Προς το περιεχόμενο

Ρεκόρ ταχύτητας 355 χλμ./ώρα από την κάψουλα Hyperloop της Tesla


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δικαστές του insomnia μίλησαν.... τα ίδια έλεγαν και για τον kim άλλοι μέχρι που πέρασε πάνε από την Ιαπωνία για πλακα. Τα ιδια επισης ελεγαν φαντάζομαι για το αυτοκινητο, για το αεροπλανο για το διαστημα αλλά κάποιο φόρουμ της εποχής είχε χρήστες που δίκαζαν βάσει των πτυχίων φρεντοκαπουτσινιασης και ξυσταρχ^#:#κης... κάνει ο πιτσιρικάς ένα 3d εκτυπωτή μπράβο Γιαννάκη αλλά σιγά και εγώ θα το έκανα, κάνει ο musk μια βολιδα που παει..βολιδα,ουουου musk, οι δικαστές να μας πουν τι φαντασια και τι όνειρο έχουν στην ζωή τους να κάνουν και ας μην το καταφέρουν. Κάποιοι ονειρεύονται και τα κάνουν πραγματικότητα η απλά προσπαθούν και κάποιοι άλλοι έχουν σκοπό στην ζωή τους να κρίνουν χωρίς να έχουν απειροελαχιστες γνώσεις.. δηλαδή ο musk είναι λαλακας που έχει επιστήμονες και τους πληρώνει ενώ μπορούσε να πάρει 2-3 Έλληνες και να του πουν έλα ρε τι ππρς είναι αυτές, άσε εγώ ξέρω καλύτερα....μην το κάνεις...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειναι ντροπη να γραφονται ανακριβιες οπως στα προηγουμενα σχολια. Το σχεδιο για το hyperloop δεν ειναι ουτε φλου ουτε αγνωστο. Απο το '13 εχει ανακοινωθει η αναλυτικη περιγραφη του και καλο ειναι οποιος σχολιαζει για το θεμα αυτο να ειναι στοιχειωδως ενημερωμενος.

 

http://www.spacex.com/sites/spacex/files/hyperloop_alpha.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα του φωτός είναι 299792458m/s (του ήχου 340.29m/s), μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε, αν είχε κάτι να πηγαίνει τόσο γρήγορα δεν θα έφτιαχνε hyperloop capsules αλλά κάτι για να πάμε μέχρι τον Άλφα Κένταυρο.

να προσεχουμε και τα δικα μας ετσι 

Το Άλφα Κενταύρου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικαστές του insomnia μίλησαν.... τα ίδια έλεγαν και για τον kim άλλοι μέχρι που πέρασε πάνε από την Ιαπωνία για πλακα. Τα ιδια επισης ελεγαν φαντάζομαι για το αυτοκινητο, για το αεροπλανο για το διαστημα αλλά κάποιο φόρουμ της εποχής είχε χρήστες που δίκαζαν βάσει των πτυχίων φρεντοκαπουτσινιασης και ξυσταρχ^#:#κης... κάνει ο πιτσιρικάς ένα 3d εκτυπωτή μπράβο Γιαννάκη αλλά σιγά και εγώ θα το έκανα, κάνει ο musk μια βολιδα που παει..βολιδα,ουουου musk, οι δικαστές να μας πουν τι φαντασια και τι όνειρο έχουν στην ζωή τους να κάνουν και ας μην το καταφέρουν. Κάποιοι ονειρεύονται και τα κάνουν πραγματικότητα η απλά προσπαθούν και κάποιοι άλλοι έχουν σκοπό στην ζωή τους να κρίνουν χωρίς να έχουν απειροελαχιστες γνώσεις.. δηλαδή ο musk είναι λαλακας που έχει επιστήμονες και τους πληρώνει ενώ μπορούσε να πάρει 2-3 Έλληνες και να του πουν έλα ρε τι ππρς είναι αυτές, άσε εγώ ξέρω καλύτερα....μην το κάνεις...

 

Τα αεροπλάνα που πετάς έχουν αλλάξει καθόλου από το 1960; Τα τρένα που ταξιδεύεις (αν εξαιρέσουμε τα maglev που υπάρχουν σε 3-4 χώρες); Τα πυρηνικά εργοστάσια; Πόσο βελτιώθηκε η φαρμακευτική τα τελευταία 20 χρόνια; Πόσο άλλαξαν τα αυτοκίνητα από τις αρχές του 2000;

 

Δεν είναι λογικό να είμαστε σκεπτικοί όταν τα τεχνολογικά άλματα έχουν σταματήσει να συμβαίνουν και έχουμε μόνο μικρές βελτιώσεις; Ακόμα και τα consumer electronics που ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, την τελευταία δεκαετία εξελίσσονται πολύ πιο αργά. 

 

Όταν κάποιοι σαν τον Musk υπόσχονται θαύματα χωρίς να έχουν ούτε συγκροτημένο πλάνο, ούτε τα απαραίτητα κεφάλαια, θα υπάρχει το αντίστοιχο κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αεροπλάνα που πετάς έχουν αλλάξει καθόλου από το 1960; Τα τρένα που ταξιδεύεις (αν εξαιρέσουμε τα maglev που υπάρχουν σε 3-4 χώρες); Τα πυρηνικά εργοστάσια; Πόσο βελτιώθηκε η φαρμακευτική τα τελευταία 20 χρόνια; Πόσο άλλαξαν τα αυτοκίνητα από τις αρχές του 2000;

Ναι. Ναι. Ναι. Πολύ. Αρκετά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να αναφέρονται σε υψηλό κενό της τάξης που γράφεις. Η μετάφραση του άρθρου λέει για <<μειωμένη αεροδυναμική αντίσταση>> θα μπορούσε να είναι και 100 mbar πίεσης.

 

Έλα τελικά που λέει για 1mbar πίεση... σε 550+km σωλήνα, που θα ανοίγει και κάθε λεπτό για να μπαίνει μέσα βαγόνι. Μόνο αυτό να πετύχει, θα το θεωρήσω κατόρθωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τελικά που λέει για 1mbar πίεση... σε 550+km σωλήνα, που θα ανοίγει και κάθε λεπτό για να μπαίνει μέσα βαγόνι. Μόνο αυτό να πετύχει, θα το θεωρήσω κατόρθωμα.

Το ότι θ΄ανοίγει κάθε λεπτό δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντικό.

 

Μπορούν πολύ απλά να έχουν "προθάλαμο" (airlock) όπου είναι αρκετά μεγάλος για να χωράει ίσα ίσα μια κάψουλα και αφού σφραγίσει ν' δημιουργείται κενό σε δευτερόλεπτα και μετά ν' ανοίγει μια πόρτα και να προχωράει στην σήραγγα.

Οι αστροναύτες (πραγματικοί και χολυγουντιανοί) χρησιμοποιούν airlocks δεκαετίες τώρα.

 

Τα προβλήματα αλλού βρίσκονται και όχι στο κομμάτι της εισόδου/εξόδου από τις σήραγγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Ναι. Ναι. Πολύ. Αρκετά.

Για την φαρμακευτική συγκεκριμένα: Eroom's law

 

nrd3681-f1.jpg

 

Τα άλλα νομίζω είναι προφανές το πόσο λίγο άλλαξαν, τα aeronautics μας άφησαν χρόνους κάπου στο 1970...

 

[1903]

1920px-First_flight2.jpg

 

[1957] 54 years later...

Boeing_707-138B_Qantas_Jett_Clipper_Ella

 

[2011] 54 years later...

All_Nippon_Airways_Boeing_787-8_Dreamlin

Επεξ/σία από michael92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλα νομίζω είναι προφανές το πόσο λίγο άλλαξαν, τα aeronautics μας άφησαν χρόνους κάπου στο 1970...

 

Τί περίμενες δηλαδή, κάτι τέτοιο;

post-202580-0-63872400-1504380362_thumb.png

 

Μην κοιτάς μόνο το εξωτερικό, κοίτα και το εσωτερικό. Πόσο ποιό σύγχρονα και ασφαλή έχουν γίνει απο τότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αεροπλάνα που πετάς έχουν αλλάξει καθόλου από το 1960; Τα τρένα που ταξιδεύεις (αν εξαιρέσουμε τα maglev που υπάρχουν σε 3-4 χώρες); Τα πυρηνικά εργοστάσια; Πόσο βελτιώθηκε η φαρμακευτική τα τελευταία 20 χρόνια; Πόσο άλλαξαν τα αυτοκίνητα από τις αρχές του 2000;

 

Δεν είναι λογικό να είμαστε σκεπτικοί όταν τα τεχνολογικά άλματα έχουν σταματήσει να συμβαίνουν και έχουμε μόνο μικρές βελτιώσεις; Ακόμα και τα consumer electronics που ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, την τελευταία δεκαετία εξελίσσονται πολύ πιο αργά. 

Τα αεροπλάνα? εχεις ιδέα πώς είναι ενα Α380 που βάζει 850 άτομα? εγω εχω γιατι είχα την τύχη να κάνω ταξίδι Sydney-Dubai με τετοιο. Internet (που δεν ειχαν το 60) στο αεροπλάνο, οθόνη 19" (που δεν είχαν το 60) με εκατοντάδες ταινιες και παιχνίδια (που δεν ειχαν το 60), καρεκλες με μασαζ (που δεν ειχαν το 60), 14 ώρες πτήση. Το ίδιο ταξίδι το 60 έκανε 3 μέρες με ενδιάμεσες στάσεις DARWIN, SINGAPORE, CALCUTTA, KARACHI. Να δούμε και λίγο παραέξω απο τα αεροπλάνα? Flying Drone TaxisNASA--> 1960s - Manned Space Flight, 1998 --> "The first piece of the International Space Station was launched in 1998"

Τα τρένα? να δούμε αυτό που πάει Αθήνα-Θεσ/νικη ή άλλα του εξωτερικού (7,300 m long)?

Τα αυτοκίνητα? 1960 vs 2017

 

Να πείς τα τελευταία 20 χρόνια ναι, αλλα πιο πριν? το 60 που ήταν 15 χρονών ο πατέρας μου, δεν θυμάμαι να εριχνε γκομενάκια απο το ιντερνετ...βασικά δεν είχε καν ιντερνετ..οχι οχι, δεν είχε καν τηλεόραση-τηλέφωνο, ισως και ρεύμα στο χωριουδάκι που γεννήθηκε!

Ξέρεις ποσο εχει αλλάξει η ζωή τα τελευταία 30 χρόνια? τοτε είχα ενα CPC6128, μετά ενα 386, στην σχολή (1997) πήρα ενα Pentium και τώρα το φτηνότερο κινητό έχει περισσότερη ισχύ απο αυτά... οι δε δυνατότητες, κλήση-ράδιο-καμερα-internet-βιντεοκληση κ.α, επρεπε να κρατάς 4-5 συσκευές μαζί σου, ενω τώρα εχεις μια που χωράει στην τσέπη...

 

ΟΛΑ αυτα έγιναν γιατι καποιοι είχαν φαντασία, όραμα, ιδεες, και πάνω απο όλα @@ να τα κάνουν όταν άλλοι τους έκραζαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα εκτός των consumer electronics, εκτός αν νομίζεις ότι η ποιότητα ζωής μετριέται από τις 19" LCD. 

 

Επίσης...

AirFranceConcorde.jpg

 

Που είναι το supersonic travel;

 

Να πείς τα τελευταία 20 χρόνια ναι, αλλα πιο πριν? το 60 που ήταν 15 χρονών ο πατέρας μου, δεν θυμάμαι να εριχνε γκομενάκια απο το ιντερνετ...βασικά δεν είχε καν ιντερνετ..οχι οχι, δεν είχε καν τηλεόραση-τηλέφωνο, ισως και ρεύμα στο χωριουδάκι που γεννήθηκε!

 

Αυτό αφορά την πρόσβαση στην τεχνολογία και όχι την ίδια την τεχνολογία, σίγουρα σημαντικό αλλά στην Νέα Υόρκη είχαν ρεύμα από τον 19ο αιώνα.

 

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτείτε ότι η πρόοδος στην πλειοψηφία της τεχνολογίας ΠΛΗΝ των υπολογιστών ήταν πολύ μικρή σε σχέση με τα πρώτα 2/3 του 20ου αιώνα; Δεν είπα ότι δεν έγινε καμία πρόοδος, αλλά δεν υπήρχαν τα τεχνολογικά άλματα που βλέπαμε μέχρι την δεκαετία του 1970.

 

Και τώρα, η μοναδική τεχνολογία που είχε ραγδαία εξέλιξη τα τελευταία 40 χρόνια, φαίνεται να επιβραδύνεται.

 

Cortex_A17_1.jpg

 

Edit: Και για να μην με πείτε και τελείως πεσιμιστή, πιστεύω ότι βρισκόμαστε κολλημένοι στο τέλμα ενός S-curve και είναι πολύ πιθανό να δούμε ένα paradigm shift (π.χ General Purpose AI) που θα ξαναεπιτρέψει την εκθετική εξέλιξη της τεχνολογίας. Προς το παρών όμως, δεν φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

2Dl2A7T.jpg

Επεξ/σία από michael92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Musk είναι σίγουρα οραματιστής αλλά νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θα κάνει λάθος. Πέρα από τις ταχύτητες για να γίνει τέτοια αεροστεγής σήραγγα είναι κάτι μάλλον απίθανο ή για να θέσω πιο καλά υπερβολικά αλλά πολύ υπερβολικά ακριβό. Σε έργα μετρό το κόστος είναι 10-20 εκατ. €/km. Όχι με τέτοιες προδιαγραφές επιπέδοτητας και κενού.

Επίσης με την υφιστάμενη τεχνολογία πάμε άνετα στα 200+ km/HR, άρα είναι πολλά τα λεφτά για κάνουμε κάτι μικρότερο από leap breakthrough. Επίσης το in house development που έχει διαλέξει ο Musk αυτή τη στιγμή δεν βολεύει καθώς θα πρέπει να κάνει πολύ βασική έρευνα για να πάει εκεί που υπάρχουν σήμερα οι εταιρείες. Στο άρθρο λέει ακριβώς ότι μόλις ξεπέρασαν μια ομάδα φοιτητων. Σήμερα τέτοια συστήματα χρησιμοποιούνται για την πνευματική αποκομιδή απορριμμάτων (automated vacuum waste collection) μέσω tubes κάτι που βολεύει πολύ αλλά με μεγάλο κοστος επενδυσης.

Ισως βέβαια να βρεθούμε στην αρχή της νέας s-curve που είπε ο Michael και να "απογειωθουμε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικαστές του insomnia μίλησαν.... 

 

 

Και μάλιστα συνήθως με 2-3 γραμμές απάντησης έτσι? Αυτό αρκεί για να καταρρίψει οποιαδήποτε επιστημονική έρευνα που έγινε πριν το project εγκριθεί και μπει σε εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...