Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Ubuntu


kambana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

προσπαθώ να εγκαταστήσω στον υπολογιστή της μητέρας μου ubuntu 16.04.3 LTS από φλασάκι, διότι έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει τα Windows, με την ελπίδα έτσι να σβήσω και τα windows 10 και να λυθεί το πρόβλημα. Βασικά δεν ξέρουμε τι πρόβλημα έχει ο υπολογιστής.

 

Ενώ λοιπόν, κάνω κανονικά την εγκατάσταση φτάνω στο παράθυρο με το Installation type και αυτό είναι κενό, δεν μου βγάζει καμία επιλογή. Ψάχνοντας και διαβάζοντας είδα ότι αρκετοί χωρίζουν σε partitions τον σκληρό, αλλά το μόνο που μπόρεσα να βρω για τον δικό μας μέσω της δοκιμαστικής έκδοσης του ubuntu που ανοίγει είναι αυτά στην εικόνα παρακάτω. 

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι να κάνω;

post-182360-0-59425500-1503576236_thumb.jpg

post-182360-0-94440400-1503576246_thumb.jpg

post-182360-0-96045400-1503576254_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εικονες δεν φαινεται καν ο κανονικος σκληρος του λαπτοπ. Μηπως ειναι σε uefi? Αν ναι, δοκιμασε να το κλεισεις και ξαναπροσπαθησε.

Τον έχω ανοίξει και κλείσει πολλές φορές...

Παίζει να μην διαβάζει τον σκληρό;

post-182360-0-31886900-1503579207_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο σκληρος σου τα τιναξε? Γιατι δεν φαινεται στο blkid...

Στα w10 μπαινεις/εμπαινες κανονικα?

Ιδέα δεν έχω...

Ναι, κανονικά και μετά δεν...

Αυτές είναι οι οθόνες που βγάζει

post-182360-0-80332100-1503587262_thumb.jpg

post-182360-0-89023500-1503587269_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sda που λεει εκει ειναι το στικακι, οποτε δεν εχει νοημα οτι και να λεει για αυτο.

Κατεβασε το hirens απο εδω, γραψτο σε ενα στικακι και με το hdsentinel (μεσα στα hard disk tools) δες σε τι κατασταση εινια ο σκληρος γιατι τον κοβω για πεθαμενο. 

 

http://www.hirensbootcd.org/download/

 

Και ολα αυτα εννοειται με το σαπιο το uefi κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γιατί τον ταλαιπωρείτε έτσι τον άνθρωπο; Απο την φωτό με το bios φαίνεται η μητρική να μην βλέπει καν τον σκληρό, οπότε τι ψάχνεστε με hirens κλπ.;

 

Δες στο bios στη σελιδα με τις ata/sata devices, αν φαίνεται ο σκληρός. Αν δεν φαίνεται εκεί, χρειάζεσαι άλλο troubleshooting.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sda είναι το CD και όχι ο σκληρός ενω θα έπρεπε να είναι ο σκληρός, με το που bootάρει χωρίς το USB δεν μπαίνει κανονικά στα windows όπως λέει (τουλάχιστον όπως δείχνουν τα screenshots) άρα δεν έχει σκληρό τα τίναξε... (ή μπορεί να θέλει MBR και format πάντως τα αρχεία τα ξεχνάμε σε πρώτη φάση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να εγκαταστήσω στον υπολογιστή της μητέρας μου ubuntu 16.04.3 LTS από φλασάκι, διότι έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει τα Windows,

 

Αφού δεν μπορεί γενικά να μπει ούτε στα windows τότε μάλλον ο σκληρός σε άφησε χρόνους.

 

To SRST είναι λάθος του σκληρού που σημαίνει ότι προσπαθεί να τον δει για να τον κάνει mount αλλά μάταια.

 

Δοκίμασε αυτό αν δουλέψει στο τερματικό σου

sudo touch /forcefsck

και κάνε επανεκκίνηση

 

Το σύστημα θα κάνει έλεγχο το δίσκο για προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...