Προς το περιεχόμενο

Νέα Canon EOS M100 με αισθητήρα 24,2MP


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι. Παιρνεις μια Mirrorless γιατι δεν εχει καθρεπτη. Εχει evf, εχουν ριπες/sec που ουτε επαγγελματικες dslr δεν πετυχαιναν λογο καθρεπτη. Δεν εχεις blackout κατα τις ριπες οταν βλεπεις απο το VF, εχουν αθορυβη λειτουργια με ηλεκτρονικο κλειστρο και ο αισθητηρας ειναι πιο κοντα στη μοντουρα ωστε να κανει πιο ευκολη την προσαρμογη τριτων φακων. Ε και οπως και αν το κανουμε ακομη και με τον 70-300 γλυτωνεις στις FF μεχρι και 1.5 κιλο με αντιστοιχες dslr.

Εγω παντως εχω πιασει στα χερια μου τις a7s ii και την a7r ii και καμια απο τις δυο δεν φτανει την 5d iv στο burst. Αμα θυμαμαι καλα οι δυο σονυ μπορουσαν να τραβηξουν burst στα 5fps και η 5d 7fps. Τωρα δεν ξερω για αλλες mirrorless να πω τη μαυρη αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω πιασει στα χερια μου τις a7s ii και την a7r ii και καμια απο τις δυο δεν φτανει την 5d iv στο burst. Αμα θυμαμαι καλα οι δυο σονυ μπορουσαν να τραβηξουν burst στα 5fps και η 5d 7fps. Τωρα δεν ξερω για αλλες mirrorless να πω τη μαυρη αληθεια.

sony a6000 aps-c 12fps, Α9 FF 20fps

Fujifilm X-T20 aps-c 14fps

Olympus EM1 ii 15fps

Ειναι αυτα που θυμαμαι.

Αν εξαιρεσουμε την Α9 που παιζει σε αλλη κατηγορια τιμης, οι τιμες τους ειναι απο 1/2 της 5D μεχρι 1/6...

 

Αν δεν κανω λαθος η πιο γρηγορη dslr ειναι η canon 1D-X με 16fps και κοστιζει 6000 μονο το σωμα. Για να βρεις fps πανω απο 10 σε dslr πρεπει να πας σε 2.000€+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony a6000 aps-c 12fps, Α9 FF 20fps

Fujifilm X-T20 aps-c 14fps

Olympus EM1 ii 15fps

Ειναι αυτα που θυμαμαι.

Αν εξαιρεσουμε την Α9 που παιζει σε αλλη κατηγορια τιμης, οι τιμες τους ειναι απο 1/2 της 5D μεχρι 1/6...

 

Αν δεν κανω λαθος η πιο γρηγορη dslr ειναι η canon 1D-X με 16fps και κοστιζει 6000 μονο το σωμα. Για να βρεις fps πανω απο 10 σε dslr πρεπει να πας σε 2.000€+

Εγω παρεθεσα φωτογραφικες που ειναι FF και κοντα στην τιμη της 5D για τον λογο οτι δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να συγκρινουμε FF με aps-c οπως η sony a6000.

 

Σιγουρα υπαρχουν πολυ πιο γρηγορες (σε ολα τα price ranges) αλλα προσωπικα δεν θεωρω selling point το ποσα καρε τραβανε το δευτερολεπτο. Τωρα 1D ειναι για αλλο κοινο, γι αυτο κοστιζει τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H a6000 δυο πραγματα ειχε ως selling points . Fast CAF και 12fps.  Δεν εκανα αναφορα μονο σε FF στο αρχικο post . Ειπα οτι βαζουν κατω επαγγελματικα μοντελα dslr.

 

Η Α7s εχει ως selling point το iso και το slog video

Η Α7r τα 42mps

 

Καμια δεν διαφημίστηκε για τα fps. Η A7s δεν χρειαζεται καν πανω απο 1fps αφου δεν ειναι η δουλεια της να τραβαει σε burst. Η 7r ισως την περιοριζουν τα παραπανω mpx ισως η sony απλα εβαλε τον ιδιο μηχανισμο για λογους οικονομιας σε ολη την σειρα Α7.

 

Αυτη που διαφημιζεται ως sport ειναι η Α9 με το silent 20fps CAF και ειναι και FF. Και μην ξεχναμε οτι στις dsrl αν πεσει η μπαταρια κατω απο 50% αρχιζουν να "χανουν" frames.( ψαξε για canon δοκιμες που πεφτους στα 6fps)

 

Δες την νεα D850 nikon . 7fps και με battery grip 9fps. Υπαρχει λογος και περιορισμος. Στις Α7 ειναι σταθερα 5fps σε CAF ανεξαρτητα απο την μπαταρια.

 

Στην τελικη αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα fps σε ολες τις κατηγοριες τιμης και αισθητηρα τα εχουν mirrorless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H a6000 δυο πραγματα ειχε ως selling points . Fast CAF και 12fps.  Δεν εκανα αναφορα μονο σε FF στο αρχικο post . Ειπα οτι βαζουν κατω επαγγελματικα μοντελα dslr.

 

Η Α7s εχει ως selling point το iso και το slog video

Η Α7r τα 42mps

 

Καμια δεν διαφημίστηκε για τα fps. Η A7s δεν χρειαζεται καν πανω απο 1fps αφου δεν ειναι η δουλεια της να τραβαει σε burst. Η 7r ισως την περιοριζουν τα παραπανω mpx ισως η sony απλα εβαλε τον ιδιο μηχανισμο για λογους οικονομιας σε ολη την σειρα Α7.

 

Αυτη που διαφημιζεται ως sport ειναι η Α9 με το silent 20fps CAF και ειναι και FF. Και μην ξεχναμε οτι στις dsrl αν πεσει η μπαταρια κατω απο 50% αρχιζουν να "χανουν" frames.( ψαξε για canon δοκιμες που πεφτους στα 6fps)

 

Δες την νεα D850 nikon . 7fps και με battery grip 9fps. Υπαρχει λογος και περιορισμος. Στις Α7 ειναι σταθερα 5fps σε CAF ανεξαρτητα απο την μπαταρια.

 

Στην τελικη αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα fps σε ολες τις κατηγοριες τιμης και αισθητηρα τα εχουν mirrorless.

Συμφωνω σε ολα οσα λες. Οσο για τις canon το εχω διαπιστωσει διοτι λογω του πατερα μου εχω αρκετες canon στα χερια μου. Επειδη ομως εχουμε φυγει τελειως εκτος θεματος ας το ληξουμε εδω.

 

P.S αυτο που αγαπαω στις a7s & a7r ειναι το built in stabilization!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...