Προς το περιεχόμενο

Αγόρα της D3100 ή καινούρια?


Duck Dodgers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σκοπευεις να αγορασεις μελλοντικα για την καμερα φωτεινους prime φακους να αποκλεισεις απο αγορα απο οποιαδηποτε καμερα που δεν προσφερει MFA/AF Fine tune(αυτο αφορα τις dslr οχι τις mirrorless)...... εγω την πατησα σε αυτο το κομματι...αλλα εμαθα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπευεις να αγορασεις μελλοντικα για την καμερα φωτεινους prime φακους να αποκλεισεις απο αγορα απο οποιαδηποτε καμερα που δεν προσφερει MFA/AF Fine tune(αυτο αφορα τις dslr οχι τις mirrorless)...... εγω την πατησα σε αυτο το κομματι...αλλα εμαθα.

Τι είναι αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ρυθμιση απο το μενου της καμερας σε περιπτωση που εχεις front focus/backfocus με prime φακους

 

Για να το εξηγησω μπακαλιστικα ποιο ειναι το προβλημα  ...Συμβαινει καποιες φορες να παιρνεις ενα φακο 35 1.4/1.8 τον κουμπωνεις στη dslr...εστιαζεις με τριποδο σε ενα αγαλμα προσωπου συγκεκριμενα στα ματια για παραδειγμα... οταν δεις τη φωτογραφια θα παρατηρησεις οτι η φωτογραφια ειναι θολη στα ματια και εχει εστιασει η καμερα στα αυτια/ ή στη μυτη/ ή ακομα και πιο πισω ή πιο μπροστα απο το αντικειμενο

 

Αν η καμερα σου προσφερει ρυθμιση MFA/AF Fine tune μπορεις να το ρυθμισεις/λυσεις αυτο το προβλημα.

Αν δεν προσφερει (κακως) τοτε ειτε πουλας την καμερα (οπως εκανα εγω) ειτε την στελνεις στο κατασκευαστη για να σου ρυθμισει το phase detect τσιπακι της καμερας να ματσαριστει/ταιριαξει με τον φακο.(στελνεις την καμερα μαζι με το φακο).

 

Ομως σε αυτην την δευτερη περιπτωση ενδεχομενως σε μελλοντικη αγορα prime φακου πχ 85αρη παλι να εχεις ιδιο προβλημα και να πρεπει να ξαναστειλεις την καμερα στο επισημο σερβις για calibration κ.ο.κ

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε μου.ειναι πολλά τα λεφτά που την ζητάει.ειναι αρκετά παλιά μηχανή.πολυ καλη αλλα έχουν βγει δυο μοντέλα σίγουρα μετα απο αυτήν.

Εγω την ειχα και την πούλησα 210 ευρώ με ενα χρόνο ακόμα εγγύηση.με τον κιτ φακό.ισως εγω την έδωσα λίγα αλλα τα 250 που ζητάει αυτος ειναι πολλά.

Μην την πάρεις, γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...