Προς το περιεχόμενο

Dual monitor με διαφορετικό refresh rate


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα χρησιμοποιώ Linux Mint Cinnamon 18.1 64bit (complete setup https://gist.github.com/anonymous/b0e917f7c0ae014d5c4c6dbf284559b0 )

και έχω πρόβλημα όταν συνδέω 2 monitor.

 

Αν έχω συνδεδεμένο το βασικό monitor Acer XB270HU το refresh rate είναι στα 144hz και όντως παίζει τόσο.

Αν συνδέσω και το 2ο monitor που είναι στα 60hz τα hz της Acer ενώ λέει ότι είναι στα 144, είναι χάλια.

Το καταλαβαίνω αν κουνήσω ένα παράθυρο δεξιά-αριστερά.

 

Δοκίμασα αυτά που λέγανε σε αυτό το forum αλλά δεν είδα διαφορά.

https://www.gamingonlinux.com/articles/i-have-finally-found-a-way-to-sort-out-screen-tearing-on-nvidia-with-linux.7213/page=4#comments 

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το παραπάνω πρόβλημα με dual monitor/ διαφορετικά hz? 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Shameless bump μπας και :D

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αν χωρίσεις το κάθε monitor για ξεχωριστό workspace δεν θα υπάρχει θέμα.

Θα λειτουργούν ξεχωριστά. Δεν θα μπορείς να τραβίξεις ένα πρόγραμμα απο την μία στην άλλη με το mouse π.χ

αλλά θα λειτουργεί σωστά η κάθε μια ξεχωριστά, τώρα δείχνουν και οι δύο το ίδιο workspace έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτή την στιγμή είμαι με X screen και δείχνουν το ίδιο workspace, σωστά.

Googlara λίγο πως να το κάνω αυτό σε cinnamon mint αλλά δε βρήκα και πολλά. Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο τρόπο να έχω 2 διαφορετικά worκspace ανά οθόνη ή αυτό είναι οκ? https://unix.stackexchange.com/questions/80774/separate-workspaces-on-each-monitor

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αυτή την στιγμή είμαι με X screen και δείχνουν το ίδιο workspace, σωστά.

Googlara λίγο πως να το κάνω αυτό σε cinnamon mint αλλά δε βρήκα και πολλά. Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο τρόπο να έχω 2 διαφορετικά worκspace ανά οθόνη ή αυτό είναι οκ? https://unix.stackexchange.com/questions/80774/separate-workspaces-on-each-monitor

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Ποιά κάρτα γραφίκων / driver έχεις;

 

Edit : Ίσως κάποιο διαφορετικό DE βοηθούσε στην παρούσα κατάσταση χωρίς να χρειαζόταν να μπλέξεις με configs, δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε mint ούτε cinnamon οπότε δεν είμαι σίγουρος αλλά μετά από μια σύντομη αναζήτηση είδα ότι δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο το Cinnamon, μόνο mirror/extend. Ο μόνος τρόπος είναι να "φτίαξεις" ένα δικό σου xorg.conf.

Το link που βρήκες μπορεί να σε βοηθησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά κάρτα γραφίκων / driver έχεις;

Ο μόνος τρόπος είναι να "φτίαξεις" ένα δικό σου xorg.conf.

 

 

Μπήκα να γράψω το ίδιο πράγμα.

Να δώσω μια δυο ιδέες

** κάποτε (τα παλιά χρόνια, όταν είχε πρωτοκυκλοφορίσει ο proprietary nvidia-driver), έπρεπε να κάνουμε υποχρεωτικά edit το xorg.conf και να προσθέσουμε modelines. Έπρεπε να είσαι προσεκτικός και να ξέρεις καλά τις δυνατότητες του monitor βέβαια γιατί αλλιώς...

Μετά έγινε και αυτό αυτοματοποιημένο και ...ξεχάσαμε πως να το κάνουμε.

 

** για να βρεις ποιο(α) modelines θα προσθέσεις, χρησιμοποιείς είτε κάποιο online modeline generator είτε το cvt. Πχ στο laptop που είμαι τώρα ξέρω ότι η ανάλυση είναι 1600 Χ 900 και η συχνότητα ανανέωσης είναι 60 Hz

[simos@manjaro ~]$ cvt 1600 900 60
# 1600x900 59.95 Hz (CVT 1.44M9) hsync: 55.99 kHz; pclk: 118.25 MHz
Modeline "1600x900_60.00"  118.25  1600 1696 1856 2112  900 903 908 934 -hsync +vsync

λογικά λοιπόν πρέπει να κάνεις edit το xorg.conf και να προσθέσεις τις κατάλληλες modelines. Απλά πάνε πολλά χρόνια που δεν το έχω κάνει και δεν θυμάμαι πια με ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες πως γίνεται. Πάντως (τότε) δύσκολο δεν ήταν. Λίιιιιιγη προσοχή ήθελε στο να βρεις πρώτα τα modelines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...