Προς το περιεχόμενο

πως να φτιαξω portfolio με τις φωτογραφιες μου και πως να ειμαι ασφαλης


GTI890

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω να φτιαξω portfolio με τις φωτογραφιες μου, για να παρουσιαζω και τη δουλεια μου οποιαδηποτε στιγμη χρειαστει...εχω δει στο ιντερνετ μερικα site ειτε της adobe είτε άλλα...μπαινω σε καποιο απο αυτα και φτιαχνω απλα ενα portfolio? επειτα οι φωτογραφιες μου πως θα πρεπει να ανεβουν? σε τι αναλυση ωστε να εχουν την βελτιστη εμφανιση και να μην χαλανε ανεβαζοντας τις στο portfolio.
τελος και το σημαντικοτερο...πως θα ειμαι εξασφαλισμενος οτι δεν θα μου κλεψει καποιος τις φωτογραφιες μου και δεν θα τις χρησιμοποιησει για δικο του συμφερον ο ιδιος? (βαζω στις φωτογραφιες μου πανω πανω ή κατω κατω και δεξια ή αριστερα το ονομα μου), αλλά και παλι δεν μπορει να το σβησει καποιος αυτο? πρεπει να κανω κατι αλλο ωστε να ειμαι ασφαλης 100% ? θα ηθελα τις γνωμες σας για τα παραπανω, ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που θα ανεβασεις κατι δημοσια, αυτος που το βλεπει μπορει κ να το κατεβασει στην αναλυση που το βλεπει...Δεν υπαρχει προστασια...Οτι ανεβαινει...κατεβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή λήψη, είναι καλή λήψη, ανεξαρτήτως αν έχει συμπιεστεί κατά 80% ή 85%. Ο πελάτης δε θα σε διαλέξει έναντι ενός ανταγωνιστή σου επειδή το .jpg σου έχει λιγότερα 'σημάδια' απ'τη συμπίεση. Μη σ' απασχολεί αυτό.

 

Στο θέμα της προστασίας, όπως ήδη ειπώθηκε, ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει. Το watermark βοηθάει ελαφρώς. Το crop βοηθάει κι αυτό κάπως (να έχεις δηλαδή εσύ μεγαλύτερο μέρος της φωτό). Αλλά απόλυτη ασφάλεια έχεις μόνο εάν δεν ανεβάσεις καθόλου τη φωτογραφία.

 

Τέλος, θα σου συνιστούσα να φτιάξεις δικό σου site (της μορφής gti890.gr, αντί για gti890.adobe.com ή 500px.com/gti890/) διότι είναι ξεκάθαρα πιο επαγγελματικό. Ακόμα κι αν απλά συνδέσεις το domain σου και δε φτιάξεις ολόκληρο site, είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή λήψη, είναι καλή λήψη, ανεξαρτήτως αν έχει συμπιεστεί κατά 80% ή 85%. Ο πελάτης δε θα σε διαλέξει έναντι ενός ανταγωνιστή σου επειδή το .jpg σου έχει λιγότερα 'σημάδια' απ'τη συμπίεση. Μη σ' απασχολεί αυτό.

 

Στο θέμα της προστασίας, όπως ήδη ειπώθηκε, ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει. Το watermark βοηθάει ελαφρώς. Το crop βοηθάει κι αυτό κάπως (να έχεις δηλαδή εσύ μεγαλύτερο μέρος της φωτό). Αλλά απόλυτη ασφάλεια έχεις μόνο εάν δεν ανεβάσεις καθόλου τη φωτογραφία.

 

Τέλος, θα σου συνιστούσα να φτιάξεις δικό σου site (της μορφής gti890.gr, αντί για gti890.adobe.com ή 500px.com/gti890/) διότι είναι ξεκάθαρα πιο επαγγελματικό. Ακόμα κι αν απλά συνδέσεις το domain σου και δε φτιάξεις ολόκληρο site, είναι καλύτερο.

αρα ασφαλεια 100% δεν υπαρχει και απλα βασιζομαστε οσο γινεται στο watermark...οκ ως εδω. δικο μου site πως να φτιαξω ομως? θελει και πληρωμη? ή δωρεαν? γιατι σε κατι δωρεαν που βλεπω, παλι δεν ειναι gti890.gr αλλά κατι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ασφαλεια 100% δεν υπαρχει και απλα βασιζομαστε οσο γινεται στο watermark...οκ ως εδω. δικο μου site πως να φτιαξω ομως? θελει και πληρωμη? ή δωρεαν? γιατι σε κατι δωρεαν που βλεπω, παλι δεν ειναι gti890.gr αλλά κατι άλλο

 

Δωρεάν (πόσο μάλλον με .gr domain) δεν υπάρχει. Εάν δε μπορείς να διαθέσεις χρήματα αρκέσου στα "έτοιμα" sites. Γνώμη μου όμως είναι ότι εφόσον είναι η δουλειά σου και όχι κάποιο χόμπι θα πρέπει να επενδύσεις σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δωρεάν (πόσο μάλλον με .gr domain) δεν υπάρχει. Εάν δε μπορείς να διαθέσεις χρήματα αρκέσου στα "έτοιμα" sites. Γνώμη μου όμως είναι ότι εφόσον είναι η δουλειά σου και όχι κάποιο χόμπι θα πρέπει να επενδύσεις σε αυτό. 

δηλαδη για να εχω .gr ή .com σκετο, γινεται μονο με πληρωμη ε? την φωτογραφια την εχω ως χομπυ, αλλά τωρα σιγα σιγα το παει για πιο επαγγελματικα γιαυτο θελω και το site...για αρχη αν ξεκινησω απο τα ετοιμα δεν γινεται μετα το ιδιο site να το αλλαξω και να λεει .gr για παραδειγμα? δηλαδη εστω οτι τωρα λεγεται gti890.adobe.com ή κατι οτιδηποτε απο τα ετοιμα που κυκλοφορουν και αν με τον καιρο γινει για τα καλα επαγγελματικο, να το γυρισω τοτε σε gti890.gr ας πουμε. απο οσο νομιζω γινεται να αλλαξει και αργοτερα αυτο ε? δηλαδη να το βαλω free τωρα και μετα να το βαλω με πληρωμη...

Επεξ/σία από GTI890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις ένα site με πληροφορίες, αλλά οι φωτογραφίες ''πρέπει'' να ανεβαίνουν στο instagram. Δεν είμαι φωτογράφος αλλά από όλους τους φωτογράφους που βλέπω στο youtube, όλοι αναφέρουν το instagram ως το κύριο σημείο από το οποίο τους κλείνουν για δουλειές. Και οι περισσότεροι πελάτες ζητάνε πρώτα το instagram για να τσεκάρουν το portofolio. Σαφώς και στο site σου θα έχεις ενδεικτικά μια- δυο φωτογραφίες αλλά ως εκεί, δεν θα αφιερώσεις σελίδες με δείγματα φωτογραφιών σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να εχω .gr ή .com σκετο, γινεται μονο με πληρωμη ε? την φωτογραφια την εχω ως χομπυ, αλλά τωρα σιγα σιγα το παει για πιο επαγγελματικα γιαυτο θελω και το site...για αρχη αν ξεκινησω απο τα ετοιμα δεν γινεται μετα το ιδιο site να το αλλαξω και να λεει .gr για παραδειγμα? δηλαδη εστω οτι τωρα λεγεται gti890.adobe.com ή κατι οτιδηποτε απο τα ετοιμα που κυκλοφορουν και αν με τον καιρο γινει για τα καλα επαγγελματικο, να το γυρισω τοτε σε gti890.gr ας πουμε. απο οσο νομιζω γινεται να αλλαξει και αργοτερα αυτο ε? δηλαδη να το βαλω free τωρα και μετα να το βαλω με πληρωμη...

 

Ναι, γίνεται να το αλλάξεις. Μάλιστα αρκετές υπηρεσίες έχουν τη δυνατότητα να "συνδέσεις" το domain (.gr / .com) με το site που σου δίνουν, οπότε βελτιώνονται αρκετά τα πράγματα.  

 

Ανάλογα την υπηρεσία μπορεί να είναι πιο περίπλοκο (ή πιο ακριβό) αλλά γίνεται.

 

Ένα .gr κοστίζει περίπου 25€ / 2 έτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

behance ή instagram. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο πολλοί χρησιμοποιούν ακόμα και το Insta (και εγώ) ως online portfolio, και ανεβάζω και στο behance χωρίζοντας τες σε πρότζεκτ για καλύτερη οργάνωση και ανεβαίνουν και με καλύτερη ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις ένα site με πληροφορίες, αλλά οι φωτογραφίες ''πρέπει'' να ανεβαίνουν στο instagram. Δεν είμαι φωτογράφος αλλά από όλους τους φωτογράφους που βλέπω στο youtube, όλοι αναφέρουν το instagram ως το κύριο σημείο από το οποίο τους κλείνουν για δουλειές. Και οι περισσότεροι πελάτες ζητάνε πρώτα το instagram για να τσεκάρουν το portofolio. Σαφώς και στο site σου θα έχεις ενδεικτικά μια- δυο φωτογραφίες αλλά ως εκεί, δεν θα αφιερώσεις σελίδες με δείγματα φωτογραφιών σου. 

εχω τις φωτογραφιες μου στο instagram, αλλα δεν εχω μονο τις φωτογραφιες απο την dslr μου...εχω και δικες μου απο κινητο σε διακοπες και βιντεακια και τετοια...

 

Ναι, γίνεται να το αλλάξεις. Μάλιστα αρκετές υπηρεσίες έχουν τη δυνατότητα να "συνδέσεις" το domain (.gr / .com) με το site που σου δίνουν, οπότε βελτιώνονται αρκετά τα πράγματα.  

 

Ανάλογα την υπηρεσία μπορεί να είναι πιο περίπλοκο (ή πιο ακριβό) αλλά γίνεται.

 

Ένα .gr κοστίζει περίπου 25€ / 2 έτη. 

μια χαρα τοτε... αν και δεν ξερω αν θα το τρεναρω και θα αρκεστω στα social media προς το παρον και θα παω στο μελλον σε καλο site με .gr κλπ.

 

behance ή instagram. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο πολλοί χρησιμοποιούν ακόμα και το Insta (και εγώ) ως online portfolio, και ανεβάζω και στο behance χωρίζοντας τες σε πρότζεκτ για καλύτερη οργάνωση και ανεβαίνουν και με καλύτερη ανάλυση.

το behance πρωτη φορα το ακουω? τι ακριβως ειναι? σε ολα αυτα γενικα αυτο που με φοβιζει ειναι η ασφαλεια στο να μην παρει καποιος τις φωτογραφιες προς οφελος του...σιγουρα δεν υπαρχει κατι τελειως ασφαλες απο οτι ειπαμε και παραπανω...αλλά δεν ξερω τι να κανω περαν του watermark για την περισσοτερη ασφαλεια μου...(δεν με φοβιζει τοσο στο ινσταγκραμ γιατι τις βαζει σε μικρη απεικονιση και δεν μπορει να στις κλεψει ευκολα καποιος...πιο πολυ φοβαμαι τα άλλα facebook ή καποιο site ή αυτο το behance που ειπες που ειδα οτι τα δειχνει σε μεγαλη εικονα και σε καλη αναλυση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flickr εχει δυνατοτητα να κλειδωσεις το download. Οποτε ο αλλος δεν εχει επιλογη να την κατεβασει.

 

Τα παντα μπορουν να κατεβουν, οποιος ξερει ανετα κατεβαζει φωτογραφιες και απο το flickr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο σκοπό έχει το portfolio; Απλή παρουσίαση της δουλειάς ή πώληση των φωτογραφιών;

 

Αν ισχύει το πρώτο τότε δεν σε απασχολεί το αν θα στη κλέψει κάποιος

 

Αν ισχύει το δεύτερο τότε ένα τρόπος πέρα από το watermark είναι να μικρύνεις την εκάστοτε φωτογραφία τόσο ώστε η ποιότητα της να είναι ανεκτή για δείγμα, αλλά όχι και για χρήση ώστε να αναγκάζεις τον άλλον να την αγοράσει στις ορίτζιναλ διαστάσεις της και ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flickr εχει δυνατοτητα να κλειδωσεις το download. Οποτε ο αλλος δεν εχει επιλογη να την κατεβασει.

 

Ισχύει αυτό που λέει ο φίλος snik.

 

Και εγώ έχω βάλει extension στο chrome το flickr photos download και τις κατεβάζει τις κλειδωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει το flickr?? θελω να πω οτι ουσιαστικα ασφαλες οπως ηδη υποθηκε δεν ειναι τιποτα...βλεπω ομως οτι σχεδον ολοι οι φωτογραφοι και οσοι ασχολουνται γενικα με την φωτογραφια, εχουν λογαριασμο και ενα portfolio στο flickr.... περαν της ασφαλειας, τι κερδιζω απο το flickr, περαν ενος δικου μου portfolio, ή μια σελιδας μου στο facebook ή το instagram ? μεσω flickr δηλαδη κερδιζω κατι παραπανω? για παραδειγμα μπορει να το δει περισσοτερος κοσμος? είτε καποιος που ενδιαφερεται για τη δουλεια μου? απο θεμα ασφαλειας παντου μπορουν να κατεβουν οι φωτο ακομα και με το watermark αν ξερει ο αλλος...το θεμα ειναι τι μπορουμε να κανουμε ωστε να εχουμε την περισσοτερο δυνατη ασφαλεια ανεβαζοντας τις φωτο...(μην μου πειτε να μην τις ανεβασεις) ναι οκ δεν ειναι ασφαλες, αλλά αν ριξεις την ποιοτητα και γενικα λαβεις οτι πιο πολυ μπορεις ως μετρο για την ασφαλεια σου τοτε δεν θα μπορει και ο καθε τυχαιος να τις παρει...απο κει και περα τι προτεινετε? σε τι αναλυση δηλαδη στο flickr ας πουμε? ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...