Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 ---> D600


Thodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Τα τελευταία χρόνια έχω την D3200 με τον kit 18-105VR & Nikkor 35mm f/1.8G και ήρθε καιρός για αναβάθμιση.

Σκοπεύω να την αντικαταστήσω με την d600 + 1 φακό που θα την παλεύει σε νυχτερινή λήψη και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για all arround έχει καλώς.

Ερώτηση: Τι γνώμη έχετε σχετικά με την μηχανή στις νυχτερινές λήψεις και ποιό φακό θα προτείνατε?

Budjet ± 950 - 1.000 €

Ευχαριστώ θερμά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η D600 είχε προβλήματα με τον αισθητήρα της και για αυτό έγινε αντικατάσταση με την d610,Δεν θα την αγόραζα με τίποτα μεταχειρισμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η D600 είχε προβλήματα με τον αισθητήρα της και για αυτό έγινε αντικατάσταση με την d610,Δεν θα την αγόραζα με τίποτα μεταχειρισμένη

Η D600 ειχε προβλημα απο λεκεδες λαδιου απο το συστημα του κλείστρου πανω στον αισθητηρα. Η Nikon εχει δωσει εφ ορου ζωής δωρεαν καθαρισμο της μηχανής και δωρεαν αλλαγη του συστηματος του κλειστρου με αυτο της D610 χωρις deadline.

 

Εαν ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ειχε καποιο σχετικο προβλημα δεν θα εχεις ουτε εσυ (δεν το εβγαζαν ολα τα κομματια το προβλημα). Πιθανα να εκανε και την αλλαγη κλειστρου κι ολας. Ρωτας και μαθαινεις το ιστορικο. Μιλας και με την Nikon και αποφασιζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ωραία τα αλλάζει αλλά η ταλαιπωρία που τραβάς;Σε φίλο του αλλάξανε 2 φορές τον μηχανισμό που λες και στο τέλος του αλλάξανε την μηχανή με μία D610.Nikon μπράβο σου αλλά ο φίλος μου δεν είχε στην ουσία μηχανή για 2 χρόνια γιατί δεν ήξερε πότε θα βγουν οι λεκέδες πάνω στις φωτογραφίες...

Επεξ/σία από theoilia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω το πρόβλημα. Δεν θα επιλέξω προβληματικό μοντέλο η μηχανή που να μην έχει διορθωθεί το θέμα. Γι αυτό την επιλέγω επειδή την βρίσκω σε καλύτερη τιμή λόγω του ιστορικού της. 600€

 

Η ερώτηση μου είναι κυρίως πως τα πάει σε χαμηλό φωτισμό και με τι φακό να την συνοδεψω...αξίας 300-400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ο 35αρης θα σου γεμιζει το καδρο και στο fx(ισως με λιγη βινιετα στο f1.8/2.8)

 

Εναλλακτικα πας στον αντιστοιχο 50αρη της nikon(μπορεις να δεις και τον 50mm af-d σε μεταχειρισμενο στην μιση τιμη ~80-90ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωραία τα αλλάζει αλλά η ταλαιπωρία που τραβάς;Σε φίλο του αλλάξανε 2 φορές τον μηχανισμό που λες και στο τέλος του αλλάξανε την μηχανή με μία D610.Nikon μπράβο σου αλλά ο φίλος μου δεν είχε στην ουσία μηχανή για 2 χρόνια γιατί δεν ήξερε πότε θα βγουν οι λεκέδες πάνω στις φωτογραφίες...

αγορασα την D600 περσι το μαιο, με 148.000 κλικ....

ο προηγουμενος ιδιοκτητης δεν ειχε παρατηρησει λεκεδες, γιατι βαραγε μονο νυχτα

φυσικα οταν την πηρα και την εστρεψα στον ουρανο με F22, γινοταν χαμος

εκανα 2 δωρεαν καθαρισμους, και μετα μου δωσαν D610...

Το γνωρίζω το πρόβλημα. Δεν θα επιλέξω προβληματικό μοντέλο η μηχανή που να μην έχει διορθωθεί το θέμα. Γι αυτό την επιλέγω επειδή την βρίσκω σε καλύτερη τιμή λόγω του ιστορικού της. 600€

 

Η ερώτηση μου είναι κυρίως πως τα πάει σε χαμηλό φωτισμό και με τι φακό να την συνοδεψω...αξίας 300-400€

 

κρατα τον 35mm 1.8, δουλευει περιεργως και σε FX...

ο 50ρης 1.8G ειναι επισης μια αλλη ακομα καλη επιλογη.

αλλιως μπορεις να πας σε 24-120 F4, η σε καποιον 24-70 2.8 μεταχειρισμενο

πχ sigma/tamron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δραττομαι της ευκαιριας στην αναφορα του 24-120 f4 για να ρωτησω με την σειρα μου επειδη ειμαι προς αναζητηση για την αγορα φακου ο οποιος θα κουμπωσει στην

d700. ειμαι αναμεσα σε αυτον και στον 24-70 f 2,8. οποιον απο τους δυο, θα τον αγορασω used.

το " κολλημα" μου ειναι οτι θελω να διαλεξω το πιο sharp.

τι κερδιζω και τι χανω με τον εναν ή τον αλλον φακο το ξερω. αλλα αυτη η αμφιβιλια που με βασανιζει (οπως λεει και το γνωστο ανεκδοτο με τον κερατα) ειναι η διαυγεια, το sharpness.

 

βοηθατε παιδιααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...