Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικη μηχανη εως 250 ευρω


billy16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ψάχνω μια φωτογραφικη μηχανη εως 250 ευρω να βγαζει καλυτερες φωτο απο ενα κινητο, φανταζομαι σε compact. Εχω δει 

CANON Powershot SX620HS Black SONY DSC-HX60 με Φακό 4.3-129mm

Τι μου προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σ'ολους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή φωτογραφικής μηχανής. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά ψάχνω μια σχετικα οικονομική μηχανή που να βγάζει ΚΑΘΑΡΕΣ φωτογραφιες και συγκεκριμένα κοσμήματα, όπότε η ανάλυση πρέπει να είναι καλή. Εχω βρει κάποιες που θα μπορούσα να αγοράσω και θέλω την γνώμη σας. 

 

http://www.public.gr/productcomparison/compareProducts.jsp?category=cat5720001pp&compare=prod8260811pp%2Cprod7390491pp%2Cprod7470336pp%2Cprod8275485pp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σ'ολους! Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή φωτογραφικής μηχανής. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά ψάχνω μια σχετικα οικονομική μηχανή που να βγάζει ΚΑΘΑΡΕΣ φωτογραφιες και συγκεκριμένα κοσμήματα, όπότε η ανάλυση πρέπει να είναι καλή. Εχω βρει κάποιες που θα μπορούσα να αγοράσω και θέλω την γνώμη σας. 

 

http://www.public.gr/productcomparison/compareProducts.jsp?category=cat5720001pp&compare=prod8260811pp%2Cprod7390491pp%2Cprod7470336pp%2Cprod8275485pp

 

Έχουν μικρού μεγέθους αισθητήρες για τη ποιότητα που αποζητάς όπερ nope πας για αλλού.

Πήγαινε κατευθείαν σε dslr κάμερα με τίμημα το διπλασιασμό του κόστους. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να πληρωθεί η διαφορά γιαυτό που λογικά θα ζητάς.

Οποιαδήποτε dslr με το kit φακό είναι ok άρα πηγαίνεις στη φθηνότερη. Εννοείται ότι ο φωτισμός θα είναι ελεγχόμενος ειδάλλως κλάψε τα χρήματα αποτέλεσμα της προκοπής δεν θα δεις! 

Επίσης μπορείς να επιλέξεις και μια mirrorless σε αυτά τα επίπεδα τιμής όπως sony a5000 ή a5100 θα σε καλύψουν πιστεύω αμφότερες.

 Δες και στο eglobalcentral.eu για χαμηλότερες τιμές ή όπου αλλού αλλά αν θέλεις τιμολόγιο δεν γνωρίζω τι παίζει από εξωτερικό.

Καλησπερα ψάχνω μια φωτογραφικη μηχανη εως 250 ευρω να βγαζει καλυτερες φωτο απο ενα κινητο, φανταζομαι σε compact. Εχω δει 

CANON Powershot SX620HS Black SONY DSC-HX60 με Φακό 4.3-129mm

Τι μου προτείνεται?

 

Αν δεν χρειάζεσαι το μεγάλο ζουμ της canon αλλά επιμένεις σε κόμπακτ κάμερα τσέπης πηγαίνεις σε sony rx100 μεγαλύτερος αισθητήρας, ποιοτικότερος φακός η σωστότερη επιλογή στα χρήματα που δίνεις αλλιώς η λογική λέει να αφήσεις τους μικρούς αισθητήρες για να κάνεις πραγματική υπέρβαση ποιοτική με μια mirrorless κάμερα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις είναι η sony a5000 για κάτι ταχύτερο σε εστίαση (σπορ φωτογράφηση) πηγαίνεις σε sony a5100 ή a6000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μικρού μεγέθους αισθητήρες για τη ποιότητα που αποζητάς όπερ nope πας για αλλού.

Πήγαινε κατευθείαν σε dslr κάμερα με τίμημα το διπλασιασμό του κόστους. Κατά τη γνώμη μου αξίζει να πληρωθεί η διαφορά γιαυτό που λογικά θα ζητάς.

Οποιαδήποτε dslr με το kit φακό είναι ok άρα πηγαίνεις στη φθηνότερη. Εννοείται ότι ο φωτισμός θα είναι ελεγχόμενος ειδάλλως κλάψε τα χρήματα αποτέλεσμα της προκοπής δεν θα δεις! 

Επίσης μπορείς να επιλέξεις και μια mirrorless σε αυτά τα επίπεδα τιμής όπως sony a5000 ή a5100 θα σε καλύψουν πιστεύω αμφότερες.

 Δες και στο eglobalcentral.eu για χαμηλότερες τιμές ή όπου αλλού αλλά αν θέλεις τιμολόγιο δεν γνωρίζω τι παίζει από εξωτερικό.

 

Αν δεν χρειάζεσαι το μεγάλο ζουμ της canon αλλά επιμένεις σε κόμπακτ κάμερα τσέπης πηγαίνεις σε sony rx100 μεγαλύτερος αισθητήρας, ποιοτικότερος φακός η σωστότερη επιλογή στα χρήματα που δίνεις αλλιώς η λογική λέει να αφήσεις τους μικρούς αισθητήρες για να κάνεις πραγματική υπέρβαση ποιοτική με μια mirrorless κάμερα κοντά στα χρήματα που διαθέτεις είναι η sony a5000 για κάτι ταχύτερο σε εστίαση (σπορ φωτογράφηση) πηγαίνεις σε sony a5100 ή a6000.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, αλλά επειδή είμαι καινούργια σ'όλο αυτό και δεν ξερω πως θα εξελιχθεί, δεν θέλω να δωσω πάνω απο 180ε το πολύ. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα κοσμημα αλλα και γενικα η επαγγελματικου τυπου φωτογραφηση αντικειμενων (ειδικα μικρων και γυαλιστερων) δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση. Θελεις τουλαχιστον ενα light box αλλα και αρκετη γνωση για να τα φωτογραφησεις σωστα. Δεν θα σου κανει η μηχανη το αποτελεσμα. Σιγουρα θελεις μια φωτογραφικη που να εχει manual mode αλλα και γνωσεις για να την ρυθμισεις σωστα. Δεν θα σου προτεινα τιποτε εαν δεν δεις πραγματικα πως γινεται αυτο. Ψαξε για πληροφοριες και βιντεακια και στο ιντερνετ και μετα τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, αλλά επειδή είμαι καινούργια σ'όλο αυτό και δεν ξερω πως θα εξελιχθεί, δεν θέλω να δωσω πάνω απο 180ε το πολύ. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο...

 

Λογικά με καλό φωτισμό και μια μικρή αλλά ποιοτική κάμερα θα βγάλει αξιοπρεπή φωτογραφία όπως είναι η sony rx100 m1 https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-cybershot-dsc-rx100-digital-camera-pal.html ίσως μπορεί να δικαιολογηθεί σαν αγορά είναι τσέπης και βολεύει και καθημερινά αξίζει προσοχής θα σε εκπλήξει ευχάριστα και όχι μόνο για τη δουλειά που τη θέλεις.

Μετά υπάρχει η μεγαλύτερη sony a5000 https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-alpha-a5000-mirrorless-digital-camera-kit-with-16-50mm- lens-white.html σε σχέση με ακριβότερες μειονεκτεί σε ταχύτητα εστίασης σπορ φωτογράφηση κάτι που δεν είναι ζητούμενο για αυτό που θέλεις να κάνεις αλλά έχει μεγαλύτερο αισθητήρα και θα βγάλει καλύτερη φωτογραφία αλλά να έχεις υπόψιν ότι ο φωτισμός θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο ανάμεσα στις δύο κάμερες στη φωτογράφηση που θέλεις να κάνεις όποτε καλύτερα η μικρή λέω εγώ εκτός κι αν έχεις πραγματικά μεγάλες απαιτήσεις ποιοτικές πράγμα που δεν το έχω αντιληφθεί.

Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ των δύο στο μέγεθος του αισθητήρα τους http://img-2.newatlas.com/camera-sensor-size-12.jpg?auto=format%2Ccompress&ch=Width%2CDPR&fit=max&h=700&q=60&w=616&s=46b75b83ce626abbc588cda90f7b0f42 η μικρή έχει αισθητήρα μιας ίντσας (12,8x9,6 και η άλλη APS-C (23,6x15,6) και αναλογικά για τη σύγκριση οι αισθητήρες ενός τηλεφώνου 1/3,2" και μικρότερο αυτού.

Στα συν της μικρής πρότασης ο καλύτερος φακός επώνυμος zeiss που ίσως είναι καλύτερος σε οξύτητα σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

 

Για κάτι άλλο φθηνότερο δεν γνωρίζω προσωπικά.

Έβαλα το κατάστημα αυτό γιατί δεν έχω βρει καλύτερες τιμές όχι για κάποιον άλλον λόγο υπόψιν.

Το θεμα κοσμημα αλλα και γενικα η επαγγελματικου τυπου φωτογραφηση αντικειμενων (ειδικα μικρων και γυαλιστερων) δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση. Θελεις τουλαχιστον ενα light box αλλα και αρκετη γνωση για να τα φωτογραφησεις σωστα. Δεν θα σου κανει η μηχανη το αποτελεσμα. Σιγουρα θελεις μια φωτογραφικη που να εχει manual mode αλλα και γνωσεις για να την ρυθμισεις σωστα. Δεν θα σου προτεινα τιποτε εαν δεν δεις πραγματικα πως γινεται αυτο. Ψαξε για πληροφοριες και βιντεακια και στο ιντερνετ και μετα τα ξαναλεμε.

 

Ναι όπως τα λέει δες ένα βίντεο για το φωτισμό https://www.youtube.com/watch?v=IIm-SZHKOW4 στη φωτογραφία και μερικά για κοσμήματα https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+photograph+jewelry+at+home+ και θα καταλάβεις περισσότερα δεν είναι μόνο η κάμερα. Το youtube είναι καλή πηγή πληροφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...