Προς το περιεχόμενο

Μαγαζια με απεριοριστο φαγητο και ποτο με 13 euro! Aποψεις


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσεκαρα online, και τα 2 που αναφερθηκαν παραπανω = Αιγαιον Πελαγος & Νησι,

λοιπον θα ηταν τρελα καλες περιπτωσεις, εαν το μενου δεν ηταν "κουτσουρεμενο

:shifty: 

Ως εχει = απλως καλες περιπτωσεις* -βασικα, αν ενδιαφερεστε, ιδιως για ψαρικα

 

~ ~

*διχως να γνωριζω τιποτε για την ποιοτητα, και με το φοβο πως στο φθηνο μενου

-εκτος απο σοδα- ισως δινονται/σερβιρονται/ξεστοκαρονται(...!) ανερυθριαστα, τα

απολυτως χειροτερα?? Και αν καποιος, το καταλαβει-αντιληφθει, η δικαιολογια θα

ειναι ετοιμη: <τοσο που τα πληρωνεις τωρα, τι περιμενεις? Εχεις και απαιτησεις?>

Γενικοτερα παντως ειναι παρα πολλα τα μαγαζια που εχουν αυτη την τακτικη ο ψητος μπακαλιαρος το νησι το αγιονερι η ψαροκασελα το αιγαιον πελαγος οι στιγμες 

 

γνωριζει κανεις καποιο αλλο?

Στα περισσότερα κιόλας?

Και μεγάλη μερίδα?

Πίνεις τίποτα σε αυτά τα λεφτά η φέρνεις από το σπίτι?

με 10 ευρω δεν παιρνεις ουτε μια μεριδα γυρο με μπυρα παντως....πιο ακριβα σου ερχεται!

 

Ωραιο αυτο το μαγαζι. Ειχαμε παει παρεα 4 ατομα και περιμεναμε τοον 5ο. Παραγγειλαμε εμεις, τα εφερε, και οταν ηρθε ο πεμπτος κατα καποιο τροπο δε μπορουσε να παραγγειλει. Εχει μια λογικη αυτο. Δεν επιτρεπεται να παραγγειλεις δυο φορες, και ο σερβιτορος/οι δε θυμοταν οτι ημασταν 4 η 5 ατομα εξ αρχης.

 

Οσον αφορα το φαγητο εμενα μου αρεσε πολυ. Πηρα καμια δεκαρια πιατα για μενα μονο, τα ξετιναξα ολα. (Και δεν ειμαι ουτε 70 κιλα) Δεν εχουν πολυ πυκνοτητα τα ψαρικα για να χορτασεις. Οι ποσοτητες στο καθε πιατο ηταν γεματες. Θα ηθελα να ξαναπαω αλλα η παρεα δεν γουσταρει.

λογικο ειναι να τον βαλει να πληρωσει και τον πεμπτο που ηρθε αργοτερα αλλιως θα πληρωνε ενας και θα ετρωγαν 15! και για φορολογικους λογους θεωρω επισης οτι θα υπηρχε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στην Ψαροκασελα, βλεπω κουτσουρεμενο το μενου :fear:
Και με μια συντομη γουγλαναζητηση, σχεδον επαληθευομαι:
<<Παλια ηταν οσο φας ..τωρα οσο πιεις, ο καταλογος εχει μικρυνει ...
εχει μεγαλωσει απο την αλλη πλευρα που πληρωνεις ξεχωριστα το καθε πιατο.

τα καλαμαρακια ηταν κακοτηγανισμενα την μια μεριδα δεν την αγγιξαμε καθολου
για το αφεντικο καθολου διπλωματης αλλα υπεροπτικος με ατακες του τυπου
αμα σας αρεσει το μενου αλλιως να πατε αλλου!
>>

Παντως και για/στα υπολοιπα οι κακες κριτικες @ Tripadvisor ειναι αποκαλυπτικες
(οσο και σχεδον...απολαυστικοτατες, αφου δεν ηταν το, της προσφορας, 'φαγητο'!):
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g642168-d12080885-Reviews-Aegeon_Pelagos-Alimos_Athens_Attica.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g189400-d7198922-Reviews-To_Nisi-Athens_Attica.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g189400-d8468650-Reviews-Agioneri-Athens_Attica.html
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g562630-d8588102-Reviews-O_Psitos_Bakaliaros-Glyfada_Athens_Attica.html
Εφιαλτης στην Κουζινα, χαχα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μενου του ψητου μπακαλιαρου ειναι το πιο πλουσιο για οποιον θελει να φαει ψαρικα

 

 

9157_1682403148698994_188886371225914604

 

οι στιγμες 

 

menu2017.jpg

 

τα πιατακια μενου

 

http://tapiatakia.gr/index.php/our-menu

 

 

κεφτες και δεν φταις

 

http://kefteskaideftais.gr/%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%8D/

 

 

αιγαιον πελαγος 

 

 

http://www.aigaionpelagos.gr/menu-14-euro/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν 2 ατομα, εκει που θα εκαναν λογαριασμο 40 ευρω, μπορουν να πληρωσουν 26
-διχως να φανε 'του σκασμου': ας μπει πλαφον(!), μεγιστος αριθμος πιατων/ατομο-
ομως με την ιδια απολυτως ποιοτητα μενου αυτο εχει νοημα, διαφορετικα οχι πολυ..
:shifty:

Παλιοτερα -και παντως σιγουρα σε εποχες οχι "κρισης"- το 'χε κανει ακριβως ετσι,
η PIZZA HUT. Αν θυμαμαι σωστα υπηρχε και η επιλογη @ μενου καταστηματων:
"τρωτε, οσες πιτσες(!) θελετε, με Χ ποσο (που δεν ηταν, ομως, ιδιαιτερως φθηνο)",
τις εβλεπες, να ετοιμαζονταν, αμεσα μπροστα σου, με/απο τα ιδια ακριβως υλικα,
και καμια διαφορα, σε μεγεθος, ή ποσοτητα -αλλα δεν ισχυε, για take away, χεχε!
:-)
[Μαλιστα η συγκεκριμενη επιλογη, ηταν και διαφημιστικο κερδος για την αλυσιδα]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμαμαι ομως αν εχει απεριοριστο ποτο. το οτι ειναι μικρες οι μεριδες δεν εχει να λεει παραγγελνεις και αλλη ετσι και αλλιως μπορεις να το κανεις οσες φορες θες

 

στο αιγαιο πελαγος τι εχεις ακουσει? εκει το εχουν 14 ευρω!

 

Εκτός από μπίρες και εμφιαλωμένα κρασιά, τα υπόλοιπα δεν έχουν extra χρέωση.

Το ούζο που έχω δοκιμάσει εγώ ήταν προφανώς νερωμένο/αραιωμένο, αλλά δε με χτύπησε ποτέ.

 

Ναι, το ξέρω ότι το ότι οι μερίδες είναι μικρές δε λέει τίποτα.

Το κάνουν για να μη μαγειρεύουν πολλαπλάσιες ποσότητες από αυτές που μαγειρεύουν, και για να μη μένει φαγητό στα πιάτα, κάτι που αποτελεί τον μοναδικό περιορισμό στον Ψητό Μπακαλιάρο τουλάχιστον (αν δουν ότι δεν αδειάζεις τα περισσότερα πιάτα δε σου ξαναφέρνουν, και καλά κάνουν).

 

Δεν άκουσα κάτι συγκεκριμένο, προφανώς ότι είναι βρώμικα.

 

Να αναφέρω και ένα αρνητικό: επειδή είναι έτσι η όλη φάση σε αυτά τα μαγαζιά, γίνεται ο χαμός και επικρατεί μια βαβούρα, όλοι τρέχουν πανικόβλητοι και δε σταματούν να σερβίρουν ποτέ, πολλές φορές μάλιστα σου φέρνουν και πιάτα που δεν έχεις παραγγείλει, απλά επειδή βγήκαν και δεν έχουν τι να τα κάνουν, και δεν υπάρχει η ηρεμία που θα βρεις σε ένα εστιατόριο, ακόμα και σε μια ταβέρνα που στην τελική δε θα έχει καλύτερο φαγητό. Απλά οι ρυθμοί θα είναι πιο χαλαροί.

Θα μου πεις, θα είναι τρελός κάποιος αν πάει να φάει σε τέτοιο μαγαζί και θέλει και τη χαλαρότητα ενός καλύτερου εστιατορίου, απλά το αναφέρω.

 

Και βέβαια, όπως αναφέρει και ο TheDevilMayCare, σε τέτοια μαγαζιά πας αν τρώνε όλοι.

Αν πας με τη γκόμενα που δε θ' αγγίξει σχεδόν τίποτα, στο τέλος δε θα σου βγει και τόσο οικονομικά αν έχεις δώσει 26€ ουσιαστικά για ένα άτομο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά εστιατόρια με κινέζικο έχουν μπουφέ κάποιες μέρες της εβδομάδας, συνήθως Παρασκευή και Κυριακή.Καποια αξίζουν, κάποια άλλα οχι και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά και μόνο θα το έκανα μία φορά.

 

Από την άλλη ο νεαρός έχει μάθει να πάει ψητοπωλείο να φάει δύο πιτόγυρα να πιει και μία κόκκα

ή μία μπύρα και να τη βγάλει με 6-7 ευρώ.

Στις εποχές που ζούμε όπου όλοι μας σκεφτόμαστε πως να χάσουμε κανένα κιλό θεωρώ υπερβολή

να πηγαίνεις σε τέτοια μαγαζιά συχνά προκειμένου να φας τον αγλέορα, επειδή όσο και να φας θα

πληρώσεις 13 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σου αρέσουν τα τηγανητά, η τόσο κοπανημενη πανσετα ωστε να μοιαζει με μπριζόλα, και γενικότερα αν είσαι της ποσότητας αντί της ποιότητας, μια χαρά είναι. Έχω πάει σε 2-3, με τελευταίο το Εν Μοσχατω, και παντου η ίδια φάση, όλη την ωρα πηγαινοέρχονται πιάτα χωρις λογο, με τα τηγανητα και τις σαλάτες να κυριαρχούν. Κάνουν και το άλλο κόλπο, κολλάνε και μιά επιβάρυνση για ¨μουσικο θέαμα¨ ανα άτομο στο τελος στο λογαριασμο και βλεπεις αλλα 3€ επιπλεον στο ατομο πχ. Οπότε το 12-13 γινεται 15-16 και στο τελος σου βγαινει τα ιδια λεφτα, εχεις φαει ενα λιτρο καμμενο λαδι, και έχει γίνει και το κεφάλι σου κουδουνι απο τα χύμα ποτά.
Οι μαγαζάτορες δεν είναι χαζοί. Όταν ριχνεις την ποιότητα και ανεβάζεις την ποσότητα, ειδικά σε περιοχές που υπάρχει τέτοια ζήτηση (πχ φοιτητές), σίγουρα έχεις κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει την αφίσα με την προσφορά στο "Αιγαίον Πέλαγος" και είπαμε να πάμε. Πριν όμως πάμε τσεκάρισα λίγο τις κριτικές online.

Είναι εντυπωσιακό πόσα του "σούρνουν". Όλα τα σχόλια αρνητικά. Από ποιότητα φαγητού μέχρι ταχύτητα (ή και ανυπαρξία) του service, ειδικά όταν πας για δεύτερη παραγγελία. Είχε 2-3 θετικά σχόλια αλλά μέσα στον "ωκεανό" των αρνητικών μάλλον για κατευθυνόμενα από το μαγαζί μου φαίνονταν (πραγματικά μου είναι άξιο απορίας πως με τόσα αρνητικά σχόλια η επιχείρηση δεν δείχνει να τα λαμβάνει υπ' όψιν της).

Επίσης για το "Και φταις" της Νέας Σμύρνης, το έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Σαφώς και τα παιδιά δεν έχουν θέμα με την "ροή" των εδεσμάτων (παραγγέλνεις και ξαναπαραγγέλνεις όσο θες) αλλά απλά δεν με εντυπωσίασαν οι γεύσεις (βέβαια σε αυτό το θέμα είχα διαφωνίες και με άλλους της παρέας). Σε ορισμένα είδη είχα την αίσθηση ότι έτρωγα σχεδόν το ίδιο πράγμα άσχετα αν ο κατάλογος το ανέφερε σαν κάτι άλλο. Κι επίσης ορισμένα θα τα ήθελα πιο ψημένα αφού το εσωτερικό ήταν άψητο για τα δικά μου γούστα.

Στο Pizza Hut που αναφέρθηκε, όντως παλιά είχε το "eat as much as you can" (το οποίο και τίμησα αρκετές φορές) και το οποίο θεωρώ το πιο τίμιο μέχρι τώρα από αντίστοιχες προσφορές άλλων καταστημάτων αφού δεν αισθάνθηκα κάποια διαφορά στην γεύση/ποιότητα ή στην ταχύτητα του service. "Χτυπούσες" την μία πίτσα και όταν ήσουν περίπου στα μισά μπορούσες να παραγγείλεις την επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναπώ ότι από όσα εστιατόρια/φαγάδικα/μαγαζιά έχω φάει, στις περισσότερες περιοχές της χώρας, τα περισσότερα δε φτιάχνουν καλύτερο φαγητό από τον Ψητό Μπακαλιάρο, που είναι το μόνο του είδους που έχω δοκιμάσει έως τώρα.

Δεν έχω φάει ακόμα σε κάποιο άλλο για να έχω άποψη.

 

Το ότι το λανσάρουν ως καλύτερο (και ακριβότερο), δεν αλλάζει το τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρα online, και τα 2 που αναφερθηκαν παραπανω = Αιγαιον Πελαγος & Νησι,

λοιπον θα ηταν τρελα καλες περιπτωσεις, εαν το μενου δεν ηταν "κουτσουρεμενο:shifty: 

Ως εχει = απλως καλες περιπτωσεις* -βασικα, αν ενδιαφερεστε, ιδιως για ψαρικα

~ ~*διχως να γνωριζω τιποτε για την ποιοτητα, και με το φοβο πως στο φθηνο μενου

-εκτος απο σοδα- ισως δινονται/σερβιρονται/ξεστοκαρονται(...!) ανερυθριαστα, τα

απολυτως χειροτερα?? Και αν καποιος, το καταλαβει-αντιληφθει, η δικαιολογια θα

ειναι ετοιμη: <τοσο που τα πληρωνεις τωρα, τι περιμενεις? Εχεις και απαιτησεις?>

Αν έλεγε ποτέ μαγαζάτορας τόσα που πληρώνεις τι περιμένεις θα έτρωγε αυτόματα μπουνιά στα δόντια. Πρέπει να μάθουμε κάποτε να μην είμαστε τόσο μαλακες, το να χρεώνει λίγα ή πολλά είναι δικό του πρόβλημα, το να είναι σωστά και ποιοτικά είναι υποχρέωση του. Για να έχει απαίτηση να σου πει κάτι τέτοιο θα πρέπει να σε ενημερώνει πχ ότι έχω σαρδέλα μιας εβδομάδας στο μενού των 13€ και σαρδέλα σημερινή με 8€ μερίδα για να έχεις επιλογή.

Η μόνη περίπτωση που αξίζουν αυτά τα μαγαζιά είναι για μεγάλες παρέες που θα είναι καμία δεκαριά άτομα που θα πίουν 50 60 μπυρες θα πληρώσουν 130€ και θα έχουν φάει κανενα μεζεδάκι. Στα δυο άτομα αντί για 26 δίνεις και 5-10€ παραπάνω και τρως καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγε ποτέ μαγαζάτορας τόσα που πληρώνεις τι περιμένεις θα έτρωγε αυτόματα μπουνιά στα δόντια. Πρέπει να μάθουμε κάποτε να μην είμαστε τόσο μαλακες, το να χρεώνει λίγα ή πολλά είναι δικό του πρόβλημα, το να είναι σωστά και ποιοτικά είναι υποχρέωση του. Για να έχει απαίτηση να σου πει κάτι τέτοιο θα πρέπει να σε ενημερώνει πχ ότι έχω σαρδέλα μιας εβδομάδας στο μενού των 13€ και σαρδέλα σημερινή με 8€ μερίδα για να έχεις επιλογή.

Η μόνη περίπτωση που αξίζουν αυτά τα μαγαζιά είναι για μεγάλες παρέες που θα είναι καμία δεκαριά άτομα που θα πίουν 50 60 μπυρες θα πληρώσουν 130€ και θα έχουν φάει κανενα μεζεδάκι. Στα δυο άτομα αντί για 26 δίνεις και 5-10€ παραπάνω και τρως καλύτερα

 

Έτσι ακριβώς.

Σε καμιά περίπτωση η όποια προσφορά (και δεν αναφέρομαι μόνο στο φαγητό αλλά και στα συνεργεία, στους ελαιοχρωματιστές, κλπ) δεν σημαίνει (και ούτε πρέπει να δεχόμαστε) κατώτερο προϊόν ή υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα -και παντως σιγουρα σε εποχες οχι "κρισης"- το 'χε κανει ακριβως ετσι,

η PIZZA HUT. Αν θυμαμαι σωστα υπηρχε και η επιλογη @ μενου καταστηματων:

"τρωτε, οσες πιτσες(!) θελετε, με Χ ποσο (που δεν ηταν, ομως, ιδιαιτερως φθηνο)",

τις εβλεπες, να ετοιμαζονταν, αμεσα μπροστα σου, με/απο τα ιδια ακριβως υλικα,

και καμια διαφορα, σε μεγεθος, ή ποσοτητα -αλλα δεν ισχυε, για take away, χεχε! :-)

[Μαλιστα η συγκεκριμενη επιλογη, ηταν και διαφημιστικο κερδος για την αλυσιδα]

 

Το καλοκαιρι του 2010 εφαγα με 9.9€ η 10.9 (αυτη ηταν η τιμη της προσφορας) 3 πιτσες (8 κομματια) και ηπια 4 ποτηρια coca cola.

Φυσικα και ισχυε μονο για καταναλωση στο καταστημα και σου φερναν την επομενη πιτσα μονο αν ειχες τελειωσει την προηγουμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...