Προς το περιεχόμενο

GTX 1050 Ti και Ubuntu.


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση.

Ο additional driver είναι ο ίδιος με του ppa;

Και ένα πρόβλημα. Το boot είναι αργό, πολύ αργό. Το ίδιο και το shutdown. Είμαι με ssd, δεν θα έπρεπε.

Επίσης το resolution κατά το boot και shutdown είναι χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το resolution κατά το boot και κατά το shutdown είναι γνωστό πρόβλημα των nvidia drivers. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αν θές όμως δες αυτό το fix

 

Για το boot μπορείς να δεις τι καθυστερεί το σύστημα σου δίνοντας στο τερματικό 

systemd-analyze blame
systemd-analyze critical-chain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα. Στο boot, είτε βάζοντας τον driver της Nvidia είτε τον open source, κάνει τον ίδιο χρόνο.

Προφανώς θέλει κάτι παραπάνω για να ξεκινήσει τον driver της συσκευής...

Στο shutdown, έχοντας κλείσει το splash, μου έβγαζε ένα μύνημα ότι κλείνει μια διεργασία του χρήστη gdm. Ψάχνοντας δε βρήκα πολλά, τελικά έκλεισα την Intel από το bios και κλείνει instantly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα... ΚΑΘΕ φορά που κάνω shutdown, περιμένει 1:30 λεπτό με μύνημα "a stop job is running for session c1 of user gdm".

AND IT'S DRIVING ME FUCKING CRAZY.  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις logout και μετα τερματισμο απο την login screen (αυτος ειναι ο gdm, η login screen) για να δεις αν παλι καθυστερει. Αν οκαθυστερει να τον πεταξεις και να βαλεις κατι αλλο. 

Σε ποια εκδοση της διανομης εισαι, πχ 16.04? Εισαι με σκετο ubuntu ή με καποιο παραγωγο του, πχ ubuntu gnome?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να μην το βάλω. Είναι σαν να κάνω force shutdown. Λες να αλλάξω σε lightdm;

Μπορώ να αλλάξω και το timeout να είναι μικρότερο (πχ 10 δευτερόλεπτα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το βαλεις στα 10 δευτερα, αλλα τοτε ειναι που κανεις το force shutdown που λες. Για να το κανεις, ανοιγεις το /etc/systemd/system.conf

 

sudo gedit /etc/systemd/system.conf

βρισκεις αυτες τις γραμμες

 

#DefaultTimeoutStartSec=90s
#DefaultTimeoutStopSec=90s

και τις βαζεις 10s και βγαζεις και τα καγκελα (#) απο μπροστα. Σωζεις, επανεκκινεις και τερμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα έτρεξα ένα update, έκανα reboot και το έκανε αμέσως... :/

Θα το αφήσω λίγες μέρες και βλέπουμε.

Edit:

Αμέσως μετά από αυτό το reboot, μπήκα, έπαιξα λίγο counter strike, και πάτησα πάλι reboot. Όπου έβγαλε το αγαπημένο μου μύνημα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα της nVidia η του φταίει που είναι ανοιχτό το steam εκείνη την ώρα.

 

Edit2:

Negative, δεν είναι το steam, έκανα ένα reboot, άνοιξα μόνο chrome και το έπαθε πάλι. Έκλεισα την επιλογή run in the background και πάω να δοκιμάσω πάλι.

 

Edit3:

Έκανα πάλι ένα shutdown μετά το Edit2, το οποίο έπαιξε κανονικά και μετά, σε δεύτερο reboot, μου έβγαλε το ίδιο. Με ctrl+alt+del μου έκανε το μύνημα να κάνει switch μεταξύ a stop job is running for session c1 of user gdm και a stop job is running for thermal daemon service.

 

Το thermal daemon service έδειχνε [OK] στα προηγούμενα reboots. Λες να μην ήταν ΟΚ και να είναι αυτό το πρόβλημα;

 

Edit4:

Αυτή τη φορά το ctrl+alt+del δεν έκανε τίποτα. Παίζει να είναι κανένα πρόβλημα με το νέο kernel στο 16.04.3 και το πως δένει με τον driver της nVidia. Γιατί δε βγάζουν ένα utility να κάνει αυτόματα update στον νέο driver που έχει στο site η nVidia;

 

Edit59393939393939:

Το logout αργεί,αλλά μετά κλείνει κανονικά. Βάζω στοίχημα πως άργησε 1:30 λεπτό...

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα τα edits...

 

Δοκιμασε να κλεινεις οτι εχεις ανοιχτο (steam, chromium κλπ) πριν κανεις logout ή απευθειας τερματισμο. Ή βαλε lightdm να τελειωνεις αφου δεν θες το watchdog. 

Τις γραμμες στο /etc/systemd/system.conf τις αλλαξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...