Προς το περιεχόμενο

Αγόρα της D3100 ή καινούρια?


Duck Dodgers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου άρεσε σαν επιλογή στην 3300 το μικρόφωνο, σκεφτόμουν να παίξω και με βίντεο!
Γενικά σαν κάμερα η 3300 θα με καλύψει?  να ξανά πω ότι θέλω να πάω ένα στάδιο πιο πάνω από αυτά που μπορεί να μου προσφέρει το κινητό! (80-20 photo/video)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου άρεσε σαν επιλογή στην 3300 το μικρόφωνο, σκεφτόμουν να παίξω και με βίντεο!

Γενικά σαν κάμερα η 3300 θα με καλύψει?  να ξανά πω ότι θέλω να πάω ένα στάδιο πιο πάνω από αυτά που μπορεί να μου προσφέρει το κινητό! (80-20 photo/video)

 

Θα σε καλύψει η d3300 εκτός από το βίντεο, nikon και βίντεο ούτε για αστείο εκτός από κάτι τελευταία αλλά ακριβά μοντέλα που έκανε κάποια βήματα.

Για βίντεο σε dslr πηγαίνεις σε canon με stm kit φακό είναι μια χαρά ή σε mirrorless a5100/a6000.

Εξαιρετική all-around camera είναι και η panasonic gx80/85 και με 4k δυνατότητα στο βίντεο αλλά ξεφεύγει σε τιμή κάπως και τελευταία τσίμπησε προς τα πάνω.

Ο ήχος είναι πρόβλημα που λύνεται μόνο με εξωτερικό σύστημα αυτό στα υπόψιν.

Πάντως μη περιμένεις σε αυτόματη εστίαση στο βίντεο θαύματα για καλό αποτέλεσμα θέλει χειροκίνητα .

Οι action κάμερες είναι διαφορετική περίπτωση εκεί δεν παίζεις με εστίαση μη τα μπερδεύεις τα δύο είδη βίντεο και περιμένεις τέτοιου τύπου βίντεο.

Η οθόνη αφής είναι μεγάλο προσόν στο βίντεο στην επιλογή του σημείου της εστίασης και μόνο να το σκεφτείς καταλαβαίνεις.  

Εφόσον βίντεο a5100 και panasonic gx80/85 πρέπει να είναι οι επιλογές σου τουλάχιστον αυτές μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τώρα. Φυσικά θα υπάρχουν και κάποια μοντέλα με fix φακό κατάλληλα ίσως κάποιοι άλλοι να προτείνουν μερικά. 

Η canon 200D Rebel νεότατο μοντέλο πάρε μια γεύση  https://www.youtube.com/watch?v=j631je5VBhY πόσο να κινηθεί αυτό το μοντέλο σίγουρα πάνω από τα €500 δες πόσο διευκολύνει η αφή στο βίντεο διαθέτει dual pixel AF υβριδικό από τα μεγάλα μοντέλα της παρμένο ότι πρέπει για βίντεο, ιδανικό μενού με αφή, στα μείον δεν είναι κατάλληλη για απαιτητική σπορ φωτογράφηση, μετά θέλει χρόνο για να πέσει η τιμή της κάπως σε λογικότερο επίπεδο όχι ότι είναι απαραίτητη μια τέτοια κάμερα για να ξεκινήσεις αλλά για να ξέρεις τι υπάρχει σαν επιλογή.

Μη ξεχνάς εσύ βάζεις φωτογραφία και βίντεο είναι δύο σε μία μασχάλη λίγο δύσκολο να συγκεραστούν σε προσιτή τιμή τα δυο τους.

 

Κάτι τελευταίο στα συν της panasonic gx90/85 η πέντε αξόνων σταθεροποίηση αυτό για το βίντεο.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο τραγικό είναι το βίντεο στην 3300 σε σχέση με τις άλλες? έτσι και αλλιώς τα περισσότερα θα δεν θα ήταν στο αυτόματο!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετάζοντας μερικές κάμερες στο eglobalcentral

 

Canon Eos 1300D στα 270 ίσως και την έκδοση με τους 2 φακούς στα 340

Στην ίδια κατηγορία θα βάλω και την α5000 λόγο τιμής! 

 

Αν ανέβουμε σε τιμή έχουμε τις α5100, την α6000 και την 750D

 

Και τέλος η "τοπ" κατηγορία για μένα (σε τιμή) την 750D με τους 2 φακούς ή και την έκδοση που έχει τον σκληρό που από ότι είδα είναι πολύ καλή φάση! 

 

 

Η ερώτηση τώρα είναι η εξής για κάποιον που θέλει να μάθει φωτογραφία/βίντεο (σε φάση να παράγω υλικό ερασιτεχνικά) ποια είναι η πιο καλή για την τιμή της? Κοινός ψάχνω την καλύτερη σε vfm!

Ευχαριστώ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα η 1300D δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερη απο την D3300 σε βιντεο.

 

Γενικα η D3300 εαν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις απο γρηγορο AF στο βιντεο ειναι εξαιρετικη entry level καμερα και οτι πιο vfm.

 

Απο εκει και μετα η 750D ειναι πολυ καλη επιλογη.

 

Παρολα αυτα η A6000 ειναι εξαιρετικη και μικροτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έκανε εντύπωση πως η 3300 δεν υπήρχε σε αντίστοιχη τιμή με την 1300, κοντά στα 300..
 

Από τις "φτηνές" (α5000, 1300d και ίσως την 3400) και από τις πιο ακριβές (α5100, α6000 και 750d) ποιες είναι καλύτερες? 
(Δλδ θέλω να μου πείτε από την λίστα με τις φτηνές ποια είναι η καλύτερη και αντίστοιχα στις ακριβότερες)

 

Αυτά με τιμές από το eglobalcentral από Ελλάδα την 3300!

 

 

Edit:

Μετά από συνεχόμενο ψάξιμο κτλ έχω καταλήξει 

Από φτηνές α5000 vs d3400(ή 3300 από Ελλάδα) κάποια γνώμη?

Από ακριβές την α5100!

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η D3400 ειναι στην ουσια σχεδον ιδια με την D3300. Θα προτιμουσα καποιες λεπτομερειες της D3300 οπως πχ το δυνατοτερο φλας αλλα δεν θα κολλησουμε σε αυτες.

 

Η D3400 εαν δεν εχεις προβλημα με τον ογκο της τοτε θεωρω οτι ειναι σαφως καλυτερη μηχανη απο την A5000. Θα πρεπει να συγκρινεις D3400 με την A6000 για να ειναι πιο δικαιη μια τετοια συγκριση.

 

Σε βιντεο μην περιμενεις βεβαια πολλα απο την D3400. Τα βασικα μονο. Σε φωτο θα κανεις πολλα χρονια για να την φτασεις στα ορια της.

 

Εαν εχεις απαιτησεις απο το βιντεο σου τοτε πας σε Lumix. Οπβς ειπωθηκε μια GX80/85 ή μια G7 ειναι εξαιρετικες επιλογες για all around μηχανη.

 

Οποτε αναμεσα σε A5000 vs D3400 εγω παω στην D3400

 

Προσοχη ομως γιατι την A5000 θα την εχεις πιο πολλες φορες μαζι σου και εαν δεν σε ενδιαφερουν εντονα κινουμεν θεματα τοτε ειναι κατι παραπανω απο αρκετη. Εγω εχω και αλλη καθημερινη μικρη μηχανη (Nikon 1).

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D3400 ειναι στην ουσια σχεδον ιδια με την D3300. Θα προτιμουσα καποιες λεπτομερειες της D3300 οπως πχ το δυνατοτερο φλας αλλα δεν θα κολλησουμε σε αυτες.

 

Η D3400 εαν δεν εχεις προβλημα με τον ογκο της τοτε θεωρω οτι ειναι σαφως καλυτερη μηχανη απο την A5000. Θα πρεπει να συγκρινεις D3400 με την A6000 για να ειναι πιο δικαιη μια τετοια συγκριση.

 

Σε βιντεο μην περιμενεις βεβαια πολλα απο την D3400. Τα βασικα μονο. Σε φωτο θα κανεις πολλα χρονια για να την φτασεις στα ορια της.

 

Εαν εχεις απαιτησεις απο το βιντεο σου τοτε πας σε Lumix. Οπβς ειπωθηκε μια GX80/85 ή μια G7 ειναι εξαιρετικες επιλογες για all around μηχανη.

 

Οποτε αναμεσα σε A5000 vs D3400 εγω παω στην D3400

 

Προσοχη ομως γιατι την A5000 θα την εχεις πιο πολλες φορες μαζι σου και εαν δεν σε ενδιαφερουν εντονα κινουμεν θεματα τοτε ειναι κατι παραπανω απο αρκετη. Εγω εχω και αλλη καθημερινη μικρη μηχανη (Nikon 1).

 

Οπότε από τις φτηνές η 3400 και από τις πιο ακριβές η α5100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικο ερωτηματικο ειναι εαν σου ταιριαζει μια κάμερα μεγεθους dslr. Δεν ειναι ακριβως η αναβαθμιση του κινητου και εχει πολυ μεγαλες πιθανοτητες να βρισκεται συνεχεια σε μια ντουλαπα και να τραβας παλι με το κινητο. Αυτό μονο εσυ μπορεις να το απαντησεις.

 

Η Α5100 απο την αλλη ειναι μικρη αλλα δεν εχει viewfinder. Μια ελειψη επουσιωδης μεν εαν μιλαμε για αναβαθμιση απο κινητο και απλες καθημερινες φωτογραφησεις αλλα σοβαρη εαν προχωρησεις παρακατω στο θεμα φωτογραφιας.

 

Εαν η επιλογη της D3300 ειναι ΟΚ για εσενα τοτε δεν βλεπω τον λογο να κοιτας την A5100. Εαν παλι ο μικροτερος ογκος της Α5100 ειναι ενα ζητούμενο τοτε αφενος μεν οι DSLR δεν σου κανουν, αφετερου δε μπαινει στο παιχνιδι και η Α6000 με παρομοια τιμη, με viewfinder αλλα λιγο μεγαλυτερη.

 

Σαν απολυτη συγκριση θα προτιμουσα την D3400 αλλα τιποτε δεν ειναι απολυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρό μέγεθος με βολεύει οπότε το πιθανότερο είναι η mirrorless, η α6000 πάει ψηλά σε τιμή!
Γενικά η α5100 είδα είναι αρκετά καλή και η τιμή της ακόμα καλύτερη, σε σχέση με την 6000 που ανεβαίνει αρκετά σε τιμή οι διαφορές που έχουν είναι λίγες αλλά σχετικά ανούσιες για μένα οπότε μάλλον πάω για την α5100! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας ενδιαφερει το βιντεο να αναφερω οτι πριν 2 μερες εκλεισε δημοπρασια στο αγγλικο ιμπει με μια sony a37 με 10κ κλικ, με τον κιτ φακο και 2 ακομα φακουδαρες konica minolta συμβατες, στα 240 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...