Προς το περιεχόμενο

Mικροπροβλήματα σε lubuntu και στήσιμο htpc σε παλιο netbook


kallair

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ειχα πάρει ενα hdmi compute stick και το χρησιμοποιησα για καμποσο καιρό για htpc και με win10 αλλά και με librelec (uefi32.. πονεμενη ιστορία μεχρι να το κανω να bootarei σωστα) μεχρι που τα έφτυσε από θερμοκρασιες.

 

ετσι έβγαλα στην επιφάνεια ένα παλιό netbook που ειχα και ειπα να πειραματιστώ πάνω του. Με win10 δεν επαιζε ουτε καν βιντεακια από youtube. Περασα lubuntu 17.04 και το μηχανημα αναστηθηκε!! επαιξε χωρις σπασίματα 720p επεισοδειο got και youtube δεν κολλάει πουθενα! πέρασα και kodi και όλα καλά. Με παιδευσαν λιγο οι drivers για να αναγνωρισει σωστά την a867 usb tv tuner αλλά όλα καλα (με μοναδικό "θεμα" δεν αντεχει να παιξει HD κανάλια).

 

Τώρα πάμε στα μικροπροβλήματα:

1ον. εχω ήχο μόνο από εξοδο για Lineout, όχι από τα ηχεία. Δεν είναι muted και δουλευαν σωστά με win10.

2oν. υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω το air mouse σε καποιες συγκεκριμένες λειτουργιες; περα απο το remapping που θελω να κάνω, κρατάει πολυ λιγο το timeout πριν μπει σε sleep το airmouse. υπαρχει καποιο σημειο που θα μπορω να σεταρω εκτενως το airmouse ωστε να το φερω στα μέτρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μεσα απο το kodi για hd καναλια.

Το λεω επειδη σε ενα δικο μου, που στον μπροουσερ κολλαει στα hd του youtube, στο kodi τα παιζει ανετα.

 

Εχουμε και ιδιο επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μεσα απο το kodi για hd καναλια.

Το λεω επειδη σε ενα δικο μου, που στον μπροουσερ κολλαει στα hd του youtube, στο kodi τα παιζει ανετα.

 

Εχουμε και ιδιο επεξεργαστη.

μεσα απο το kodi μου κολλάει. ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις και με τι settings; εγώ το tvheadend 4.2. προσπάθησα να χρησιμοποιησω mythtv αλλά μου έβγαλε την παναγια και τελικά δεν καταφερα να μου βγάλει εικόνα στο kodi και ας ειχε βρει κανονικά καναλια το backend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Youtube μια χαρα δεν εχω θέμα. ποια διανομη χρησιμοποιεις εσυ;

 

Επισης πώς θα καταφέρω να κανω να φαινονται ολα αρκετά πιο μεγάλα; λογω του ότι το θέλω για htpc, και θα κάθομαι σχετικά μακριά, θέλω να μεγαλώσω τα εικονιδια και τα μενου, γενικά το interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu εχω.

Σε σχεση με lubuntu, τρωει 100-150 ραμ περισσοτερο.

 

Αυτο με τα μενου γινεται ευκολα απο τον μενου editor.

Στο Lubuntu πιο δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu εχω.

Σε σχεση με lubuntu, τρωει 100-150 ραμ περισσοτερο.

 

Αυτο με τα μενου γινεται ευκολα απο τον μενου editor.

Στο Lubuntu πιο δυσκολα.

lubuntu που ειχα διαβάσει, ειναι πιο ελαφρυ από xubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αλλα η διαφορα που εχω δει εγω ειναι 100-200 mb χρησης στη ραμ.

Το χουβουντου ειναι πιο γεματο και με πιο πολλες επιλογες.

Πιστευω αμα εχεις 1 ή 2 γιγα ραμ, δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την χρηση ram, το xfce ειναι λιιιιιγο πιο βαρυ απο το lxde. Πάντως πραγματικα μπραβο που παιζει ομαλα 720p σe youtube. Εγω δεν το καταφερα. Ακομη και με καθαρο debian lxde δυσκολευεται ακομη και σε 360p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για youtube αν θέλει ο φίλος μπορεί να δοκιμάσει το smtube σε συνδυασμό με τον mpv . Θα μπορεί άνετα να παίζει 480p (τι να τα κάνει τα 720p σε τόσο μικρή οθόνη).

 

Για τον ήχο εγκατέστησε τα alsa-utils και από εκεί τρέξε το alsamixer

sudo apt install alsa-utils
alsamixer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο την χρηση ram, το xfce ειναι λιιιιιγο πιο βαρυ απο το lxde. Πάντως πραγματικα μπραβο που παιζει ομαλα 720p σe youtube. Εγω δεν το καταφερα. Ακομη και με καθαρο debian lxde δυσκολευεται ακομη και σε 360p

Μονο στο kodi, στο youtube(του browser) παιζει 360 ετσι-κι'ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα να εχω ηχο απο τα ηχεια χρησιμοποιωντας την εντολή sudo alsamixer -g
 

μου ανοιξε ενα περιβαλλον μεσα στο τερμιναλ οπου ρυθμισα σε ολες τις πηγες να εχω ηχο και ετσι επαιξε ηχος και από τα ηχεια. ευελπιστω με την επιλογή automute: disabled να μην χρειαζεται καθε φορά να το ρυθμιζω.

 

για καποιο περιεργο λογο, ο ηχος των headphones που ηταν muted, εκλεινε τον ηχο και στα speakers.

 

επισης για να μην γινει παρανοηση, youtube videos μεσα απο browser στα 720p μου κανει κάποια σπασιματα. 480p ειναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...