Προς το περιεχόμενο

Απορίες για φτηνή action cam, αγορά τρίποδου για mirrorless, και stabilizer


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα :)

 

Έχω μια πολυδιάστατη απορία για δύσκολους λύτες :P

 

Χρησιμοποιώ μια Olympus E-PL6 και ένα Samsung S8+ για φωτογραφίες και ως τώρα είχα ένα τρίποδο sentio (Πλαίσιο) και ένα τύπου χταποδάκι από το jumbo.

 

Φτηνιάρικα με ικανοποιητικές επιδόσεις σε νορμάλ συνθήκες, χωρίς αέρα κτλ.

 

Θέλω λίγο να πάω ένα βήμα παραπέρα με τον "γύρω γύρω" εξοπλισμό πλέον.

 

Σκοπεύω από Σεπτέμβρη να κάνω εκδρομές ΠΣΚ με το αυτοκίνητο και εξετάζω και το ενδεχόμενο να πάρω μια action cam τύπου Elephone elite ή Xiaomi Yi με τα κιτς τους για αυτοκίνητο και αδιάβροχα κτλ κτλ.

 

Επίσης στην εξίσωση μπαίνει η περίπτωση να πουλήσω την mirrorless και να πάρω μια Sony RX100 χάριν φορητότητας.

 

Και οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

 

1. Ποια είναι η πιο vfm action cam αυτή την περίοδο. Δεν με απασχολεί από πού θα αγοραστεί. Έως περίπου 100 ευρώ με τα αξεσουάρ της (αδιάβροχη θήκη και αντάπτορα για το αυτοκίνητο)

2. Ποιο είναι το πιο vfm τρίποδο έως 50-60 ευρώ;

3. Εκτός των πανάκριβων gimbal παίζει κάτι αντίστοιχο για stabilizer αν οι φτηνές action cams δεν έχουν καλό EIS?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1. Μεχρι 100 ευρω δεν γνωριζω, βγηκε η YI Lite και ειχε οικονομικα θυμαmai gyrv sta $100 αλλα δεν ξερω αν εχει κυκλοφορησει ευρεως ακομα

 

2. Manfrotto compact cn

 

3. To EIS μην το υπολογιζεις.... ειναι για πεταμα....μονο αν κρατας σταθερα την καμερα και σου σωσει το τρεμουλο των χεριων. σε κινηση  απλα καταστρεφει το βιντεο. Εγω δοκιμασα διαφορα....Οταν πηρα το Rider M η διαφορα στο αποτελεσμα γινεται χαοτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμα μια που η δικια μου ερωτηση ειναι σχετικη με τριποδα, εχω μια panasonic gf6 και ηθελα να αγορασω ενα τριποδα για νυχτερινες ληψεις οποτε προσανατολιζομουν σε αυτον http://www.e-shop.gr/velbon-tripod-ex-macro-p-PER.525434 

Επειδη δεν εχω σχεδον καθολου γνωσεις σχετικες με τους τριποδες, ο συγκεκριμενος ειναι καλος? Τι θα πρεπει να προσεξω στην αγορα ενος τριποδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...