Προς το περιεχόμενο

προτεινομενη διανομη linux


CrazyGreekMeLi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Copy paste απο άλλο Post:

https://wiki.parabola.nu/Get_Parabola

Ξέχνα το blu@@ αυτο έχει το "χάραγμα" όπως λέει και ο πατήρ Κλεομένης :P

βάλε αυτό https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads


Επίσης όχι utorΘΟΥ κυριε φυλακήν τω στόματι μου! θα βάλεις αυτό: https://www.qbittorrent.org/download.php που είναι και πολύ καλύτερο!

1412018495880.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

αποφασησα στον υπολογιστη μου να "σπασω" τον σκληρο σε δυο κομματια και να περασω στο ενα απο αυτα linux

θελω να μου πειτε ποια διανομη μου προτεινεται ετσι ωστε να μπορεσω να κανω αρκετες ενεργειες και τροποποιησεις.

Στο σχολειο μου ειχα ubuntu που απλα μου φαινονταν πολυ τυπικα και για εναν μεσο χρηστη

Στη σχολη μου (Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης ) εχουμε centOS an θυμαμαι καλα.

αρχικα διαβασα για το slackware  αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομη.

ισως το debian να ειναι καλυτερο.

επισης πως θα μπορεσω να το περασω σε usb για το εγκαταστησω? γιατι το slackware με μπερδεψε στο να το περασω σε usb

 

Ξανά on topic :-)

Φίλε με με (πραγματικά) όλο το σεβασμό αλλά "σχολή (και) πληροφορικής" και να ρωτάς πως θα το περάσεις σε usb για να το εγκαταστήσεις είναι λίγο κάπως.

Θα σου δώσω τις εξής συμβουλές μιας και έχεις ΠΟΛΥ καιρό μπροστά σου.

** Στη σχολή πρέπει να προετοιμαστείς για αυτό που ΘΑ σου ζητήσουν να κάνεις ΟΤΑΝ θα τελειώσεις.

** Ρίξε μια ματιά σε αγγελίες για software developers. Θα δεις τι ζητάνε σήμερα. Χωρίς καν να είμαι στο χώρο C++, Python, Linux και Java είναι μέσα στα 10-15 πρώτα προσόντα που ζητάνε.

** Ξεκίνα με Linux χθες. Όχι ...του χρόνου "όταν θα έχω περισσότερο χρόνο". Δεν θα έχεις.

** Ξεκίνα με ότι (σου) είναι πιο εύκολο. Αν όπως λες έχεις εξοικείωση με ubuntu τότε ξεκίνα από εκεί.

** Είναι αρκετό πιθανό, αυτό που θα μάθεις φέτος, σε 5 χρόνια να μην είναι (πια) βασικό προσόν. Δεν έχει σημασία. Αν μάθεις ΚΑΛΑ (πχ) Ubuntu/Python/Java/Ruby (κτλ κτλ) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να μάθεις αυτό που τότε θα είναι βασικό προσόν. 

** Κάτσε και διάβασε ΚΑΛΑ αυτό εδώ. Ελπίζω μετά να καταλάβεις γιατί στο πρότεινα.

 

Αυτά τα λίγα. Καλή επιτυχία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Eγώ πρόσφατα έκανα αλλαγή απο Xubuntu (Tα οποία είναι πολυ αξιόπιστα, μινιμαλιστικά και σταθερά) σε Deepin OS μετά απο δεκάδες δοκιμές διανομών και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Αν είχα υπομονή ίσως δοκίμαζα τα νέα Ubuntu που θα κυκλοφορήσουν με τον Gnome αλλά δεν υπάρχουν ακόμη.
Άλλες ωραίες διανομές πέραν των γνωστών που θα έχεις δει ήδη, μου φάνηκαν τα

  • Elementary OS, για πάρα πολύ απλή χρήση όμως.
  • Μanjaro και Antergos με τα πολύ δυνατά Arch και με πολλές επιλογές σε DE.
  • Ubuntu Budgie για περισσότερο support απο την μεγάλη κοινότητα των Ubuntu.
  • Solus, επίσης συμπαθητικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...