Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής DSLR (ή Mirrorless)


Mortis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

θελω να αγορασω μια καλη φωτογραφικη μηχανη για να ξεκινησω να ασχολουμαι με τη φωτογραφια σα χομπι. Δινω μεχρι 400 ευρω. Σκεφτομαι να παρω ενα kit για αρχη με ενα βασικο φακο και αργοτερα ισως αγορασω καποιον μεγαλυτερο ή καλυτερο.

Η πρωτη μου επιλογη ειναι η Nikon D3300 που την εχω δοκιμασει και τη θεωρω πολυ καλη επιλογη.

Περα απο αυτη εχω κοιταξει και για καποιες mirroless αν και δεν μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον (λογω και της ελλειψης του viewpoint).

Τι εχετε να μου προτεινετε;

 

Τη Nikon D3300 τη βρηκα στο eglobalcentral (το βρηκα απο το φορουμ - ελπιζω να ειναι αξιοπιστο) με δυο λιγο διαφορετικους φακους:

https://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3.5-5.6g-vr-lens-digital-slr-camera-black.html#specifications

https://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-18-55mm-vr-ii-lens-digital-slr-camera-black.html#

Ποιο απο τα δυο να προτιμησω; (η πρωτη φαινεται αρκετα καλη τιμη)

 

Επισης τι θα μου χρειαστει απο καρτες μνημης, τσαντες και ολα τα παρελκομενα;

 

Και μια τελευταια ερωτηση, για βιντεο ειναι καταλληλες οι DSLR ή θα εχω πολυ θορυβο απο τους φακους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η vr ειναι out of stock

 

Εχεις δικιο δεν το χα προσεξει. Παρολα αυτα ο πρωτος φακος αξιζει;

 

Μπορείς να δεις και 5200

 

Με βόλεψε άπειρα η περιστρεφόμενη οθόνη 

 

Δεν την βρισκω πουθενα την D5200 (αν αυτη εννοεις) για καποιο λογο. Μαλλον επειδη εχει βγει το επομενο μοντελο (D5300). Ετσι κι αλλιως απ οτι φαινεται ξεφευγει απ το μπατζετ μου.

 

Δες τη sony a6000 από το ίδιο κατάστημα σαν kit ή μόνο σώμα και επιλέγεις φακό ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου.

 

Επειδη τωρα ξεκιναω να ασχολουμαι με τις DSLR δεν εχω ιδεα τι φακο χρειαζομαι. Επισης η sony ξεφευγει απ το μπατζετ μου.

 

Μεχρι 400 ευρω υπαρχει κατι αντιστοιχα καλο με την Nikon D3300 (ειτε mirrorless ειτε DSLR);

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοέμβριο το πήρα το κιτ στα 500. Λογικά επειδή έπεσε το απόθεμα και βγήκε η 5300 ανέβηκε στα 650.

 

Μπορεις να δεις και κάτι μεταχειρισμένο. Υπάρχουν σωστα άτομα εδώ που πουλάνε και με αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 400€ η πιο ποιοτικη σου επιλογη ειναι η D3300 kit.

 

Αλλα παρολα αυτα μιλαμε για μια DSLR που σημαινει βαρος και ογκος. Αρα και πιο δυσκολα και λιγοτερο συχνα θα την εχεις μαζι σου. Οποτε λιγοτερες φωτογραφιες, μικροτερη προοδος ως φωτογραφος και αρκετες πιθανοτητες να μενει πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα στην ντουλαπα ή και να την παρατησεις εντελως. Δεν ειναι φανταστικα σεναρια αλλα η πιο κλασικη περιπτωση και μακαρι να μην σου συμβει. Απο την αλλη μια μικροτερη mirrorless σου δινει την δυνατοτητα να την εχεις πιο συχνα μαζι σου, αρα και να ασχοκεισαι περισσοτερο. Ειναι ομως πιο ακριβες για αντιστοιχη ποιοτητα με την D3300 πχ.

 

Μηπως να κοιτουσες και μεταχειρισμενες ως επιλογη;

 

Επισης επιλογες σε αυτο το budget:

 

Olympus EPL7

Sony A5000

Sony A5100 (λιγο πιο ακριβη)

Lumix GF7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, αυτες τις mirrorless ειχα κ εγω στα υποψιν μου. Θα σκεφτω τι απ τα δυο να προτιμησω.

Για μεταχειρισμενες το σκεφτομαι ακομα.

 

Συνολικα για καποια απ τις δυο λεω:

https://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3.5-5.6g-vr-lens-digital-slr-camera-black.html#

https://www.eglobalcentral.eu/panasonic-lumix-dmc-gf8-twin-kit-with-12-32mm-and-35-100mm-lenses-pink-pal.html#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mortis19, σήμερα είχα σκοπό να βάλω αγγελία την Οlympus E-PL6 μου με το διπλό κιτ φακών 14-42 & 40-150 στα 380 ευρώ.

 

Σου έχω στείλει και PM, έχε το υπ' όψιν στην κουβέντα που κάνετε στο εξής :)

 

Προσωπικά την δίνω για να πάω σε Sony RX100 επειδή τελικώς οι εναλλάξιμοι φακοί δεν ήταν το ζητούμενο στο είδος φωτογραφιών που με ενδιαφέρουν, αλλά προτιμώ την φορητότητα μιας "επαγγελματικής" compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή με τις Sony μηχανές, κατά τη χρήση του βίντεο υπερθερμαίνονται με αποτέλεσμα να διακόπτεται η εγγραφή βίντεο πρόωρα και να απενεργοποιούνται από μόνες τους μέχρι να κρυώσουν. Κάτι το οποίο η εταιρεία αναγνωρίζει μεν αλλά δεν επιδιορθώνεται σε κανένα από τα εξουσιοδοτημένα σέρβις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι να παω στην Nikon D3300 και μαλλον στο πρωτο κιτ με τα 325 ευρω:

https://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3.5-5.6g-vr-lens-digital-slr-camera-black.html#

Ο φακος του ειναι καλος; (AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR)

 

Επισης τι αλλο θα χρειαστω απο παρελκομενα; (καρτα μνημης, τσαντα μεταφορας, σετ καθαρισμου)

Επεξ/σία από Mortis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να παω στην Nikon D3300 και μαλλον στο πρωτο κιτ με τα 325 ευρω:

https://www.eglobalcentral.eu/nikon-d3300-kit-with-af-p-dx-nikkor-18-55mm-f-3.5-5.6g-vr-lens-digital-slr-camera-black.html#

Ο φακος του ειναι καλος; (AF-P DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR)

 

Επισης τι αλλο θα χρειαστω απο παρελκομενα; (καρτα μνημης, τσαντα μεταφορας, σετ καθαρισμου)

 

Αξιοπρεπεστατος για ουτε 50€ που τον παιρνεις, χαλαρα τον πουλας περισσοτερα και αγοραζεις π.χ. τον sigma 17-50 f/2.8 σε δευτερη φαση.

 

2 καρτες μνημης (η μια μονιμα στην τσαντα γιατι 99% θα φυγεις, με την αλλη ξεχασμενη στον card reader).

 

1 card reader της προκοπης, οι μαπα καταστρεφουν καρτες μνημης αβερτα.

 

1 τσαντα να χωραει η μηχανη σου και ενδεχομενως, 1 φακος ακομα, μερικα φιλτρα και αξεσουαρ και ο ογκωδης φορτιστης της nikon.

 

1 τριποδο, με ball head γιατι τα πολυ φθηνα με pan head ειναι δυσχρηστα για φωτογραφια.

 

1 μπαταρια ακομα.

 

1 blower για την σκονη και ειδικα υγρα πανακια για τον φακο.

 

Καλοσορισες  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια.

Παρηγγειλα την Nikon D3300 με ο,τι μπιχλιμπιδια μπορουσα απο το eglobalcentral.

Μονο που το tracking μου δειχνει οτι το πακετο ξεκιναει απο hong kong, υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν ερχεται απο την ευρωπαικη αποδειξη τοτε θα πληρωσεις χοντρα στο τελωνειο. Δεν σε συμφερει. Ακυρωσε το εαν προλαβαινεις.

 

Απ οτι διαβαζω εαν εχει γινει dispatch πληρωνεις 18 ευρω για να το ακυρωσεις, αλλιως πρεπει να τα παραλαβεις πρωτα.

Σιγουρα θα περασει τελωνειο; Γιατι νομιζα οτι ερχεται απο ευρωπαικες αποθηκες αυτο απο το eglobalcentral.eu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...