Προς το περιεχόμενο

Το ηλεκτρικό supercar της Ariel θα αποδίδει 1180hp και αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε εχεις μπερδευτει, 

Ο σωστος, ο επιστημονικος, ο ορθοδοξος τροπος ειναι ΔΥΝΑΜΗ x AΠΟΣΤΑΣΗ N* m και μαλιστα σε εξωτερικο γινομενο (διανυσμα).

 

Αν εισαι μαστορι και παιδι του λαου με τα γρασα χρησιμοποιησε οτι θες αλλο με απλοποιησεις, οπως χρησιμοποιουν σε πολλες περιπτωσεις τα kW αντι για kWh

 

 

1 N = 1 Κg * m /s^2

 

Μα αυτό λέω και εγώ ότι είναι δύναμη x απόσταση. Διαβάζεις τι λέω; Απλά διαφωνώ ότι η σωστή μονάδα είναι μόνο N x m. Μπορεί να είναι KG x m και οτιδήποτε άλλο είναι δύναμη x απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω και εγώ ότι είναι δύναμη x απόσταση. Διαβάζεις τι λέω; Απλά διαφωνώ ότι η σωστή μονάδα είναι μόνο N x m. Μπορεί να είναι KG x m και οτιδήποτε άλλο είναι δύναμη x απόσταση.

 

Δεν ειναι το kg x m δυναμη επι αποσταση , το kg ειναι μαζα, μαζα επι μετρο ανα second^2 ισουτε με δυναμη. 

F = m * a, δηλαδη, οταν μια μαζα επιταχυνεται ή επιβραδυνεται τοτε ασκηται πανω της δυναμη.

 

Το ληγουμε εδω βγαινουμε εκτος θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το kg x m δυναμη επι αποσταση , το kg ειναι μαζα, μαζα επι μετρο ανα second^2 ισουτε με δυναμη. 

F = m * a, δηλαδη, οταν μια μαζα επιταχυνεται ή επιβραδυνεται τοτε ασκηται πανω της δυναμη.

 

Το ληγουμε εδω βγαινουμε εκτος θεματος.

 

Το σύμβολο kg μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν μονάδα δύναμης εδώ στην γη. Κανονικά είναι kgf.

Εγώ σαν τέτοιο το εννούσα. Για αυτό γράφω παντού δύναμη x απόσταση. Δεν γράφω μάζα x απόσταση.

Απλά δεν κατάλαβα ότι εκεί ήταν η διαφωνία μας.

 

Δες το πίνακα εδώ και θα δεις ότι το kg χρησιμοποείτε και σαν μονάδα δύναμης

https://en.wikipedia.org/wiki/Kilogram-force

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύμβολο kg μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν μονάδα δύναμης εδώ στην γη. Κανονικά είναι kgf.

Εγώ σαν τέτοιο το εννούσα. Για αυτό γράφω παντού δύναμη x απόσταση. Δεν γράφω μάζα x απόσταση.

Απλά δεν κατάλαβα ότι εκεί ήταν η διαφωνία μας.

 

Δες το πίνακα εδώ και θα δεις ότι το kg χρησιμοποείτε και σαν μονάδα δύναμης

https://en.wikipedia.org/wiki/Kilogram-force

 

Ετσι ειναι δεκτο, αλλα πρεπει να λεγεται πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύμβολο kg μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν μονάδα δύναμης εδώ στην γη. Κανονικά είναι kgf.

Εγώ σαν τέτοιο το εννούσα. Για αυτό γράφω παντού δύναμη x απόσταση. Δεν γράφω μάζα x απόσταση.

Απλά δεν κατάλαβα ότι εκεί ήταν η διαφωνία μας.

 

Δες το πίνακα εδώ και θα δεις ότι το kg χρησιμοποείτε και σαν μονάδα δύναμης

https://en.wikipedia.org/wiki/Kilogram-force

 

Μάζα μπορείς να θέσεις όπου θέλεις σαν δύναμη φτάνει να υπάρχει βαρύτητα, όχι μόνο στη γή. Αλλά τπτ δεν θα λειτουργά γιατί σε κάθε πλανήτη 1 kg ασκεί διαφορετική δύναμη. Ακόμα και στη γή το g μπορεί να διαφέρει και κατα 1% σε διαφορετικά σημεία (πόλους - ισημερινό, υψόμετρο Κλπ) ή και να είναι πολύ διαφορετικό κάτω από επιτάχυνση.  Το kgf είναι η δύναμη που ασκείται από ένα κιλό για για ένα συγκεκριμένο g.

Οι μονάδες μέτρησης πρέπει να είναι Universal γι αυτό και υπάρχει το S.I. που είναι μαθηματικά σωστό. Η ροπή είναι Ν*m. Δυο γράμματα είναι. Ανεξάρτητη χώρου χρόνου και επιτάχυνσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάζα μπορείς να θέσεις όπου θέλεις σαν δύναμη φτάνει να υπάρχει βαρύτητα, όχι μόνο στη γή. Αλλά τπτ δεν θα λειτουργά γιατί σε κάθε πλανήτη 1 kg ασκεί διαφορετική δύναμη. Ακόμα και στη γή το g μπορεί να διαφέρει και κατα 1% σε διαφορετικά σημεία (πόλους - ισημερινό, υψόμετρο Κλπ) ή και να είναι πολύ διαφορετικό κάτω από επιτάχυνση.  Το kgf είναι η δύναμη που ασκείται από ένα κιλό για για ένα συγκεκριμένο g.

Οι μονάδες μέτρησης πρέπει να είναι Universal γι αυτό και υπάρχει το S.I. που είναι μαθηματικά σωστό. Η ροπή είναι Ν*m. Δυο γράμματα είναι. Ανεξάρτητη χώρου χρόνου και επιτάχυνσης

 

Δεν έχει σημασία. Είναι ΟΛΟΣΩΣΤΟ, γιατί υπάρχει συγκεκριμένη σταθερά μετατροπής για την γη. http://www.kylesconverter.com/mass/newtons-to-kilograms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρίες τύπου Ariel / Koeningsegg κτλ βασικά αυτό ακριβώς κάνουν, φτιάχνουν αμάξια-τέρατα απλά γιατί μπορούν και υπάρχει ένα (μικρό) κοινό που τα αγοράζει.

 

Όχι ότι δεν το κάνουν και οι μεγάλες αυτό (βλ. Veyron - LFA πχ που πωλούνται με χασούρα - άλλα κίνητρα εκεί βέβαια.)

Εντωμεταξύ η Ariel με την Koenigsegg είναι κάτι χιλιόμετρα απόσταση σε μηχανική κλπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία. Είναι ΟΛΟΣΩΣΤΟ, γιατί υπάρχει συγκεκριμένη σταθερά μετατροπής για την γη. http://www.kylesconverter.com/mass/newtons-to-kilograms

 

Óταν θα πρέπει να κατασκευάσεις κάτι, πχ ένα άξονα σε αεροπλάνο, μια βίδα κλπ, που θα πρέπει να αντέχει σε μια συγκεκριμένη ροπή, όταν σπάσει πες τους Εεεε, αφού στη γή μπορώ να βάλω kgf, κρέμασα πάνω του δυο κιλά να δω αν αντέχει. 

Μην λέτε ότι βλακείες θέλετε. Άλλο η δύναμη, άλλο η μάζα. Εάν συνδέονται σε κάπoιο συγκεκριμένο σημέιο του σύμπαντος με μια συγκεκριμένη σταθερά είναι αλλου παπά ευαγγέλιο. H Επιστήμη είναι Universal και συγκεκριμένη. Μην τα διαλυεται όλα.

 

Και μην ποστάρετε links μετατροπής που δεν ξέρετε τι είναι. Σου λέει ότι η μετατροπή αυτή (N se kg) είναι σωστή μονο για g=9.80665 m/s^2. Στον ισημερινό είναι 9.78, στου πόλους 9.83. έχει μέχρι και 1% διαφορά ανά σημείο μέτρησης. 1000 Ν είναι αλλού δημιουργώνται από 100 κιλά,  και αλλού από 99.

 

Anw. όποιος θέλει να δει τη είναι η ροπή και πως βγάινουν οι μονάδες μέτρησεις, μπορεί να πάρει ένα βιβλίο μηχανικής φυσικής πρώτου έτους, ή στατικής, να του λυθούν οι απορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω αλλα κατα την αποψη μ ειναι λαθος γιατι μπορει να γινει συγχηση. 

 

Aλλα απο αποψη μηχανικης το kg*m δεν ειναι μοναδα ροπης, γιατι με την ιδια λογικη μπορεις να πεις σκετο kg θεωρωντας οτι η ακτινα ειναι μοναδα

επειδή είμαι μηχανολόγος σε λέω είναι μονάδα ροπής επειδή παίρνεις την μάζα σαν την δύναμη που προκαλεί το βάρος της δηλαδή 1 kg προκαλεί 9,81N δύναμης (για την γή η σταθερά G της βαρύτητας τόσο είναι αν πας στο φεγγάρι πχ θα είναι λιγότερο).

και η ροπή 184Kg*m είναι σαν να βάλεις σε έναν μοχλό μήκους ενός μέτρου 184kg βάρος πάνω.

 

by the way 1900 κιλά ροπής (kgm) που αναφέρετε στην είδηση δεν παίζει να είναι αληθές νούμερο γιατί είναι εξωπραγματικό, η veyron βγάζει 125kgm ροπή , δεν γίνεται όσο καλύτερο και το ηλεκτρικό να είναι να βγάλει πάνω απο 10 φορές πιο πάνω με παραπλήσια ιπποδύναμη.......

το να είναι 1900 Nm είναι λογικό γιατί είναι κάπου 190kgm εκεί έχει γίνει το λάθος μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι μηχανολόγος σε λέω είναι μονάδα ροπής επειδή παίρνεις την μάζα σαν την δύναμη που προκαλεί το βάρος της δηλαδή 1 kg προκαλεί 9,81N δύναμης (για την γή η σταθερά G της βαρύτητας τόσο είναι αν πας στο φεγγάρι πχ θα είναι λιγότερο).

και η ροπή 184Kg*m είναι σαν να βάλεις σε έναν μοχλό μήκους ενός μέτρου 184kg βάρος πάνω.

 

by the way 1900 κιλά ροπής (kgm) που αναφέρετε στην είδηση δεν παίζει να είναι αληθές νούμερο γιατί είναι εξωπραγματικό, η veyron βγάζει 125kgm ροπή , δεν γίνεται όσο καλύτερο και το ηλεκτρικό να είναι να βγάλει πάνω απο 10 φορές πιο πάνω με παραπλήσια ιπποδύναμη.......

το να είναι 1900 Nm είναι λογικό γιατί είναι κάπου 190kgm εκεί έχει γίνει το λάθος μάλλον.

 

Και εγω μηχανολογος ειμαι και απο ολα τα βιβλια που εχω διαβασει δν εχω δει σε κανενα τη δυναμη σ kg (δν ειμαι σιγουρος για τα στοιχεια στο Γραικουση).

 

 

Και ειδες που τελικα χρησιμοποιοντας "μπακαλικες" μοναδες που γινετε λαθος, μαλλον θα εννοουσε 1900 Nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...