγορά του και κινδυνεύει να τον βουλώσεις και από την μη χρήση.

 

Προτείνω Laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Κ εγώ περισσότερο μην τον βουλώσω φοβάμαι. Τώρα για απόσβεση επειδή γενικός όταν παίρνω κάτι το κρατάω χρόνια πιστεύω θα μου την κάνει μιας κ τι laser τι ink tank την ίδια τιμή έχουν πάνω κάτω.

 

Κάποια πρόταση για lazer έγχρωμο με wi-fi κ να είναι οικονομικός στα τονερ του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε evilakos! δεν ξέρω αν έχεις ήδη κάνει την επιλογή σου, πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι ο ink tank είναι για μεγάλο όγκο.

Πάντως, συμφέρει τρελά σε οικονομία εκτύπωσης! Έχω τον L365 1 χρόνο στο γραφείο, και ακόμα δουλεύω με τα μελάνια που είχε μέσα στην αρχική αγορά, και μιλάμε για ΤΙΣ εκτυπώσεις!

Όχι όπως παλιά που σε κοροϊδεύανε, σου στέλνανε τον εκτυπωτή και τα μελάνια μέσα ήταν demo!!!

 

Έχε πάντως υπόψη, ότι σε ποιότητα εκτύπωσης υστερεί σημαντικά από έναν laser τόσε σε εικόνα όσο και σε κείμενο, στην εικόνα το μελάνι έχει μια μουντάδα σε σχέση με τα ζωηρά χρώματα που παράγει ένας laser, ενώ στο κείμενο λόγω του ότι το μελάνι "σουπώνει" πάνω στο χαρτί, δεν έχει την στιλπνάδα που έχει ο laser.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει εχω καταληξει να παρω τον Epson L386 ή L565 και καθε 15-20 μερες θα εκτυπωνω μια εχρωμη για να κραταω τις καφαλες σε καλη κατασταση εφοσον ο ογκος μου δεν ειναι μεγαλος. Εχουν κ καλη αναλυση οποτε θα εκτυπωνω κ fotos σε φωτογραφικο χαρτι απο το να τα τυπωνω εξω. Πιστευω τουλαχιστον 10 χρονια που θα τον κρατησω και αυτον θα μου ερθει στο συνολο ποιο οικονομικος απο το να παρω κατι αλλο. 

 

Απλα περιμενω τον επομενο μηνα το black friday να κανω την αγορα μου οπου θα δω τιμες κ θα αποφασισω ποιο μοντελο απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα σε συμβούλευα να αγοράσεις έναν laser κι όχι inkjet αφού θέλεις να τον κρατήσεις χρόνια.

Οι inkjet μπορεί να φαίνονται σχετικά φτηνοί στην αρχή αλλά τρώνε πολύ μελάνι. Τρώνε μελάνι στην προθέρμανση, τρώνε μελάνι στο καθάρισμα και αν απομείνει λίγο μελάνι μέσα ίσως να φτάσει για να εκτυπώσεις κάτι. 

 

Αν τον έχεις κλειστό για καμιά εβδομάδα θα χρειαστεί να ξοδέψεις πολύ μελάνι για να τον φέρεις σε κατάσταση να εκτυπώσει σωστά μια σελίδα. 

 

Ενώ στον laser μπορεί να τον έχεις κλειστό για 2 χρόνια. Όταν τον ανοίξεις, θα κάνει κάνα μισόλεπτο να ενεργοποιηθεί αλλά μετά θα αρχίσεις να εκτυπώνεις κανονικά χωρίς να χρειάζεται να κάνεις καθαρίσματα και να πετάς A4 χαρτιά και μελάνια για να εκτυπώσεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι inkjet γενικά, ναι. Οι EPSON με ink tank πίστεψέ με, δεν τρώνε μελάνι καθόλου αλλά και να τρώνε δεν σε νοιάζει, γιατί βάζεις χύμα μέσα στο δοχείο και όχι cartridge.

Πάντως αν δεν τυπώνεις όγκο εκτυπώσεων, πράγματι τα μελάνια ξεραίνονται, φαντάσου εγώ τυπώνω καθημερινά και χρειάστηκε 1 φορά διαδικασία καθαρισμού (πατάς ένα κουμπί και την κάνει ο εκτυπωτής).

Πάντως σε σχέση με τον Xerox laser που είχα παλιά, 1000 φορές οικονομικότερος ο L365!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πάντως αν δεν τυπώνεις όγκο εκτυπώσεων, πράγματι τα μελάνια ξεραίνονται, φαντάσου εγώ τυπώνω καθημερινά και χρειάστηκε 1 φορά διαδικασία καθαρισμού (πατάς ένα κουμπί και την κάνει ο εκτυπωτής).

 

Παρόλα αυτά βλέπω πολλοί να προτείνουν  ink tank σε οποιονδήποτε ρωτάει για εκτυπωτή, για ότι χρήση και να ενδιαφέρεται. Κάποιοι νομίζουν ότι ανακάλυψαν το άγιο δισκοπότηρο. Δεν είναι έτσι. Οι ink tank θέλουν και καθημερινή χρήση, και χρήση όλων των ακροφυσίων (εκτυπώσεις με όλα τα χρώματα) αλλά και σέρβις κάθε 10.000 σελίδες περίπου ωστε να γίνεται reset και να αλλάζουν τα σφουγγάρια (που πρέπει να φύγει αντιπροσωπεια). Οι ink tank έχουν συγκεκριμμένο target group που θα καταφέρει να τους κάνει απόσβεση (επειδή δεν είναι και φτηνοί σαν μηχανήματα). Είναι εκείνοι που θέλουν φουλ έγχρωμες εκτυπώσεις και να έχουν τουλάχιστον 10-20 εκτυπώσεις την μέρα. Για όλους τους υπόλοιπους η απόσβεση θα έρθει αργά ή ποτέ. Και πάντα θα υπάρχει και ο κίνδυνος βουλώματος αν τον ξεχάσεις κανα δύο βδομάδες αχρησιμοποίητο.

Απο την άλλη αν έχεις πάρα πολλές εκτυπώσεις καθημερινά κάθε λίγους μήνες θα πρέπει να φεύγουν για αλλαγή σφουγγαριών, σέρβις και reset. Πχ ένας που εκτυπώνει 100 σελίδες την μέρα σε 3-4 μήνες θα πρέπει να το στείλει για σέρβις. Θα πρέπει να έχει και έναν εκτυπωτή αντικατάστασης για τον καιρό που θα βρίσκεται ο άλλος στο σέρβις.

 

Δεν είναι το άγιο δισκοπότηρο οι ink tank. Είναι τέλειοι εκτυπωτές για συγκεκριμένα target group. Όπως υπάρχουν τέλειοι εκτυπωτές για άλλα target group. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αναγκες.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω πως αν κάθε 10 μέρες τυπώνεις μια δοκιμαστική έγχρωμη σελίδα ώστε να δουλεύουν όλα τα ακροφύσια τότε θες αργά θες γρήγορα ( ανάλογα τις ανάγκες του κάθενος) θα κανείς απόσβεση χωρίς να έχεις προβλήματα βουλωματος. Δεν είμαι ειδικός κ αυτό το λέω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει από εδώ κ εκεί γκουγκλάρωντας. Όποτε το ξεκαθαρίζω πως δεν παροτρύνω κάποιον να ακολουθήσει αυτή την οδό απλά λέω εγώ τι προτίθεμαι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 μέρες σε εκτυπωτή inkjet με μελανοκεφαλές, ναι. Μπορείς να το κάνεις αυτό.

10 μέρες χωρίς χρήση σε εκτυπωτή με σύστημα συνεχούς ροής είναι πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αναλόγως με τί συγκρίνεις κάθε φορά, για το θέμα απόσβεσης.

Π.χ. παλιά θυμάμαι είχα έναν hp deskjet pro σειρά κιόλας, που άμα πει ότι τύπωνες όγκο και έγχρωμα, συνέφερε πιο πολύ να πας να στο τυπώσουν έξω παρά να το τυπώσεις ο ίδιος! Τα μελάνια ειδικά τα γνήσια είχαν κάπου 70€ το μαύρο και κάνα 30άρι 40άρι το κάθε χρώμα!!!

Για ιμιτασιόν τότε (προ 10ετίας) δεν θυμάμαι τι έπαιζε.

Μετά πήρα στο γραφείο έναν XEROX 6130Ν, που έβγαζε κορυφαία ποιότητα αλλά

α) ήταν ακριβός (κόστος αγοράς ~250€)

β) τα τόνερ τελείωναν για πλάκα!

γ) τα τόνερ ήταν ακριβά σαν γνήσια, τα μαϊμού ήταν σχετικά φθηνά

δ) ξαφνικά ήθελα σέρβις το τύμπανο, τιμή σχεδόν το κόστος αγοράς!

Εκεί ευτυχώς, πέτυχα προσφορά τον L365 και δεν έχω από τότε μετανοιώσει δευτερόλεπτο!

Οπότε σε σχέση με τους προηγούμενους 2, ακόμα και λίγο να τύπωνα, σίγουρα μακροπρόθεσμα θα με συνέφερε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ποτέ πιστεύεις είναι το σωστό; Κάθε εβδομάδα;

 

Προσωπικά τέτοιους εκτυπωτές προτείνω μόνο σε όσους τους δουλεύουν καθημερινά. 

Απο εκει και πέρα δοκιμάζεις χρονικές περιόδους και αποφασίζεις αν θα είναι κάθε βδομάδα ή 5 μέρες ή 3 μέρες. Δεν υπάρχει στάνταρ, επειδή έχει να κανει και με τον χώρο στον οποίο βρίσκεται το μηχάνημα. Αλλο να δουλεύει πχ σε κλιματιζόμενο γραφείο και άλλο σε κοντέινερ που το ψήνει ο ήλιος. 

 

Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις οι 10 μέρες είναι πολλές.Εγώ θα ξεκινούσα απο τις 5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως δεν θελω να δινω λεφτα για μελανια (εχω λεισερ) τον εχω τρια χρονια και εχω δωσει 200€ σε μελανια προτιμω να κανω μια εκτυπωση φωτογραφιας την εβδομαδα παρα να τα δινω σε μελανια επισης εαν θελει σερβισ καθε 10000 σελ καλα γεραματα εγω θα τις κανω σε 10-15 χρονια δεν ξερω εαν θα λειτουργει ακομα ο εκτυπωτης

Επεξ/σία από george kesoglu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...