Προς το περιεχόμενο

αναλυση για ανεβασμα φωτογραφιων σε instagram και facebook


johny135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, χρησιμοποιω το lightroom για την επεξεργασια των φωτογραφιων μου απο την dslr... εχω δει καποια βιντεακα σχετικα με το τι ρυθμισεις να βαζω στο export για να τις βαζω στα social media..ομως ειδικα στο facebook μου τις ριχνει σε ποιοτητα...τις χειροτερευει δηλαδη...τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι ρυθμίσεις που προτείνουν κάποιοι είναι για να ρίξουν το μέγεθος της εικόνας χωρίς να κάνεις μεγάλες εκπτώσεις στην ποιότητα της. Σκοπός όλων αυτών των ρυθμίσεων είναι να μειωθεί το μέγεθος της και να ανέβει πιο γρήγορα. Ενδιαφέρει αυτό όσους δεν θέλουν να σπαταλήσουν αρκετό χρόνο όταν έχουν να ανεβάσουν πάρα πολλές φωτογραφίες σε ένα σόσιαλ μίντια ή σάιτ, αλλά και εκείνους που μπαίνουν από mobile Internet και θέλουν να εξοικονομήσουν MB.

Εσύ είτε την πειράξεις είτε όχι, το facebook πάλι θα προχωρήσει σε συμπίεση της φωτογραφίας όπως και να το κάνεις, οπότε πάλι σε χαμηλότερη ποιότητα θα εμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες φωτογραφιες φωτογραφων που βλεπω και ειναι κρυσταλινες ? πως το κανουν? εμενα μου χαλαει την κρυσταλινη εικονα μολις ανεβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι απορίας άξιο αυτό πολλές φορές και από μένα, αλλά δεν έκατσα να το ψάξω πολύ. Το σίγουρο είναι ότι το facebook ευθύνεται κατά κύριο λόγο. Σε τι ρυθμίσεις προχωράς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκανα export σε 1080p για το instagram και την εβαλα και facebook και στο facebook την εριξε αρκετα...κανονικα ειναι βγαλμενη σε 6000x4000..θελει λιγο ψαξιμο μαλλον...γιατι ειναι κριμα να τις χαλαει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση δεν παίζει τόσο ρόλο. Δοκίμασε τη τακτική που ακολουθεί ο Craftius στο βίντεο που σου παραθέτω παρακάτω και πες μας αποτελέσματα. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=AuZ5YfDabGk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δω...πιθανον να μου χαλασε η αναλυση παντως γιατι το κοινοποιησα στο facebook μεσω instagram και βγηκε μικρη η φωτο...τελος παντων θα το βρω...ευχαριστω για το χρονο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση δεν παίζει τόσο ρόλο. Δοκίμασε τη τακτική που ακολουθεί ο Craftius στο βίντεο που σου παραθέτω παρακάτω και πες μας αποτελέσματα. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=AuZ5YfDabGk

 

Υπερβολικο sharpening και ναι οκ να κανεις επεξεργασια και καλα recreate vintage φακο, αλλα τουλαχιστον οι vintage φακοι, εχουν και ωραιο soft focus στα πορτραιτα, εκτος απο το χαμηλο contrast και την μωβ επιστρωση. Οποτε καντο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια τσέκαρα και τις δικές μου στο φβ. Κάποιες είναι τραβηγμένες με την α6000 και οι υπόλοιπες με το κινητό, όσες τραβήχτηκαν με την α6000 εμφανίζουν ξεκάθαρα καλύτερη ποιότητα. Όποτε φαντάζομαι πως παίζει έναν ρόλο κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...