Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να γραψω με Times New Roman σε Office Libre 5


kosamf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα, εβγαλα άκρη απο μόνος μου.

 

Σβηστε το thread. 

 

Μπορείς να αναφέρεις το τρόπο που το έκανες μήπως κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα και βοηθηθεί. Δεν είμαστε μόνο εδώ για να ζητάμε βοήθεια. Όταν μπορούμε να δώσουμε καλό θα ήταν να το κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια εντολή που φορτωνει τις γραμματοσειρες των Windows σε Office Libre:

 

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

 

Ποιο ειναι το προβλημα:

Εγω πληκτρολογησα την εντολη στο Terminal, φαινομενικα "ετρεξε" αλλά στην πραξη δεν εγινε τιποτα.

 

Την ξανα-πληκτρολογησα, και απλά δεν εκτελεστηκε (αφού θεωρειτο ηδη εκτελεσμενη).

Εντωμεταξυ ειχα δοκιμασει αν εχω, ή οχι, τη γραμματοσειρα, κανοντας κάθε φορά restart τον υπολογιστη και ανοιγοντας το Office Libre. 

 

Εν τελει, κάτι δεν ειχε παει καλα στην Εγκατασταση, γι' αυτο επρεπε να κανω uninstall και ξανα install.

Την απεγκατασταση την εκανα μ' αυτη την εντολη:

sudo apt-get remove --purge ttf-mscorefonts-installer 

 

Οταν η εγκατασταση ετρεξε κανονικα, βρεθηκα μπροστα σ' ενα παραθυρο (ΜΕΣΑ στο Terminal), το οποίο με ενημερωνε για τα πνευματικα δικαιωματα της Microsoft κι επρεπε να πατησω ΟΚ. 

Ελα ομως που δεν μπορουσα να το πατησω!! 

 

Εν τελει, έπρεπε να πατησω το TAB (και μετά Space αν θυμαμαι καλα).

 

Ειχε κι άλλα παρομοια παραθυρα, οπου μπορουσες να κινηθεις μεταξυ Υes/ No με βελάκια.

 

Αυτά...


ΥΓ- Μην ξεχνατε να ριξετε ενα reboot, για να ειστε σίγουροι πως το Libre θα "δει" τη γραμματοσειρα μετά την Εγκατασταση.

Τουλαχιστον αυτο λένε οι οδηγιες, κι αυτο εκανα εγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ- Μην ξεχνατε να ριξετε ενα reboot, για να ειστε σίγουροι πως το Libre θα "δει" τη γραμματοσειρα μετά την Εγκατασταση.

 

 

Για να αποφύγεις το reboot μπορείς να κάνεις απλά update τη font cache δίνοντας στο τερματικό

sudo fc-cache -f -v
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...