Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αντικαταστήσω μια compact που έχω, Samsung WB350F και να πάρω κάτι καλύτερο σε ποιότητα και ίσως κάτι που να αποκρίνεται καλύτερα σε νυχτερινές λήψεις - χαμηλό φωτισμό.

Η χρήση θα είναι κυρίως σε φωτογραφίες δρόμου, τοπία και πορτραίτα.

 

Με την WB350F που έχω δεν έχω τραβήξει ποτέ video οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βίντεο.

Έχω ακούσει ότι υπάρχει ένας περιορισμός στις περισσότερες φωτογραφικές στη λήψη του βίντεο. Κάτι τέτοιο σίγουρα δεν με ενοχλεί καθόλου.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε DSLR ή mirrorless, καμία τους δεν μπαίνει στην τσέπη όπως η compact που έχω οπότε για μένα σίγουρα θα μετρήσει περισσότερο το βάρος.

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι touch, σπαστές, αναδιπλούμενες οθόνες, ούτε το built-in gps ούτε το wifi ούτε το nfc, δεν θα με πειράξει αν δεν υπάρχει οθόνη πιστεύω.

 

Θα μετρούσε περισσότερο για μένα αν είχα πιο άμεση πρόσβαση σε βασικές ουσιαστικές ρυθμίσεις και εύκολο μενού. Και σίγουρα αν είχε γρήγορο autofocus.

 

budget δεν έχω αποφασίσει ακόμα, θα μπορούσα να περιμένω 4-5 μήνες ίσως και παραπάνω αν βρω κάτι αξιόλογο.

Στο μάτι έχω ξεχωρίσει την Sony A6000 φαίνεται συμπαθητική αλλά δεν ξέρω τι ανταγωνισμός υπάρχει για να πω αν είναι όντως value for money.

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εφόσον σε ενδιαφέρουν οι νυχτερινές λήψεις απορρίπτεις κάτι με μικρότερο αισθητήρα από αυτόν της sony a 6000 και σε αυτό το επίπεδο τιμής https://www.eglobalcentral.eu/cameras/compact-cameras/s0ny-en/?items_per_page=96  σαν kit ή σώμα μόνο, νομίζω δεν υπάρχουν άλλες επιλογές.

Τα μενού των sony δεν είναι και τα καλύτερα αλλά τα συνηθίζεις.

Να απορρίψεις προτάσεις dslr για τη χρήση που αναφέρεις λόγω όγκου.

Υπάρχει και πρόταση πραγματικά τσέπης  https://www.eglobalcentral.eu/ricoh-gr-ii-digital-camera.html   με ίδιου μεγέθους αισθητήρα aps-c χάνεις σε βίντεο αλλά όπως αναφέρεις δεν σε απασχολεί επίσης στη ποιότητα της φωτογραφίας η sony με καλύτερο του kit φακό είναι ένα κλικ καλύτερη αλλά προσωπικά αν έβαζα τη φορητότητα μέσα στα ζητούμενα μου δεν θα το θεωρούσα μειονέκτημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε ενδιαφέρουν οι νυχτερινές λήψεις απορρίπτεις κάτι με μικρότερο αισθητήρα από αυτόν της sony a 6000 και σε αυτό το επίπεδο τιμής https://www.eglobalcentral.eu/cameras/compact-cameras/s0ny-en/?items_per_page=96  σαν kit ή σώμα μόνο, νομίζω δεν υπάρχουν άλλες επιλογές.

Τα μενού των sony δεν είναι και τα καλύτερα αλλά τα συνηθίζεις.

Να απορρίψεις προτάσεις dslr για τη χρήση που αναφέρεις λόγω όγκου.

Υπάρχει και πρόταση πραγματικά τσέπης  https://www.eglobalcentral.eu/ricoh-gr-ii-digital-camera.html   με ίδιου μεγέθους αισθητήρα aps-c χάνεις σε βίντεο αλλά όπως αναφέρεις δεν σε απασχολεί επίσης στη ποιότητα της φωτογραφίας η sony με καλύτερο του kit φακό είναι ένα κλικ καλύτερη αλλά προσωπικά αν έβαζα τη φορητότητα μέσα στα ζητούμενα μου δεν θα το θεωρούσα μειονέκτημα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ήθελα να αποφύγω την αγορά σκέτου σώματος και να ψάχνω φακό μετά εκτος αν βρω καμια καλή προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ricoh gr ii που σου έβαλε στο λινκ δεν είναι σκέτο σώμα, αλλά compact φωτογραφική με φιξ φακό.

 

(σε περίπτωση που νόμιζες ότι είναι μόνο σώμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παιρνεις κατι σε sony rx100 - panasonic lx10 αν θελεις και standard zoom και κανεις εκπτωσεις στο αισθητηρα και στην οξυτητα του φακου ή αγοραζεις καποια απο τις ricoh-gr - fuji x70 και θυσιαζεις το zoom, παιρνεις εναν prime φακο στα 28mm (περιπου οτι βλεπει και το κινητο σου), αλλα παιρνεις αισθητηρα aps-c και καλυτερο φακο. Αυτες ειναι οι καλυτερες λυσεις που μπορεις σχετικα δυσκολα να βαλεις μεχρι και σε τσεπη τζιν, ανετα σε καποια φαρδια ή απλα να μην ειναι και ιδιαιτερος κοπος να κουβαλας συνεχεια μαζι σου.

 

Μετα μπορεις να παρεις μια a6000 με τον kit, αλλα αν δεν πας σε κατι καλυτερο αργοτερα και μεινεις με τον kit, δεν βλεπω σοβαρο λογο να μην παρεις απλα την rx100-iii, που χωραει και στην τσεπη.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλύτερο σε φακο υπάρχει για τη a6000;

Γενικά θέλω κάτι μεσο όσον αφορά το zoom δεν θέλω να βγάζω μνημείο στα 1000 μέτρα Ούτε 3χλμ παραλια σε full wide. έχω παρατηρήσει ότι δεν μου αρέσει η πολύ wide λήψη. Ίσως επειδή η compact χάνει σε λεπτομέρεια.

Η rx100 iii νομίζω δεν είναι aps-c αλλά λίγο μικρότερος αισθητήρας σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι καλύτερο σε φακο υπάρχει για τη a6000;

Γενικά θέλω κάτι μεσο όσον αφορά το zoom δεν θέλω να βγάζω μνημείο στα 1000 μέτρα Ούτε 3χλμ παραλια σε full wide. έχω παρατηρήσει ότι δεν μου αρέσει η πολύ wide λήψη. Ίσως επειδή η compact χάνει σε λεπτομέρεια.

Η rx100 iii νομίζω δεν είναι aps-c αλλά λίγο μικρότερος αισθητήρας σωστά;

 

Υπαρχουν καποιοι prime οπως ο 35mm f/1.8 και 50mm f/1.8, υπαρχουν καποιοι zoom, οπως ο 18-105 f4 αν θελεις λιγο καλυτερη φωτεινοτητα, περισσοτερο zoom, καλυτερη ποιοτητα απο τον 16-50, γενικα εχει διαφορους φακους αναλογα τι θελεις να κανεις, ολοι ειναι αρκετα τσιμπημενοι.

 

Η απλη compact με μια compact οπως η ricoh gr ή η rx100 δεν εχει καμια απολυτως σχεση, η ricoh φοραει παρομοιο αισθητηρα με την a6000 και ενα πολυ καλο φακο prime η rx100 εναν αρκετα μικροτερο αισθητηρα (οχι λιγο) τυπου 1'', αλλα και παλι πολυ μεγαλυτερο απο τον 1/2.3'' που εχουν οι περισσοτερες compact, εχει φακο που ξεκινα ειναι απο f/1.8-f/2.8 και δινει ενα ευρος απο wide σε normal, οριακα το λες και tele, αλλα καμια σχεση με τα 100αδες μετρα που φερνουν καποιες bridge κοντα.

 

Αν θες απλα μια φωτογραφικη που εχει το κλασικο 24-70 με γρηγορο φακο και αξιοπρεπεστατο αισθητηρα και παραλληλα εχει και evf, εχει και αναδιπλουμενη οθονη, η rx100iii (και πανω) παιζει μονη της, μετα αν δεν σε νοιαζει το evf, πολυ καλη ειναι και η lx10 της panasonic.

 

H ricoh gr και αλλες οπως η x70, x100 της fuji, ειναι πιο ειδικες φωτογραφικες, συνηθως πανε για δευτερες σε καποιο dslr/mirrorless setup.

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μικρότερο αισθητήρα δεν θα υπάρχει θέμα σε λήψεις χαμηλού φωτισμού;

Ναι, αλλά πρέπει να υπολογίσεις και τον φακό, με την rx100 παίρνεις και f1.8 έως f2.8 φακό, με την lx10 f1.4 έως f2.8, με την α6000 παίρνεις έναν Κιτ από 3.5 έως 5.6, οπότε πάει περίπατο η διαφορά στο iso και δεν πρόκειται να βγάλεις out of focus το background πιο εύκολα παρόλο τον μεγαλύτερο αισθητήρα.

 

Αν κουμπώσεις στην α6000 έναν 16-50 f2.8 φυσικά και θα είναι καλύτερη, αλλά δεν υπάρχει καν τέτοιος φακος και δεύτερον θα ήταν υπερβολικά μεγάλος για rangefinder.

 

Υπάρχει ομως για Fuji και σε σώματα όπως η xe2 και xt10 είναι κομματάκι γελοίος, εκτός ότι κοστίζει 1000€.

 

Οπότε η μέση λύση είναι να κουμπώσεις έναν 35mm f1.8 να είναι φυσικά η aps-c καλύτερη στο light light αλλά να έχεις ένα και μόνο εστιακό μήκος και όχι 24 έως 70, αλλά πρακτικά μόνο 50 σε αναλογία full frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ήθελα να αποφύγω την αγορά σκέτου σώματος και να ψάχνω φακό μετά εκτος αν βρω καμια καλή προσφορά.

 

Μα αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ο kit φακός λόγω φωτεινότητας/χρήσης γιατί να αγοράσεις κάμερα σαν kit (για να γλυτώσεις 22 ευρώ;https://www.eglobalcentral.eu/s0ny-sel-p1650-e-16-50mm-f3.5-5.6-pz-oss-lenses-black.html ) παίρνεις σώμα  100 ευρώ φθηνότερα και επιλέγεις το κατάλληλο φακό https://www.eglobalcentral.eu/cameras/lenses/s0ny-en-3/  υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές με φακούς για e mount δεν είναι απαραίτητο να είναι της sony.

Έτσι κι αλλιώς ο φακός είναι αυτός που πρέπει να σε οδηγήσει στην επιλογή κάμερας μη το ξεχνάς, παράδειγμα για νυχτερινή και εσωτερικού χώρου φωτογράφιση η φωτεινότητα του kit φακού δεν είναι επαρκής αυτό να το θεωρείς δεδομένο για το προϋπολογισμό σου είναι απαραίτητος ένας φωτεινότερος φακός εξ αρχής. 

Κάτι για τη Ricoh GR http://www.stevehuffphoto.com/2015/01/09/how-i-managed-to-like-my-photos-by-george-mastrokolias/ μια ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει και η Lumix LX100 με μεγαλο αισθητηρα m4/3", φωτεινο φακο, μαζεμενες διαστασεις (οχι σαν την RX100), και zoom 24-75mm

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, στα 350 η a5000 είναι καλή για πρώτη κάμερα? με προβληματίζει ότι είναι παλιό μοντέλο και αυτό που λένε ότι ζεσταίνετε μετά από 20 λεπτά βίντεο!
Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι καλη σαν καμερα εαν δεν εχεις απαιτησεις για γρηγορο AF ασχετα με την ηλικια της.

 

Ναι ζεσταινεται και κλεινει μετα απο 15-20' βιντεο και θελει να την αφησεις να κρυωσει.

 

Εξαρταται απο την τιμη που θα την βρεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η canon eos m10 απ' ότι βλέπω έχει APS-C αισθητήρα. Υπάρχει περίπτωση να βρω καλύτερο φακό από τον αυτόν του κιτ;

Νομίζω ότι canon & nikon υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε φακούς σωστά;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...