Προς το περιεχόμενο

Linux Installation σε laptop


Sordnaxela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

προσπαθώ να εγκαταστήσω μία διανομή linux σε ένα laptop turbo-x, με intel core 2duo, δηλαδή αρκετά παλαιό. Έχω δοκιμάσει fedora, ubuntu, mint και ενώ η εγκατάσταση προχωράει και τελειώνει κανονικά (τα live-cds παίζουν μια χαρά), μετά την επανεκκίνηση δεν παίζει. 

 

Δεν παίζει εννοώ δεν boot-άρει ποτέ. Είμαι σίγουρος ότι είναι κλειδωμένο (motherboard) κάποιο setting (legacy κτλ), αλλά έχω δοκιμάσει όλους τους συνδθασμούς και δεν γίνεται τίποτα.

 

Έχει συναντήσει κανείς ποτέ το ίδιο θέμα; Εννοείται ότι windows installation γίνεται κανονικότατα.

 

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το live CD, τρέχει κανονικά, τι ρόλο παίζει η κάρτα? Είχα κι εγώ παλιότερα παρόμοιο πρόβλημα με dual boot Windows, έβγαλα τα Windows και ησύχασα :P

Πέρα απ' την πλάκα, τσέκαρε πρώτα τις ρυθμίσεις της bios, ώστε να δίνει προτεραιότητα στο δίσκο που είναι το grub και φυσικά ρύθμισε σωστά το grub (που θα εγκατασταθεί, αν βλέπει και τα 2 os, etc), όπως και να έχεις κάνει σωστή κατανομή στους δίσκους, πράγματα που όλες οι διανομές που ανέφερες τα περιγράφουν αναλυτικά πως γίνονται. Στο τέλος από το live CD, κάνε κι ένα repair στον grub, για πιο σίγουρα

Αν πάλι δε βγαίνει άκρη δοκίμασε το easybcd, με αυτό θα βγάλεις σίγουρα(η πιο εύκολη λύση κατά τη γνώμη μου, αλλά όχι και η πιο σωστή, αφού έτσι δεν πρόκειται να μάθεις πως γίνεται σωστά η εγκατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπει στο λινουξ, βλεπεις κανονικα τον grub (εκει που λεει να επιλεξεις λειτουργικο), το plymouth (την loading screen του ubuntu) κλπ?

Εγω πιστευω οτι το προβλημα σου ειναι στον αναπηρο nouveau (opensource driver για τις nvidia) που εχει φορτωθει για την καρτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον jim_p 

Ειχα αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα σε κάποιο παλιο μηχάνημα.

 

Με live dvd που φόρτωνε generic drivers επαιζε μια χαρα, αλλά με εγκατάσταση εβαζε drivers κάρτας γραφικών που ... δεν λειτουργουσαν. Ειναι καιρός και δε θυμαμαι ακριβώς τη λύση, αλλά ειχα προσθέσει κάποια παραμετρο στο grub και φορτωνε generic drivers. 

 

Ολα ξεκινάνε απο το ερώτημα, αν βλεπεις το grub

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω και εγώ το ίδιο(?) πρόβλημα με Linux Mint σε laptop HP. Έχω εγκαταστήσει κανονικά το OS, αλλά όταν κάνω boot με βάζει κατευθείαν στα windows. Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το fast-boot που έχουν τα windows 10 (προσπερνάει το BIOS απ' ό,τι διάβασα), αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μετά είδα ότι είναι θέμα των windows 10 (ότι κάτι κάνουν στο grub [που δεν ξέρω τι είναι, από τα συμφραζόμενα κατάλαβα] και δεν επιτρέπει dual-boot).

Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό το βίντεο που προτείνει το EasyBCD που προαναφέρθηκε, μόνο που σε εμένα δεν λειτουργεί (έχω EFI, λέει, που ούτε αυτό ξέρω τι είναι, αλλά έβγαλα άκρη με λίγο ψάξιμο). Στα comments προτείνουν το EasyUEFI, μόνο που δεν έχω ιδέα πως να το σετάρω.
Καμία βοήθεια; Είτε για το πως να το σετάρω είτε για το πως να το πάρω από την αρχή.

 

 

Edit: Πήγα από διαφορετική οδό με live usb, προσπαθώντας να εγκαταστήσω το grub από το terminal, αλλά έλαβα τα ακόλουθα errors. Και πάλι, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

FflO5nzyRBKUAhYmYbIxAQ.png

Επεξ/σία από DaDiRa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις chroot δεν μπαινει grub, αρχικα δοκιμασε να απενεργοποιησεις το uefi απο το bios και γυρνα το σε legacy, αν δεν σου βγαλει grub menu, τοτε με το live usb boot,

sudo mount /dev/sda7 /mnt
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys /mnt/sys
chroot /mnt
grub-install /dev/sda
grub-install --recheck /dev/sda
update-grub
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα στο Bios Legacy Support, δεν άλλαξε κάτι. Έκανα boot με live usb boot και ξεκίνησα να γράφω τα commands σου, αλλά στο chroot /mnt παίρνω

chroot: cannot change root directory to '/mnt': Operation not permitted

Διπλοτσέκαρα τα προηγούμενα commands και τα έγραψα σωστά χωρίς να πάρω κανένα error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα στο Bios Legacy Support, δεν άλλαξε κάτι. Έκανα boot με live usb boot και ξεκίνησα να γράφω τα commands σου, αλλά στο chroot /mnt παίρνω

chroot: cannot change root directory to '/mnt': Operation not permitted

Διπλοτσέκαρα τα προηγούμενα commands και τα έγραψα σωστά χωρίς να πάρω κανένα error.

 

Αν όταν έκανες το installation ήσουν με EFI έπρεπε να φτιάξεις ένα EFI partition για να μπεί το grub εκει πάνω αν δεν κάνω λάθος.

Αν το γυρίσεις σε legacy δεν θα μπορείς (νομίζω ) να κάνεις boot και τα 2 λειτουργικά χωρίς να αλλάζεις απο το bios απο legacy σε EFI.

 

 

Τεσπα 1 επιλογή σου δίνω εγώ για να μην παιδευτείς πολύ , επειδή είσαι σε laptop και τα ρίχνεις και τα 2 στον ίδιο σκληρό έτσι και αλλιώς είναι 10 λετπά δουλειά το installation

 

Κάνεις boot με EFI και κοιτάς οδηγό για εγκατάσταση linux με EFI https://help.ubuntu.com/community/UEFI (το ίδιο είναι και για το mint)

 

Αν πάς σε legacy και γράψεις το linux ,όπως προείπα αν θυμάμαι καλά γιατί την έχω πατήσει , για να ξεκινήσουν τα windows θα πρέπει να μπαίνεις bios.

 

Άλλη λύση που δεν θα σου αρέσει αλλά την αναφέρω είναι να γυρίσεις σε legacy και να περάσεις Windows και Linux σε legacy mode :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όταν έκανες το installation ήσουν με EFI έπρεπε να φτιάξεις ένα EFI partition για να μπεί το grub εκει πάνω αν δεν κάνω λάθος.

Αν το γυρίσεις σε legacy δεν θα μπορείς (νομίζω ) να κάνεις boot και τα 2 λειτουργικά χωρίς να αλλάζεις απο το bios απο legacy σε EFI.

Αυτό φοβόμουν. Δεν παίζει να μπαίνω στο BIOS κάθε φορά για να επιλέξω που θέλω να κάνω boot. Και για το EFI partition έχεις δίκιο. Έγινα super user (που αυτό ήταν πρόβλημα στο προηγούμενο error μου) και πήρα αυτό ακριβώς το error στο επόμενο command.

 

Τον οδηγό θα τον δω σε κάποια φάση που θα έχω περισσότερο χρόνο και θα επιστρέψω αν έχω πρόβλημα.

 

Τα windows δεν μου είναι κόπος να τα σβήσω και να τα ξαναπεράσω, αλλά δεν είμαι σε φάση να μαζέψω τα πάντα και να κρατήσω backup, οπότε ίσως αν δεν βρω άλλη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...