Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής DSLR (ή Mirrorless)


Mortis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο δεν υπάρχει - ξεφεύγει της λογικής να το πούμε κομψά. 

Θα το θεωρούσα εξωφρενικό να συνέβαινε κάτι τέτοιο από site.eu και με αποθήκες σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης λόγω απουσίας stock!

Γιαυτό έχει και διαδικασία επιστροφής με κόστος €18 σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη μέχρι και 14 μέρες μετά τη παραλαβή και για να συμμορφώνετε στη κείμενη νομολογία.

Η παρακολούθηση του δέματος είναι ξέχωρη της τιμολόγησης.

Εκτός κι αν έχει συμβεί σε άλλον κάτι ανάλογο τόσο παράλογο - υπάρχει κανείς;  

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίπτωση να πληρώσεις τελωνείο δεν υπάρχει - ξεφεύγει της λογικής να το πούμε κομψά. 

Θα το θεωρούσα εξωφρενικό να συνέβαινε κάτι τέτοιο από site.eu και με αποθήκες σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης λόγω απουσίας stock!

Γιαυτό έχει και διαδικασία επιστροφής με κόστος €18 σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη μέχρι και 14 μέρες μετά τη παραλαβή και για να συμμορφώνετε στη κείμενη νομολογία.

Η παρακολούθηση του δέματος είναι ξέχωρη της τιμολόγησης.

Εκτός κι αν έχει συμβεί σε άλλον κάτι ανάλογο τόσο παράλογο - υπάρχει κανείς;  

 

Αρα οπως τα λες δεν θα περασει απο τελωνειο με βαση τη λογικη.

Τους εστειλα ενα mail για να δω τι παιζει και περιμενω απαντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα λογικα φευγουν απο hk και πηγαινουν σε καποια ευρωπαικη αποθηκη. Απο κει φευγουν για ελλαδα. Οποτε τελωνειο δεν θα πληρωσεις. Βεβαια μην σε παρω στον λαιμο μου, μιλα με το καταστημα για σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα λογικα φευγουν απο hk και πηγαινουν σε καποια ευρωπαικη αποθηκη. Απο κει φευγουν για ελλαδα. Οποτε τελωνειο δεν θα πληρωσεις. Βεβαια μην σε παρω στον λαιμο μου, μιλα με το καταστημα για σιγουρα.

 

Κι εγω ελπιζω να ισχυει αυτο που λες.

Περιμενω να μου πουν κι απ το καταστημα και βλεπουμε.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πραγματα γραφουν οτι βρισκονται στην αποθηκη HK. Καποια αλλα στην Ευρωπαικη αποθηκη. Εαν δεν σου λεει οτι αποστελονται απο την ευρωπαικη αποθηκη θα πληρωσεις τελωνειο 1000% πια. Ελεγξετο μαζι τους. Μονο αυτοι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οπως τα λες δεν θα περασει απο τελωνειο με βαση τη λογικη.

Τους εστειλα ενα mail για να δω τι παιζει και περιμενω απαντηση...

 

Ούτε και σε ΦΠΑ δεν υπόκειται (εσωτερική αγορά EU) τουλάχιστον από δική μου εμπειρία αλλά και γνωστών μου πάνω από 20 περιπτώσεις που γνωρίζω προσωπικά γιατί εγώ βασικά τους παρακίνησα.

Επιλέγω με βάση τη τιμή πρωτίστως και τη καλή αξιολόγηση του καταστήματος, πάντα ένα τσεκάρισμα ότι η τιμή είναι πράγματι η σωστή γιατί κατά περιόδους σε μερικά προϊόντα δεν είναι και η καλύτερη στο eglobalcentral.eu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τριγωνική κάνει το eglobal θα πάει Αγγλία από Hong Kong που έχουν ειδική μεταχείριση λόγο μεταξύ τους συμφωνιών και μετα θα το στείλουν από Αγγλία και θα έρθει κανονικά ως ενδοκοινοτικό στην Ελλάδα.

 

Κάποια τα έχει και στοκ Ευρώπη και έρχονται ποιο γρήγορα.

 

Την ίδια πρακτική ακολουθούν και πολλές ακόμα "ευρωπαϊκές" αποθήκες, κινεζομαγαζων.

 

Εντάξει ειναι μια πρακτική για να γλυτώσουν το ΦΠΑ, που κινείται στα όρια της νομιμότητας αν είναι και νόμιμη πολλές φορές.

 

Και το ΦΠΑ το πληρώνεις κανονικά ως ιδιώτης στην Ευρωπαϊκή Ένωση, μόνο επαγγελματικά και εταιρικά αφμ δικαιούνται αγορές χωρίς ΦΠΑ και πάλι αν το πουλήσουν στην Ελλάδα θα πρέπει να προσθέσουν 24% στην τιμή.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο http://www.doctorandroid.gr/2017/06/gearbest-eu-express-shipping.html αναφέρει την εμπλοκή της DPD (διαδικασία αποστολής από Κίνα βέβαια με απευθείας παραγγελία και τιμολόγηση από EU από όσο καταλαβαίνω) αυτή την εταιρεία κάνει μνεία και ο ιστότοπος της eglobalcentral.eu αν διαβάσει κανείς τα επεξηγηματικά κείμενα - έτσι πληροφοριακά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο gearbest παντως ο αλλος πληρωσε τελωνειο. Δεν ξερω εαν εχουν αλλο τροπο αποστολης αυτοι.

 

Σημερα παρέλαβα την ELEcam explorer elite ,απο gearbest μετα απο ένα μήνα+ το ωραίο στην υπόθεση είναι ότι με χρέωσαν +30 ε στο τελωνείο . Ενώ το έστειλαν με τιμολόγιο στα 14ε το τελωνείο το κοστολόγησε 60 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο gearbest παντως ο αλλος πληρωσε τελωνειο. Δεν ξερω εαν εχουν αλλο τροπο αποστολης αυτοι.

 

 

Ελπιζω να με κατατοπισουν με το μειλ τους.

Αν ερθει και εχει περασει τελωνειο και δεν το παραλαβω τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποχρεουσαι να το παραλαβεις και να πληρωσεις. Αλλα εαν δεν κανεις τις καταλληλες ενεργειες για την επιστροφή του δεματος απλα θα μεινει στο τελωνειο στα αζήτητα και εσυ θα χασεις τα λεφτά που εδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://preview.ibb.co/hh6keF/Capture.png

Customs cleared διαβαζω και αγχωνομαι.

Και στο μειλ δεν μου χουν απαντησει ακομα.

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://preview.ibb.co/hh6keF/Capture.png

Customs cleared διαβαζω και αγχωνομαι.

Και στο μειλ δεν μου χουν απαντησει ακομα.

 

Man... διάβασε το 17 από https://www.eglobalcentral.eu/terms-and-conditions-eu.html και απλά relax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Man... διάβασε το 17 από https://www.eglobalcentral.eu/terms-and-conditions-eu.html και απλά relax.

 

Να σαι καλα φιλε δεν το χα διαβασει.

Ενταξει τωρα μπορω να μην ανησυχω.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο gearbest παντως ο αλλος πληρωσε τελωνειο. Δεν ξερω εαν εχουν αλλο τροπο αποστολης αυτοι.

 

 

Δεν μας λέει όμως τι τρόπο αποστολής διάλεξε. Αν διάλεξε τον απλό και φυσικά πλήρωσε τελωνείο. Αν είχε διαλέξει τον eu express (priority line) δεν θα πλήρωνε τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...