Προς το περιεχόμενο

Το ηλεκτρικό supercar της Ariel θα αποδίδει 1180hp και αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1803 N·m για την ακρίβεια.

 

_________________________

 

α, και ο πολλαπλασιαστής για να πας από  kg·m σε N·m είναι 9,80665 και όχι 9,81.
 

The value adopted in the International Service of Weights and Measures for the
standard acceleration due to gravity is 980.665 cm/s2, value already stated in the laws
of some countries.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μας τα πρήξατε τα ούμπαλα πολύ άσχημα ρε παιδιά με την κόντρα των γνώσεων. Έλεος. Τι ψυχολογικά κουβαλάτε που ψάχνετε να ξεσπάσετε. Αναρωτιέμε.

 

 

Τι ομορφιά Παναγία μου? Επί του θέματος... Απίστευτα οπίσθια και σίγουρα εντός πόλης θα είναι το ποιο διασκεδαστικό παιχνίδι G-Force που υπάρχει στον πλανήτη!!!

 

Ανυπομονώ να το πάρω (σε κάποιο μελλοντικό παιχνίδι σε PC/PS4/XboxOne εννοώ) να το δοκιμάσω... Δεν θα αισθανθώ τα G αλλά τουλάχιστον το οφθαλμόλουτρο θα είναι κάτι και αυτό. 

 

Βρήκε σοβαρό αντίπαλο η Tesla? Για να δούμε... 

 

 

Και δεν είναι τα 2.4 δευτερα επιτάχυνσης.. είναι και η αμεσότητα από τα 100/200 και μετά ως το τέλος.. Αυτό δεν επιτυγχάνεται με βενζίνη η υγρό καύσιμο.. εμετό σε κάθε πεταλιά θα έχουν μόνο τα ηλεκτρικά... ευκολία και ροΠΑΚΛΑ>... όμορφη που είναι η τεχνολογία...

 

 

Πω πω... τώρα ίδρωσα...

 

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/world-exclusive-ariel-launch-world-beating-supercar-1180bhp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα πρήξατε τα ούμπαλα πολύ άσχημα ρε παιδιά με την κόντρα των γνώσεων. Έλεος. Τι ψυχολογικά κουβαλάτε που ψάχνετε να ξεσπάσετε. Αναρωτιέμε.

 grumpy-old-lady.jpg

 

Και εγω μηχανολογος ειμαι και απο ολα τα βιβλια που εχω διαβασει δν εχω δει σε κανενα τη δυναμη σ kg (δν ειμαι σιγουρος για τα στοιχεια στο Γραικουση).

 

 

Και ειδες που τελικα χρησιμοποιοντας "μπακαλικες" μοναδες που γινετε λαθος, μαλλον θα εννοουσε 1900 Nm

στα αυτοκίνητα χρησιμοποιήθηκαν πολύ τα kgm η αλλιώς όπως λένε και οι μάστορες κιλά ροπής που λέμε , by the way σε σημειώσεις απο στοιχεία μηχανών έχουν χρησιμοποιήσει πολύ τα kgcm λόγο ευκολίας και για να μην αλλάζεις μονάδες στις μεθοδολογίες υπολογισμού σε άξονες , αλλά πλέον τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούν τα Nm που είναι πιο "σωστή" μονάδα και είναι και στο si.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η Tesla με την Ariel και τις συγκρίνετε; Ο ένας είναι μαζικός κατασκευαστής ηλεκτρικών οχημάτων ο άλλος κατασκευατής ειδικών οχημάτων μικρής παραγωγής. Καμία σχέση ούτε σε φιλοσοφία ούτε στο κοινό που απευθύνονται, ούτε στην γκάμα των προϊόντων ούτε και προφανώς στο μέγεθος κάθε εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που βλέπει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σαν το θάνατο της οδηγικής απόλαυσης; Αν δεν ακούς από πίσω το τέρας να βρυχάται, τι να το κάνεις και διαστημόπλοιο να είναι... Για να δούμε τι θα κάνει και η Ariel, το Atom έσπερνε τον πανικό πάντως.

 

Θα βγουν cd με ήχους κινητήρων, θα το βάζεις και αν θες MR απομονώνεις τα μπροστά ηχεία αν θες FR απομονώνεις τα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η νέα ηλεκτρική επανάσταση ξεκινά από το 2020 με οχήματα προσιτά σε όλους τώρα που το πετρέλαιο τελειώνει για τα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η νέα ηλεκτρική επανάσταση ξεκινά από το 2020 με οχήματα προσιτά σε όλους τώρα που το πετρέλαιο τελειώνει για τα καλά...

 

Δεν τελειώνει το πετρέλαιο... Οι προδιαγραφές ρύπων αλλάζουν για Ευρώπη  και κυρίως στην Κίνα που είναι μια νέα αγορά δισεκατομυρίων αυτοκινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορει να αποδοθει η ισχυς που λενε οι κινητηρες, τοτε θα μπορει να αναπτυξει σιγουρα μεγαλη τελικη ταχυτητα

 

αν εχει τελικη 250χαω θα ειναι απο περιορισμο της τελικης, οχι οτι δε θα μπορει το οχημα να κινηθει με υψηλοτερη ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγουν cd με ήχους κινητήρων, θα το βάζεις και αν θες MR απομονώνεις τα μπροστά ηχεία αν θες FR απομονώνεις τα πίσω.

Το κάνουν ήδη. Η BMW στο i8 παίζει στα ηχεία σπορ ήχους κινητήρα  αναλογα το γκάζι για να μην ξενερώνεις με τον 3κίλυνδρο κινητήρα και τον ηλεκτροκινητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαει για εξωπραγματικη τελικη και λεει 260. Που 230 παει το δικο μου που ειναι ενα απλο hothatch με 180 αλογα. Οτι ναναι.

 

H τελική είναι απλά ένα απο τα χαρακτηριστικά του, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι εξωπραγματικό.

 

Γιατί αν πιάσει την τελική του στον ίδιο χρόνο περίπου που το δικό σου πιάνει τα 100km/h, θα πάθεις σοκ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι Γιατρός, Μηχανολόγος και Πυρηνικός Φυσικός... με εξειδίκευση στο delivery και έχω να πω ότι ροπή είναι σαν την ντροπή, δεν υπολογίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που βλέπει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σαν το θάνατο της οδηγικής απόλαυσης; Αν δεν ακούς από πίσω το τέρας να βρυχάται, τι να το κάνεις και διαστημόπλοιο να είναι... Για να δούμε τι θα κάνει και η Ariel, το Atom έσπερνε τον πανικό πάντως.

τι οδηγεις εσυ που βρυχαται και το λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που βλέπει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σαν το θάνατο της οδηγικής απόλαυσης; Αν δεν ακούς από πίσω το τέρας να βρυχάται, τι να το κάνεις και διαστημόπλοιο να είναι... Για να δούμε τι θα κάνει και η Ariel, το Atom έσπερνε τον πανικό πάντως.

 

ολη η ροπη στον τροχο με το καλημερα ,εγγυημενη οδηγικη απολαυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...