Προς το περιεχόμενο

GTX 1050 Ti και Ubuntu.


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα πολύ σταθερό και καλοστημένο σύστημα, και από αύριο περιμένω να μου έρθει μια GTX 1050 Ti. Πρέπει να γίνει clean install; Τώρα έχω την stock Intel HD4000.

 

Επίσης έχετε κάποια συμβουλή όσοι έχετε Nvidia κάρτες;

Ευχαριστώ.

Btw έχω Ubuntu Gnome 16.04.3 LTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαμα repo μπορει να σου προσφερει μεχρι την 375 εκδοση του driver της nvidia, ο οποιος υποστηριζει την καρτα σου κανονικα

 

https://packages.ubuntu.com/xenial/nvidia-375

 

http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/118290/en-us

 

Οποτε, αφου την βαλεις και απενεργοποιησεις την nvidia intel, δινεις ενα 

sudo apt-get install nvidia-375
επανεκκινεις και εισαι ετοιμος. Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να απενεργοποιήσεις την μία από το bios, κάντο.

Αν όχι, και είσαι σε desktop δεν είναι το τέλος του κόσμου, αλλά πρόσεξε λίγο τις θερμοκρασίες.

Aν είσαι σε laptop πρόσεξε πολύ τις θερμοκρασίες και να ξέρεις ότι το battery life θα πάει περίπατο άκυρο αφού το μοντέλο της κάρτας είναι για desktop

 

Πως και βάζεις nvidia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να απενεργοποιήσεις την μία από το bios, κάντο.

Αν όχι, και είσαι σε desktop δεν είναι το τέλος του κόσμου, αλλά πρόσεξε λίγο τις θερμοκρασίες.

Aν είσαι σε laptop πρόσεξε πολύ τις θερμοκρασίες και να ξέρεις ότι το battery life θα πάει περίπατο άκυρο αφού το μοντέλο της κάρτας είναι για desktop

 

Πως και βάζεις nvidia;

Δεν υπάρχει στα λεφτά που κοιτάζω αντίστοιχη amd και επίσης είναι πολύ vfm κάρτα.

Drivers βρήκα τους 384.69 από τη σελίδα της nVidia

 

Όμως

post-335185-0-60061000-1504524359_thumb.png

ξέρουμε κανένα graphical monitoring εργαλείο με θερμοκρασίες; Έβαλα τον driver που προτείνεται από το ubuntu στο screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εννοώ γιατί δεν αφήνεις την intel. Αν δεν παίζεις παιχνίδια, νομίζω ότι αρκεί.

Παίζω csgo και περιμένω μερικά παιχνιδάκια μέσα στο χειμώνα + ότι need for speed δεν έχω παίξει + GTA V.

Βαρέθηκα τις σειρές και το γύρισα στο gaming.

 

Την δοκίμασα την κάρτα στο cs, πιάνει από 150 μέχρι 300 καρέ ανάλογα την πίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη, που ειπα οτι το repo μπορει να σου την 375 εκδοση του driver, ειχα ηδη τσεκαρει τι προσφερει η nvidia σαν latest και τι το ubuntu απο το repo του. Εφοσον η καρτα σου υποστηριζεται κανονικα απο την 375, δεν μπαινεις καν στον κοπο να κατεβασεις κατι απο την nvidia και να το βαλεις με το χερι.

Τις θερμοκρασιες μπορεις να τις δεις απο το nvidia-settings (εικονα απο το δικο μου) και απο οποιο εργαλειο μπορει να ρυθμιστει για να παιρνει της θερμοκρασιες απο τον driver της nvidia, πχ το conky κατω δεξια στο screenshot μου εδω

 

http://www.insomnia.gr/topic/216757-our-linux-desktop-screenshots/?p=55323248

 

 

post-124002-0-32126400-1504545331_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους driver θα τους βάλεις μέσω του package manager σου. Ενημερώνονται συχνά κυρίως όταν βγαίνει κάποια μεγάλη έκδοση. Αν τους βάλεις από το site της nvidia θα πρέπει να τους περνάς κάθε φορά που γίνετε ένα update του kernel καθώς θα σου κρασάρει το γραφικό περιβάλλον και μετά θα πρέπει να μπεις σε κονσόλα και να το κάνεις. Και kernel update γίνονται δεκάδες σε κάθε κύκλο νέας έκδοσης του Ubuntu,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...