Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Σκέφτομαι την αγορά κάποιας φωτογραφικής μηχανής αλλα οι επιλογές ειναι τόσες πολλές που δεν ξερω τι να επιλέξω. Να ξεκινήσω με το οτι είμαι τελείως πρωτάρης. Απο φωτογραφία οτι εχω ασχοληθεί ειναι μέσω κινητού απλα πλέον θελω κατι παραπάνω.

Τα θέματα που μου αρέσει να φωτογραφίζω ειναι τοπία ,με βροχές , βραδινές φωτογραφιες τα φώτα της πόλης των αυτοκινήτων( στην εθνική ας πουμε και να μένει αυτη η κόκκινη ή άσπρη γραμμή) οπως επισης και να κανω timelapse.

Τα χρήματα που σκοπεύω να δώσω ειναι μέχρι 300-350 εκτος και αν κρίνετε οτι αξίζει να παω σε κατι καλύτερο.

Την μηχανή θα ηθελα να την εχω συνεχώς μαζι μου αλλα δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος.

Ελπιζω να μην σας κούρασα και συγνώμη για το κείμενο απλα είμαι μέσο κινητού.

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

christos92 ειναι το instagram μου για να καταλάβετε τι θεμα φωτογραφίας με απασχολεί.

Επεξ/σία από Χρήστος15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση αυτα που ζητησες θελεις weather sealed φωτογραφικη και καλο τριποδο για να τραβας βραδυ με εκθεση μακρας ληψης (αρκετα δευτερα) αλλα και καλο dynamic range για τοπια 

 

Θα δωσω μια αντισυμβατικη προταση  και θα πω για Pentax K50 (ειναι weather sealed και εχει καλο dynamic range για τοπια)

Ξεκιναει στα 373 απο ebay μαζι με τον κιτ φακο

 

Για το θεμα timelapse επειδη θα ταλαιπωρεις τσαμπα το μηχανικο κλειστρο ψαξε mirrorless μηχανη με ηλεκτρονικο κλειστρο αλλα δεν το εχω το θεμα καθολου...ας πει καποιος αλλος.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα να δεις που έπεσα τυχαία πάνω της χθές που διάβαζα κάτι για dslr κλπ. Στο σκρουτζ καινούρια ξεκινάει από τα 500 αν θυμάμαι καλά, όλοι κάνουν λόγω για μια dslr ποιοτικά πολύ ανώτερη από τα σώματα nikon, canon  της ίδιας τιμής και με καλή απόδοση (τα ίδια βλέπω να λένε και στις αξιολογήσεις της στο σκρουτζ). Θετικό επίσης η σταθεροποίηση στο σώμα.

 

Αρνητικά:

 

Βρίσκεις εδώ Ελλάδα δύσκολα φακούς..

βάρος

λίγα fps σε βίντεο

 

Και άλλα θετικά, αρνητικά που θα τα ξέρετε κάποιοι καλύτερα από μένα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...