Προς το περιεχόμενο

Μαγαζια με απεριοριστο φαγητο και ποτο με 13 euro! Aποψεις


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ την άποψη μου επειδή βλέπω ότι ξεφεύγει η συζήτηση του αρχικού θέματος!  είπα να διαβάσω ποια αξίζουν στην Αττική από αυτά και στο τέλος διαβάζω ότι δεν είναι σκουφάτα :D

 

Να ξεκαθαρίσω  ότι έχω πάει/φάει σε πολύ ποιοτικά μαγαζιά (και όχι στα λόγια αλλά στα έργα ) , τι θα πει αυτό? Μαγαζιά που τα ψαρικά τους είναι φρέσκα! και αυτό καθώς ήμουν σε νησί αρκετό καιρό και μου δόθηκε η δυνατότητα να βλέπω τα ψάρια που τρώω από την τράτα! στο πιάτο,  συμπαντικό βέβαια είναι και οι υπόλοιπες πρώτες ύλες που σε εμένα  ήταν από ντόπια προϊόντα  ( πχ ντομάτες, αγγουριά , τυριά ψωμιά  κτλ ) η συνολική διαφορά ενός τέτοιου μαγαζιού με αυτά που κοστίζουν 13€ (όλα) είναι τεράστια ...κι ας μην το λένε Βαρούλκο αυτό αλλά πχ. Κώστας 

Βασικός λόγος : είναι επειδή όλα είναι κατεψυγμένα στο δεύτερο , άρα χαμηλότερης διατροφικής αξίας ακόμα και αν τα φτιάχνει με άριστο εξοπλισμό! 

 

Όμως για να μην είμαι άδικος ο σκοπός εδώ δεν είναι να κάνουμε σύγκριση το ''Βαρούλκο'' που φυσικά πληρώνεις κάποια αξία για να σου διαλέξουν τις πρώτες ύλες με αυτά τα καταστήματα αυτού του είδους αλλά! άλλες ταβέρνες που κοστίζουν πχ 20~25/ατομο ( και στα ψαρικά υπάρχουν πολλές σε αυτές τις τιμές ) που εκεί η διαφορά είναι μικρή ως καθόλου! καθώς και τις απόψεις από ίδια μαγαζιά τέτοιου στιλ .

 

Μπορεί εγώ πχ να μην πάω ποτέ αλλά μπορεί και να πάω οπότε ας μείνουμε στο θέμα ( είναι κάτι που νομίζω θα ενδιαφέρει περισσότερο κόσμο από τις κόντρες )

 

Κάτι άλλο που ισχύει είναι ότι ποτέ κανένας δεν έπαθε κάτι τρώγοντας μια φορά κάπου και σε νορμάλ πλαίσια ( όχι μέχρι να πέσει κάτω ) 

πχ. ένα ορεκτικό ένα κυρίως, λίγο σαλάτα 2 μπίρες είναι μια ποσότητα νορμάλ για άντρα 75~80κιλά που θέλει να φάει μεσημέρι ... στο περίπου αυτά κοστίζουν 20€/Ατόμο,  μόνο οι μπίρες έχουν  6€ λιανική ( και επειδή μπορεί να τραβάει και μια ακόμα , πάει 9€ ) δεν είναι κακό με άλλα 4 να φας νορμάλ το κατεψυγμένο σου μια φορά και πάμε άλλη μέρα στο βαρούλκο να φάμε αυτό που θέλουμε με τον κόσμο που θέλουμε  B)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλουν να έρχεται η απόδειξη 100 200 ευρώ να τα σκάνε και να νιώθουν ότι έπιασαν τόπο τα χρήματα ή ότι έφαγαν καλύτερο φαγητό από μια ταβέρνα με 30 ευρώ πχ που θα έβγαινε. Ας το νομίζουν.

Σοβαρά τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο νησί . αίσχος . Καλύτερα να δώσεις 5 ευρώ παραπάνω να φας ποιοτικό φαγητάκι παρά αυτη την αηδία . Προκατεψυγμενα τύπου καπτεν ιγκλο λιντλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω  ότι έχω πάει/φάει σε πολύ ποιοτικά μαγαζιά (και όχι στα λόγια αλλά στα έργα ) , τι θα πει αυτό? Μαγαζιά που τα ψαρικά τους είναι φρέσκα! και αυτό καθώς ήμουν σε νησί αρκετό καιρό και μου δόθηκε η δυνατότητα να βλέπω τα ψάρια που τρώω από την τράτα! στο πιάτο,  συμπαντικό βέβαια είναι και οι υπόλοιπες πρώτες ύλες που σε εμένα  ήταν από ντόπια προϊόντα  ( πχ ντομάτες, αγγουριά , τυριά ψωμιά  κτλ ) η συνολική διαφορά ενός τέτοιου μαγαζιού με αυτά που κοστίζουν 13€ (όλα) είναι τεράστια ...κι ας μην το λένε Βαρούλκο αυτό αλλά πχ. Κώστας 

Βασικός λόγος : είναι επειδή όλα είναι κατεψυγμένα στο δεύτερο , άρα χαμηλότερης διατροφικής αξίας ακόμα και αν τα φτιάχνει με άριστο εξοπλισμό!

 

Πολύ σωστό αυτό που λες περι κατεψυγμένων. Στην γειτονιά μου έχουμε ένα σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο που κάνει τα καλύτερα σουβλάκια/πατάτες και γενικότερα φαγητά από όλα τα μαγαζιά του αθλήματος περιξ και στην περιοχή, μερικά μαγαζιά παλαιότερα ήτανε σχετικά καλά αλλά έπεσε αρκετά η ποιότητά τους, οπότε πλέον παίρνουμε μόνο από αυτούς. Μια φορά δεν άντεξα και άνοιξα διάλογο στον ντελιβερά για το θέμα λέγοντάς του το πόσο καλοί είναι και οτι δεν μπορείς να βρεις παρόμοια ποιότητα στα υπόλοιπα μαγαζιά, ο ντελιβεράς μου είπε οτι το κρεάς τους είναι φρέσκο και γενικά προσέχουνε τα υλικά που βάζουν ενώ τα υπόλοιπα μαγαζιά έχουνε κατεψυγμένο, και το μαρούλι ή η ντομάτα έχουνε διαφορά. Ακόμα και παραψημένο να σου φέρουν το σουβλάκι (καταλάθος εννοείται), είναι απείρως καλύτερο από τα υπόλοιπα.

 

Εγώ πάντως, είτε πάω είτε δεν πάω σε μαγαζί με τα 13ευρώ, θέλω καλό και ποιοτικό φαγητό, αν οχι καλό τότε μέτριο προς καλό. Είναι τραγικό πλέον να πρέπει να ψάχνεις με τα κιάλια για να βρεις φαγάδικο με καλό φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξω στην αγορα ειναι ρευστα.. γι αυτο πρεπει να τρωμε απο κει που ειναι δοκιμασμενο(μας εχουν προτεινει)

Για μενα ειναι στο ιδιο επιπεδο πχ καλο ποιοτικο φαγητο αλλα μου επιασαν τον κ@λο με το φαγητο κακης ποιοτητας..

και λεγοντας κακης ποιοτητας το εφαγα και με εφαγε.. και οχι δεν ειχε τη νοστιμια και την υφη που επρεπε..

Και μην λετε για καρκινους γιατι δεν εχει κανεις την οικονομικη δυνατοτητα να τρωει συνεχεια ποιοτικα-αγνα φαγητα!

Ολες οι τροφες εχουν φουλ συντηρητικα και εχουμε παθει ανοσια..

 

Υπαρχει ενα μερος που τρωνε μονο τις δικιες τους τροφες οπου η 60αρα μοιαζει για 30αρα και πεθαινουν απο τα 100 και πανω!!!

 

Αυτοι που μιλανε λες και ειναι απο αλλο πλανητη με την ακριβη διατροφη ειναι οι πιασμενοι ή αυτοι που τα βρηκαν ετοιμα(περιουσιες)

και βασταει η τσεπη τους.. καλα κανουν.. αλλα δεν χρειαζεται να πικαρουν τον αλλον με τον τροπο τους..

Αφου εχουν δεδομενη την ποιοτικη διατροφη ας προτεινουν και ποιοτικα εισοδηματα.. γιατι αν χασουν τα φραγκα τους δεν θα

προλαβουν να πεθανουν απο την πεινα αλλα απο την στεναχωρια και την καταθλιψη..!

 

Ο κοσμος ψαχνει το φθηνο οχι απο χομπι αλλα γιατι πλεον δεν βγαινει.. Δεν ειναι μονο το φαγητο υπαρχουν και αλλα εξοδα..

Λεει ο αλλος προτιμω να δωσω 30ευρω να φαω κατι σωστο παρα 13. Αυτος που το λεει αυτο δεν ειναι με τα 500ε το μηνα και με ενοικιο!

Ουτε μενει νηστικος ή τρωει για ενα διαστημα μακαρονια και οσπρια για να του περισσεψουν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξω στην αγορα ειναι ρευστα.. γι αυτο πρεπει να τρωμε απο κει που ειναι δοκιμασμενο(μας εχουν προτεινει)

Για μενα ειναι στο ιδιο επιπεδο πχ καλο ποιοτικο φαγητο αλλα μου επιασαν τον κ@λο με το φαγητο κακης ποιοτητας..

και λεγοντας κακης ποιοτητας το εφαγα και με εφαγε.. και οχι δεν ειχε τη νοστιμια και την υφη που επρεπε..

Και μην λετε για καρκινους γιατι δεν εχει κανεις την οικονομικη δυνατοτητα να τρωει συνεχεια ποιοτικα-αγνα φαγητα!

Ολες οι τροφες εχουν φουλ συντηρητικα και εχουμε παθει ανοσια..

 

Υπαρχει ενα μερος που τρωνε μονο τις δικιες τους τροφες οπου η 60αρα μοιαζει για 30αρα και πεθαινουν απο τα 100 και πανω!!!

 

Αυτοι που μιλανε λες και ειναι απο αλλο πλανητη με την ακριβη διατροφη ειναι οι πιασμενοι ή αυτοι που τα βρηκαν ετοιμα(περιουσιες)

και βασταει η τσεπη τους.. καλα κανουν.. αλλα δεν χρειαζεται να πικαρουν τον αλλον με τον τροπο τους..

Αφου εχουν δεδομενη την ποιοτικη διατροφη ας προτεινουν και ποιοτικα εισοδηματα.. γιατι αν χασουν τα φραγκα τους δεν θα

προλαβουν να πεθανουν απο την πεινα αλλα απο την στεναχωρια και την καταθλιψη..!

 

Ο κοσμος ψαχνει το φθηνο οχι απο χομπι αλλα γιατι πλεον δεν βγαινει.. Δεν ειναι μονο το φαγητο υπαρχουν και αλλα εξοδα..

Λεει ο αλλος προτιμω να δωσω 30ευρω να φαω κατι σωστο παρα 13. Αυτος που το λεει αυτο δεν ειναι με τα 500ε το μηνα και με ενοικιο!

Ουτε μενει νηστικος ή τρωει για ενα διαστημα μακαρονια και οσπρια για να του περισσεψουν..

Αυτός ο 500 και με ενοίκιο αν πάει να φάει στα 13 ευρώ καλά να πάθει που είναι 500 και με ενοίκιο! τι θα καταλάβει;τζάμπα λεφτά για αυτόν..καλύτερα να αγοράσει 13 ευρώ μπάφο αλβανό :P. αυτά τα μαγαζιά είναι για αυτούς που βγάζουν 500 και μένουν μαζι με τους γονείς τους χωρίς έξοδα ή άτομα που βγάζουν κάνα 1000αρι και έχουν νορμάλ νοίκι ...

 

=========================

 

Όσο για το βαρούλκο βαριέμαι να διαβάσω πως προέκυψε πάντως είναι εντελώς άκυρη σύγκριση μόνο κάνα ψώνιο θα το πέταγε αυτό στην κουβέντα λολ και δεν έχει σχέση τύπου επειδή έχει καλύτερο φαγητό "προσωπικά για καλό εστιατόριο το βρίσκω μέτριο" αλλά απλά το ότι είναι άλλο πράμα..

 

Είναι σαν να συζητάμε για μπύρες και εσείς να μας λέτε η σιγά μην πιο την y μπύρα προτιμώ την Χ σαμπάνια...

 

Τέλος κατεψυγμένο απο κατεψυγμένο μπορεί να έχει διαφορά μέρα με την νύχτα... άλλο τα κάπτεν ιγκλο απο τα lidl και άλλο τα μαγαζιά που προμηθεύουν φρέσκα διαλεχτά υλικά στην συντήρηση (δηλαδή κατεψυγμένα μεν αλλά λιγες μέρες σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες και είναι σαν φρέσκα )  Πολλά καλά εστιατόρια παίρνουν και τέτοια γιατι πολύ απλά δεν ειναι δυνατόν να υπάρχουν όλα τα υλικά δίπλα τους...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξω στην αγορα ειναι ρευστα.. γι αυτο πρεπει να τρωμε απο κει που ειναι δοκιμασμενο(μας εχουν προτεινει)

Για μενα ειναι στο ιδιο επιπεδο πχ καλο ποιοτικο φαγητο αλλα μου επιασαν τον κ@λο με το φαγητο κακης ποιοτητας..

και λεγοντας κακης ποιοτητας το εφαγα και με εφαγε.. και οχι δεν ειχε τη νοστιμια και την υφη που επρεπε..

Και μην λετε για καρκινους γιατι δεν εχει κανεις την οικονομικη δυνατοτητα να τρωει συνεχεια ποιοτικα-αγνα φαγητα!

Ολες οι τροφες εχουν φουλ συντηρητικα και εχουμε παθει ανοσια..

 

Υπαρχει ενα μερος που τρωνε μονο τις δικιες τους τροφες οπου η 60αρα μοιαζει για 30αρα και πεθαινουν απο τα 100 και πανω!!!

 

Αυτοι που μιλανε λες και ειναι απο αλλο πλανητη με την ακριβη διατροφη ειναι οι πιασμενοι ή αυτοι που τα βρηκαν ετοιμα(περιουσιες)

και βασταει η τσεπη τους.. καλα κανουν.. αλλα δεν χρειαζεται να πικαρουν τον αλλον με τον τροπο τους..

Αφου εχουν δεδομενη την ποιοτικη διατροφη ας προτεινουν και ποιοτικα εισοδηματα.. γιατι αν χασουν τα φραγκα τους δεν θα

προλαβουν να πεθανουν απο την πεινα αλλα απο την στεναχωρια και την καταθλιψη..!

 

Ο κοσμος ψαχνει το φθηνο οχι απο χομπι αλλα γιατι πλεον δεν βγαινει.. Δεν ειναι μονο το φαγητο υπαρχουν και αλλα εξοδα..

Λεει ο αλλος προτιμω να δωσω 30ευρω να φαω κατι σωστο παρα 13. Αυτος που το λεει αυτο δεν ειναι με τα 500ε το μηνα και με ενοικιο!

Ουτε μενει νηστικος ή τρωει για ενα διαστημα μακαρονια και οσπρια για να του περισσεψουν..

 

Δηλαδή για να μπορεί κάποιος να έχει φρέσκο κρέας και υλικά, να μην προτιμάει κατεψυγμένα ή να ψάξει να προμηθευτεί υλικά από γνωστούς του στο χωριό του ή την επαρχία πρέπει να είναι πλούσιος. Το ακούσαμε κι αυτό.

 

Μάλλον κάποιοι έχουν μπερδέψει και συγχέουν τις έννοιες της υγιεινής διατροφής της ποιότητας και της πολυτέλειας. Όλα σχετίζονται μεταξύ τους αλλά δεν είναι το ίδιο πράγμα. Αν θες να επιμυκήνεις το προσδόκιμο της ζωής σου δεν είναι ανάγκη να καταναλώνεις τροφές υψηλής αξίας. Πολυτελή πράγματα είναι και το χαβιάρι η ντομ περινιον και διάφορα εξωτικά κρέατα που δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα π.χ κρέας αλόγου, δεν είναι ανάγκη να τα σκας για τέτοια πολυτελή προϊόντα ώστε να έχεις ποιοτικό φαγητό. Η ποιότητα ενος φαγητού δεν είναι μόνο το αν είναι φρέσκο ή χωρίς συντηρητικά αλλά και ο τρόπος μαγειρέματος, αποθήκευσης κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας μπορει να φαει οπου θελει. Εκ των πραγματων μαγαζια με χωμα τιμες,για να εχουν καποιο κερδος, θα σερβιρουν σαβουρα.

Τωρα αν καποιου του φαινεται νοστιμο και το εχει ως κριτηριο... οκ και το μπιφτεκι του γκρουντις μ αρεσει γευστικα και τα kfc που εφαγα χτες νοστιμα ηταν.

 

End of story

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά του κ@λου. Γιατί εγώ ξοδεύω 5-6 € για φαγητό ημερισίως. Αλλά εντάξει μιλάμε για σάντουιτς, σφολιατοειδή και τέτοια. Τώρα αν πρόκειται για χαβιάρι, τότε ναι ΟΚ αξίζει αυτή η προσφορά.

 

 

 

Υπαρχει ενα μερος που τρωνε μονο τις δικιες τους τροφες οπου η 60αρα μοιαζει για 30αρα και πεθαινουν απο τα 100 και πανω!!!

 

 

Και ποιο είναι αυτό το μέρος, όνομα δεν έχει;

 

Αυτά είναι χαζομάρες. Υπάρχουν άτομα που τρώνε "υγιεινά", και κάνουν καράφλα από τα 25. Άλλοι καπνίζουν φουλ και τρώνε μαλακίες, και έχουν μπόλικο μαλλί με ελάχιστες γκρίζες τρίχες στα 45.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λιγα λες !!

Εδω ρε Μαργαρίτα έκανα το έγκλημα και πήγα τον Ιούνιο να φάω σε αυτές τις παράγκες που έχουν φτιάξει πάνω στην θάλασσα στο καβούρι, φαγαμε δυο άτομα οτι πιο ελεεινό κ τρισάθλιο έχω φάει ποτέ στην ζωή μου κ έδωσα 45 !!!

 

Ισα που ακούμπησα τις κατεψυγμένες αηδίες που μας φέραν για ποικιλία θαλασσινών κ είχα θέμα με το στομάχι μου δυο μέρες!

Πήγες να φας θαλασσινά στα Friday's? Καλά να πάθεις! Τόσες επιλογές υπήρχαν στο μενού. Απ ο,τι κατάλαβα από τα περισσότερα σχόλια δεν ξέρετε ούτε τι τρώτε, ούτε να τρώτε, ούτε που τρώτε. Τυρόβλαχοι εντελώς! Το φαγητό μπορεί να είναι νόστιμο ανεξαρτήτως χρημάτων αρκεί να ξέρεις που πας από πριν. Δεν πάω ποτέ σε μαγαζί χωρίς να διαβάσω κριτική. Έχω φάει σε αρκετά εστιατόρια με Michelin στο εξωτερικό και στο εσωτερικό και απολαμβάνω το φαγητό είτε μιλάμε για εδέσματα που δεν τα χωράει ο νους (Ισπανία ftw) είτε στα Friday's είτε σε ταβερνάκια. Την κλάψα όμως του γύφτου δεν την έχω συναντήσει πουθενά αλλού. Φυσικά η νοοτροπία του Έλληνα μαγαζάτορα δεν είναι η καλύτερη αν και την έχω αποφύγει γενικά γιατί ξέρω που πηγαίνω. Αλλά όταν βλέπω τους περισσότερους Έλληνες πελάτες καταλαβαίνω ότι έχουν μείνει στις στάνες τους και είναι πλήρως ανίκανοι να κρίνουν ένα πιάτο είτε πρόκειται για επιπέδου είτε για το σουβλάκι της γειτονιάς τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...