Προς το περιεχόμενο

Μαγαζια με απεριοριστο φαγητο και ποτο με 13 euro! Aποψεις


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω. Το point μου είναι ότι και σε (πολύ) ακριβά εστιατόρια έχουν ξεσπάσει σκάνδαλα για τη (μη) ποιότητα του φαγητού (βλ. Gordon Ramsay, Jamie Oliver κ.λπ.).

Κι εσύ πας λουσμένος απ' το hype νομίζοντας ότι αυτό που τρως είναι φρεσκότατο/αγνότατο/καταπληκτικότατο (sic), και εν τέλει είναι μια πανάκριβη μετριότητα.

 

Και το ίδιο (μπορεί να) συμβαίνει και σε πιο normal φαγάδικα, αν δε σου αρέσουν οι ακραίες αναφορές.

 

Απλά σαν άνθρωποι, πολλές φορές (σχεδόν πάντα) συγχέουμε την ποιότητα με την τιμή, και αν ένα πιάτο έχει τιμή χώμα πολλοί έχουν ήδη προδικάσει ότι δεν τρώγεται, βλέπε εκφράσεις στον παρόν νήμα, τύπου «σαρδέλα ένα βήμα πριν την αποσύνθεση, κοπανημένη πανσέτα» κ.λπ..

Και οι ίδιοι είμαι σίγουρος ότι έχουν κάτσει σε φαγάδικα που τους έχουν πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κι έχουν φύγει και με χαμόγελο νομίζοντας ότι έφαγαν κάτι ανεπανάληπτο, επειδή έδωσαν κάτι παραπάνω για να το ευχαριστηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 


Δεν χρειαζεται να παμε απαραιτητως στο εξωτερικο, για παραδειγματα, καθως βοηθαΠαναγια εχουμε και <εγχωρια παραγωγη>...
:P
Θα επρεπε ισως καποια στιγμη να γραψω οσα ειδα, χρονια πισω ηταν βεβαιως: τυχερος η ατυχος τη πρωτη μερα που ειχα παει
να δουλεψω, σε ενα απο τα γνωστοτερα [και ακριβοτερα] εστιατορια του Κολωνακιου -τοτε η πλατεια ηταν απιστευτα πιασοκωλε-
και εφυγα αμεσα, αρνουμενος για λογους υγιεινης [μα και αρχης], να εργαστω καπου οπου: στην κουζινα, στο προσωπικο ειχανε
φορεσει...γαλοτσες: καθως ειχαν χαλασει αποχετευσεις κλπ με αποτελεσμα να εχει σκ#τοπλημμυρισει
, αλλα δεν το κλεισανε ουτε
λεπτο = δεν σταματησε λειτουργια του για τις αναγκαιες εργασιες, εφοσον το επωνυμο μαγαζι εκοβε μυρια απο τους επωνυμους!
:blink:
Δεν ηταν η εργασια μου στην κουζινα, μα μολις κατι αναζητησα εκει και το ειδα να συμβαινει: "μαγκες μου την εκανα, δεν θα σας
καταγγειλω [για να μην υπαρξουν ετσι, αλλα τυχον δυσαρεστα & για αλλους], ομως ευχαριστω κι εδω δεν παραμενω παραπανω"
.
.Και μεχρι τοτε, εαν κατι τετοιο το ακουγα μεν, μα δεν το ειχα δει με τα ματια μου-ζησει ο ιδιος, ε πραγματικα, δεν θα το πιστευα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, απ' ότι θυμάμαι ήταν το πιο αδιάφορο απ' όλα όσα δοκίμασα όσες φορές πήγα.

Όχι ότι δεν τρωγόταν καν, απλά έκανε μπαμ ότι είχε βραστεί μεγάλη ποσότητα μακαρονιού με κάποιες (λίγες) γαρίδες, ίσα για τη γεύση.

 

Και κάπου εκεί έγκειται η διαφορά μου με κάποιους εδώ: ότι όταν την είδα στον κατάλογο, δεν περίμενα ότι θα μου έρθει η πιατάρα με τις γαριδάρες νούμερο 0, και όταν τελικά μου ήρθε αυτό που μου ήρθε, δε μου πέρασε καν απ' το μυαλό να φωνάξω τον υπεύθυνο για να του κάνω παράπονα για παραπλάνηση ή ό,τι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phanispal η γαριδομακαροναδα πως ηταν στον μπακαλιαρο?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

μέτρια η γαριδομακαροναδα. Θυμαμαι δεν μαρεσαν ιδιαιτερα και οι γαριδες τηγανητες λιγο ανοστες για την γευση μου.

Δεν ειμαι ο phanispal βεβαια :)

 

Τα καλαμαρακια, ο μπακαλιαρος σκορδαλια, ο γαυρος μαρινατος, πατατες τηγανητες, μαυροματικα φασολια, & τα ψαρια της ωρας ηταν καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω. Το point μου είναι ότι και σε (πολύ) ακριβά εστιατόρια έχουν ξεσπάσει σκάνδαλα για τη (μη) ποιότητα του φαγητού (βλ. Gordon Ramsay, Jamie Oliver κ.λπ.).

Κι εσύ πας λουσμένος απ' το hype νομίζοντας ότι αυτό που τρως είναι φρεσκότατο/αγνότατο/καταπληκτικότατο (sic), και εν τέλει είναι μια πανάκριβη μετριότητα.

 

Και το ίδιο (μπορεί να) συμβαίνει και σε πιο normal φαγάδικα, αν δε σου αρέσουν οι ακραίες αναφορές.

 

Απλά σαν άνθρωποι, πολλές φορές (σχεδόν πάντα) συγχέουμε την ποιότητα με την τιμή, και αν ένα πιάτο έχει τιμή χώμα πολλοί έχουν ήδη προδικάσει ότι δεν τρώγεται, βλέπε εκφράσεις στον παρόν νήμα, τύπου «σαρδέλα ένα βήμα πριν την αποσύνθεση, κοπανημένη πανσέτα» κ.λπ..

Και οι ίδιοι είμαι σίγουρος ότι έχουν κάτσει σε φαγάδικα που τους έχουν πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κι έχουν φύγει και με χαμόγελο νομίζοντας ότι έφαγαν κάτι ανεπανάληπτο, επειδή έδωσαν κάτι παραπάνω για να το ευχαριστηθούν.

Συμφωνω μ αυτο που λες, αστοχιες γινονται και στα καλυτερα σπιτια. Γενικα ομως ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις. Τα καλα υλικα, τα καινουρια σκευη-μηχανηματα στην κουζινα, η ποιοτητα στη "σαλα", η τεχνογνωσια, το επαρκες προσωπικο κλπ κοστιζουν.

 

Ειναι αληθεια αυτο που γραφτηκε παραπανω, μαγαζια που κανουν τετοιες ενεργειες ειναι λιγο πριν κλεισουν μπας και μρατηθουν στη ζωη. Εχω παει κι εγω σε τετοιο μαγαζι παλαιοτερα γιατι ειχε λυσσαξει ενας απο την παρεα. Οι μεριδες ηταν ΠΟΛΥ μικρες κι αν τους ζητουσες δευτερη, τριτη,γιατι ΔΕΝ εφταναν, σε κοιτουσαν περιεργα.

Εν τω μεταξυ τα περισσοτερα τα ζεσταιναν σε φουρνο μικροκυματων, εκανε μπαμ.

Ο τυπος που λυσσαξε, μας ειπε αργοτερα καποια στιγμη οτι εκλεισε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μ αυτο που λες, αστοχιες γινονται και στα καλυτερα σπιτια. Γενικα ομως ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις. Τα καλα υλικα, τα καινουρια σκευη-μηχανηματα στην κουζινα, η ποιοτητα στη "σαλα", η τεχνογνωσια, το επαρκες προσωπικο κλπ κοστιζουν.

 

Ειναι αληθεια αυτο που γραφτηκε παραπανω, μαγαζια που κανουν τετοιες ενεργειες ειναι λιγο πριν κλεισουν μπας και μρατηθουν στη ζωη. Εχω παει κι εγω σε τετοιο μαγαζι παλαιοτερα γιατι ειχε λυσσαξει ενας απο την παρεα. Οι μεριδες ηταν ΠΟΛΥ μικρες κι αν τους ζητουσες δευτερη, τριτη,γιατι ΔΕΝ εφταναν, σε κοιτουσαν περιεργα.

Εν τω μεταξυ τα περισσοτερα τα ζεσταιναν σε φουρνο μικροκυματων, εκανε μπαμ.

Ο τυπος που λυσσαξε, μας ειπε αργοτερα καποια στιγμη οτι εκλεισε.

Θεσσαλονίκη πάντως υπάρχουν 2 3 εστιατόρια που το έχουν χρόνια έτσι και μόνο για κλείσιμο δεν πάνε. Πάντα είναι γεμάτα και το φαγητό τους εξαιρετικό με μεγάλη ποικιλία. Για τις κουζίνες μάλλον δεν έχεις δει κορυφαία εστιατόρια η μάλλον ακριβά εστιατόρια και οι κουζίνες τους μέσα είναι χάλια μαύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παει στο καιφτες και δεν φταις στη Νέα Σμύρνη. Δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα καθώς ήμασταν μεγάλη παρέα και τα πιάτα έρχονταν με μεγάλη καθυστέρηση

Οτι χειρεοτερο σε συμπεριφορα και εξυπηρετηση εχω συναντησει στα τοσα χρονια που τρωω εξω.Φαγητο μετριο παντως.

 

Γενικως αυτα τα μαγαζια π τρως οσο θες με στανταρ ποσο δεν τα πολυεμπιστευομαι πλεον μιας και σε 2-3 π εχω δοκιμασει ηταν τελειως αδιαφορα ,οποτε πρεπει καποιος π εμπιστευομαι απολυτα να μου πει οτι πηγε καπου και εμεινε πολυ ικανοποιημενος ωστε να κανω τον κοπο να δοκιμασω,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη πάντως υπάρχουν 2 3 εστιατόρια που το έχουν χρόνια έτσι και μόνο για κλείσιμο δεν πάνε. Πάντα είναι γεμάτα και το φαγητό τους εξαιρετικό με μεγάλη ποικιλία. Για τις κουζίνες μάλλον δεν έχεις δει κορυφαία εστιατόρια η μάλλον ακριβά εστιατόρια και οι κουζίνες τους μέσα είναι χάλια μαύρα.

Λοιπον ειπα να μην παρω  θεση στο θεμα   διοτι δεν με ενδιαφερει  που  παει και τρωει ο καθενας και τι οικονομικη δυνατοτητα εχει η' τι καβουρια στις τσεπες .

 

Αλλα οταν γινεται μια συζητηση    δεν αναφερεις τις εξαιρεσεις ως επιχειρημα διοτι για αυτο λεγονται εξαιρεσεις ειναι σπανιες περιπτωσεις .

 

Ο κανονας  ειναι αλλος και στην προκειμενη περιπτωση  ο κανονας ειναι πως τα κορυφαια εστιατορεια εχουν πολυ καλες   πρωτες υλες οι οποιες στοιχιζουν  και επισης  εχουν  και  πανακριβο εξοπλισμο και  κορυφαιους σεφ.

 

Αρα οι πιθανοτητες για βρωμικες κουζινες και  αλλοιωμενα τροφιμα και ολα τα σχετικα ειναι συντριπτικα περισσοτερες   να συμβουν σε αυτα που λετε εσεις "στα 13 euro   φαε οσο θες " παρα στα κορυφαια εστιατορεια.

 

Ειπαμε να γραφετε ανοησιες  αν αυτες σας κανουν να  αισθανεστε καλυτερα,  αλλα δεν θα φτιαξετε και ενα φανταστικο δικο σας κοσμο επειδη ετσι σας βολευει, ουτε θα κανετε την νυχτα μερα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειπα να μην παρω θεση στο θεμα διοτι δεν με ενδιαφερει που παει και τρωει ο καθενας και τι οικονομικη δυνατοτητα εχει η' τι καβουρια στις τσεπες .

 

Αλλα οταν γινεται μια συζητηση δεν αναφερεις τις εξαιρεσεις ως επιχειρημα διοτι για αυτο λεγονται εξαιρεσεις ειναι σπανιες περιπτωσεις .

 

Ο κανονας ειναι αλλος και στην προκειμενη περιπτωση ο κανονας ειναι πως τα κορυφαια εστιατορεια εχουν πολυ καλες πρωτες υλες οι οποιες στοιχιζουν και επισης εχουν και πανακριβο εξοπλισμο και κορυφαιους σεφ.

 

Αρα οι πιθανοτητες για βρωμικες κουζινες και αλλοιωμενα τροφιμα και ολα τα σχετικα ειναι συντριπτικα περισσοτερες να συμβουν σε αυτα που λετε εσεις "στα 13 euro φαε οσο θες " παρα στα κορυφαια εστιατορεια.

 

Ειπαμε να γραφετε ανοησιες αν αυτες σας κανουν να αισθανεστε καλυτερα, αλλα δεν θα φτιαξετε και ενα φανταστικο δικο σας κοσμο επειδη ετσι σας βολευει, ουτε θα κανετε την νυχτα μερα.

Εχεις πάει στα εστιατόρια του συγκεκριμένου είδους στη Θεσσαλονίκη και είδες ότι δεν σε ικανοποιεί η κουζίνα τους? Αν ναι μόνο τοτε μπορείς να εκφέρεις άποψη. Έγραψα για αυτά δεν μίλησα για Αθήνα που δεν έχω πάει σε κανένα με τα 13 ευρώ. Λίγα είναι τα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τέτοια μαγαζιά δεν περνάω ούτε απ εξω για να μην πάθω δηλητηρίαση.

Τα λεφτά που γλιτώνετε τρώγοντας βαβλολινες θα τα δώσετε πολλαπλάσια αύριο μεθαύριο στους γιατρούς!

Οσοι τρώτε συστηματικά σε αυτά τα μαγαζιά μειώνετε το προσδόκιμο ζωής σας αλλά δεν το ξέρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πάει στα εστιατόρια του συγκεκριμένου είδους στη Θεσσαλονίκη και είδες ότι δεν σε ικανοποιεί η κουζίνα τους? Αν ναι μόνο τοτε μπορείς να εκφέρεις άποψη. Έγραψα για αυτά δεν μίλησα για Αθήνα που δεν έχω πάει σε κανένα με τα 13 ευρώ. Λίγα είναι τα συγκεκριμένα.

Εδω εσυ εκφραζεις αποψη για τα κορυφαια εστιατορεια που ουτε απο εξω δεν εχεις  περασει  δεν θα πω εγω .Εχεις πολυ πλακα τελικα .

Επισης η απαντηση σου ειναι παντελως ασχετη με αυτα που ειπα εγω τα οποια ηταν συγκεκριμενα  και σαφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι για μαγαζιά που παραγγέλνεις όσο θες ενώ εγώ ήξερα ότι όταν λέμε "απεριόριστο φαγητό με Χ ευρώ" αναφερόμαστε κυρίως σε μαγαζιά με μπουφέδες... άσε που γέμισε ψάρια η συζήτηση - υπέροχα τα ψαρικά αλλά δεν υπάρχει τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια ελευθερη αγορα που επικρατει ασυδοσια-αισχροκερδεια δεν μπορουμε πλεον να βαζουμε τον τιτλο ¨οτι πληρωνεις παιρνεις¨

Πλεον ειναι το δοκιμασμενο.. Και τα περισσοτερα καλα(ποιοτητα) ως συνηθως ειναι υπερκοστολογιμενα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε όλοι για μαγαζιά που παραγγέλνεις όσο θες ενώ εγώ ήξερα ότι όταν λέμε "απεριόριστο φαγητό με Χ ευρώ" αναφερόμαστε κυρίως σε μαγαζιά με μπουφέδες... άσε που γέμισε ψάρια η συζήτηση - υπέροχα τα ψαρικά αλλά δεν υπάρχει τίποτα άλλο;

ριξε μια ματια εδω με 13 ευρω οσο θες τρως και πινεις

 

http://tapiatakia.gr/index.php/our-menu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...