Προς το περιεχόμενο

προτεινομενη διανομη linux


CrazyGreekMeLi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

αποφασησα στον υπολογιστη μου να "σπασω" τον σκληρο σε δυο κομματια και να περασω στο ενα απο αυτα linux

θελω να μου πειτε ποια διανομη μου προτεινεται ετσι ωστε να μπορεσω να κανω αρκετες ενεργειες και τροποποιησεις.

Στο σχολειο μου ειχα ubuntu που απλα μου φαινονταν πολυ τυπικα και για εναν μεσο χρηστη

Στη σχολη μου (Μηχανικων Η/Υ και πληροφορικης ) εχουμε centOS an θυμαμαι καλα.

αρχικα διαβασα για το slackware  αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομη.

ισως το debian να ειναι καλυτερο.

επισης πως θα μπορεσω να το περασω σε usb για το εγκαταστησω? γιατι το slackware με μπερδεψε στο να το περασω σε usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο εξοικειομενος εισαι με το λινουξ γενικα? Μπορεις πχ να ανοιξεις ενα τερματικο και να πληκτρολογισεις οτι χρειαζεται ή κανεις τα παντα με το ποντικι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο εξοικειομενος εισαι με το λινουξ γενικα? Μπορεις πχ να ανοιξεις ενα τερματικο και να πληκτρολογισεις οτι χρειαζεται ή κανεις τα παντα με το ποντικι?

Κοιτα παντα με το ποντικι λειτουργουσα αλλα εχω δουλψει με τερμιναλ και γνωριζω τις εντολες , αλλα οχι τοσο οσο θα πρεπε πιστευω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "προτεινόμενη διανομή" χωρις να παραθέσεις τις αναγκες σου είναι τόσο γενικό, όσο το να ρωτάς τι προτείνουμε να φας, χωρίς να ξερουμε τι τρως, που εισαι, αν μαγειρευεις, κλπ. 

 

Θα ξεκινήσω αναποδα. Το linux θελει ενεργή συμμετοχή και να θες να ανακαλύψεις τι σε ωφελεί και πως καλύπτει τις αναγκες σου. Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι μόνο μετά απο δοκιμές θα βρεις αυτό που "κάθεται" καλά σε σενα. Ευτυχώς υπάρχουν τόσες πολλες διανομες που σίγουρα θα βρεις κατι. Δεν ειναι διλημα του τύπου windows xp,vista,7,8,10

 

Στο διαταυτα. Απο αυτά που έγραψες εγω θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο κάτι "απλό και τυπικό", ειτε αυτό λεγεται ubuntu ή mint ή άλλο αλλά γενικά να μην αναγκαστείς να πέσεις στα πολύ βαθιά αμέσως γιατί θα πελαγώσεις και αν βαριεσαι μπορεί και να το εγκαταλείψεις. Π.χ. άνετα θα σου προτείνα 

mint με γραφικό cinnamon ή mate

maui με γραφικό KDE

manjaro με gnome3

 

Ολα τα παραπάνω μπορείς να τα δοκιμάσεις σε live cd/dvd/usb δηλαδή χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση. Το ιδιο ισχύει για τις περισσότερες διανομες. Μολις βρεις κατι να σου αρεσει την περνάς και ασχολείσαι. Κάποια στιγμη'θα δεις οτι στρώνει η κατασταση και τι ειναι αυτό που καλύπτει τις αναγκες σου.

 

Προσωπικά εχω δοκιμάσει και δουλεψει πολλές διανομές αναλογα με τον υπολογιστή, τις αναγκες, διαθεση, κλπ. Σε όλες μου αρεσε κάτι και απο όλες έμαθα. Η πρώτη μου βαθιά επαφή ήταν με suse πριν απο πολλά χρόνια. Πλέον έχω υπολογιστή με triple boot και πλεον ο χρόνος μου μοιράζεται 90% linux και 10% windows με τάση ακομα περισσότερης μειωσης. Πριν απο 3 χρονια ήταν 60-40 (υπερ linux). Εδώ και δυο χρόνια δουλευω μονιμα maui-kde (γιατί με βολευει) αλλά εδω και 3-4 μήνες έχει αρχίσει το στενό μαρκάρισμα από το antergos, που δείχνει οτι θα γίνει μονιμο στη θεση του maui. 

 

Θέλω να καταλήξω οτι αν ασχοληθείς μαζί του, μονο κερδισμένος θα εισαι (overall). Το linux ΔΕΝ κάνει για αυτους που βαριούνται ή δε θέλουν να μάθουν κάτι καινουργιο και γενικά δεν ξέρουν/θελουν/μπορουν να ψάχνουν για οτιδήποτε. Θα μου μείνει αξέχαστη περιπτωση γνωστου μου που ειχε τον υπολογιστή μονο για facebook, browsing (μεσα και οι τσοντουλες) και email. Ουτε παιχνίδια, ουτε προγράμματα, ουτε ειδικό λογισμικό. Λόγω της ασχετοσύνης του και της βαρεμάρας να μάθει, ο υπολογιστής του ειχε μονιμα ενα τονο ιους και malware, οτι κι αν εκανα να τον θωρακίσω (εκανε κλικ σε οτι πατιονταν, γιατι βαριονταν να διαβάζει). Του βάζω linux για να τον προστατευσω απο ιους. Σε πληροφορώ σε λιγοτερο απο εβδομάδα μου ζητησε να του περάσω τα windows γιατί τον linux τον μπέρδευε (ναι το να ανοιγει browser και να βλεπει ταινιες online τον μπερδευε), αλλά ουσιαστικά βαριονταν να ασχοληθει. Το αποτελεσμα; Τα περασα και δεν ασχολήθηκα ξανα με τους ιους του 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακόμη το σκέφτεσαι τι διανομή να βάλεις δες και αυτά τα συνήθη λάθη που κάνουν οι νεοεισερχόμενοι στο linux χρήστες https://cerebrux.net/2016/11/21/7-sinithi-lathi-pou-kanoun-neoeiserxomenoi-linux/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "προτεινόμενη διανομή" χωρις να παραθέσεις τις αναγκες σου είναι τόσο γενικό, όσο το να ρωτάς τι προτείνουμε να φας, χωρίς να ξερουμε τι τρως, που εισαι, αν μαγειρευεις, κλπ. 

 

Θα ξεκινήσω αναποδα. Το linux θελει ενεργή συμμετοχή και να θες να ανακαλύψεις τι σε ωφελεί και πως καλύπτει τις αναγκες σου. Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι μόνο μετά απο δοκιμές θα βρεις αυτό που "κάθεται" καλά σε σενα. Ευτυχώς υπάρχουν τόσες πολλες διανομες που σίγουρα θα βρεις κατι. Δεν ειναι διλημα του τύπου windows xp,vista,7,8,10

 

Στο διαταυτα. Απο αυτά που έγραψες εγω θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο κάτι "απλό και τυπικό", ειτε αυτό λεγεται ubuntu ή mint ή άλλο αλλά γενικά να μην αναγκαστείς να πέσεις στα πολύ βαθιά αμέσως γιατί θα πελαγώσεις και αν βαριεσαι μπορεί και να το εγκαταλείψεις. Π.χ. άνετα θα σου προτείνα 

mint με γραφικό cinnamon ή mate

maui με γραφικό KDE

manjaro με gnome3

 

Ολα τα παραπάνω μπορείς να τα δοκιμάσεις σε live cd/dvd/usb δηλαδή χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εγκατάσταση. Το ιδιο ισχύει για τις περισσότερες διανομες. Μολις βρεις κατι να σου αρεσει την περνάς και ασχολείσαι. Κάποια στιγμη'θα δεις οτι στρώνει η κατασταση και τι ειναι αυτό που καλύπτει τις αναγκες σου.

 

Προσωπικά εχω δοκιμάσει και δουλεψει πολλές διανομές αναλογα με τον υπολογιστή, τις αναγκες, διαθεση, κλπ. Σε όλες μου αρεσε κάτι και απο όλες έμαθα. Η πρώτη μου βαθιά επαφή ήταν με suse πριν απο πολλά χρόνια. Πλέον έχω υπολογιστή με triple boot και πλεον ο χρόνος μου μοιράζεται 90% linux και 10% windows με τάση ακομα περισσότερης μειωσης. Πριν απο 3 χρονια ήταν 60-40 (υπερ linux). Εδώ και δυο χρόνια δουλευω μονιμα maui-kde (γιατί με βολευει) αλλά εδω και 3-4 μήνες έχει αρχίσει το στενό μαρκάρισμα από το antergos, που δείχνει οτι θα γίνει μονιμο στη θεση του maui. 

 

Θέλω να καταλήξω οτι αν ασχοληθείς μαζί του, μονο κερδισμένος θα εισαι (overall). Το linux ΔΕΝ κάνει για αυτους που βαριούνται ή δε θέλουν να μάθουν κάτι καινουργιο και γενικά δεν ξέρουν/θελουν/μπορουν να ψάχνουν για οτιδήποτε. Θα μου μείνει αξέχαστη περιπτωση γνωστου μου που ειχε τον υπολογιστή μονο για facebook, browsing (μεσα και οι τσοντουλες) και email. Ουτε παιχνίδια, ουτε προγράμματα, ουτε ειδικό λογισμικό. Λόγω της ασχετοσύνης του και της βαρεμάρας να μάθει, ο υπολογιστής του ειχε μονιμα ενα τονο ιους και malware, οτι κι αν εκανα να τον θωρακίσω (εκανε κλικ σε οτι πατιονταν, γιατι βαριονταν να διαβάζει). Του βάζω linux για να τον προστατευσω απο ιους. Σε πληροφορώ σε λιγοτερο απο εβδομάδα μου ζητησε να του περάσω τα windows γιατί τον linux τον μπέρδευε (ναι το να ανοιγει browser και να βλεπει ταινιες online τον μπερδευε), αλλά ουσιαστικά βαριονταν να ασχοληθει. Το αποτελεσμα; Τα περασα και δεν ασχολήθηκα ξανα με τους ιους του 

χαχαχα ολοι εχουμε εναν τετοιο φιλο νομιζω, που κανουμε απλα πραγματα και στα ματια του μας βλεπει χακεραδες . σε ευχαριστω για την συμβουλη ,θα ξεκινησω με κατι απλο για να μαθω τα βασικα  και υστερα θα μεταπηδησω   σε διαφορα αναλογα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Ubuntu είναι μια χαρά, μπορεί να σου φάνε λίγο χρόνο στην αρχή μέχρι να σεταριστούν αλλά μετά λειτουργούν ρολόι, σταθερή αξία και σπάνια να κρασαρει ή να φορτώσει ο υπολογιστής. Εγώ έχω τα 14.04 LTS, έχουν βγει και νέα αλλά βαριεμαι να ασχοληθώ και μιας και λειτουργουν περίφημα, τα έχω κρατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή της διανομής που θα σε βολέψει, είναι και τελείως υποκειμενικό. Ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις, γούστα, κτλ Σαν πρώτη επαφή, διάλεξε μια από τις γνωστές, για να έχεις υποστήριξη στις απορίες-προβλήματα που πιθανόν προκύψουν. Εγώ θα σου προτείνω να δοκιμάσεις opensuse(που δεν στην πρότεινε κάνεις :P ). Είναι user friendly, έχει απ' την αρχή εγκατεστημένο ότι χρειάζεται ο μέσος χρήστης, αν και είναι πανεύκολη η εγκατάσταση πρόσθετων μέσω κονσόλας ή gui ή ακόμα και one-click-install(https://software.opensuse.org/search), το πολυεργαλείο yast(αν θες να αποφύγεις την κονσόλα

και να έχεις απόλυτο έλεγχο του συστήματος), μεγάλη και φιλική κοινότητα, κ.α. που θα τα ανακαλύψεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε xubuntu και οχι παρα πολυ σχετικος.

Στο opensuse η εγκατασταση deb για αυτα που δεν υπαρχουν(με αλιεν) εχει θεματα;

δηλαδη θελει μετα πολλα επιπλεον πακετα.

 

Update: ειδα οτι το Kodi μπαινει χειροκινητα, οποτε μαλλον θα με δυσκολεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρη διανομη του μεγεθους του opensuse δεν εχει kodi? Τοτε μην τη βαλεις καν! Μεχρι και το 64αρι tinycore εχει kodi στα repo του!

Βασικα, σιγουρα θα εχει, ισως απο καποιο τριτο repo, οποτε μην μπεις στην διαδικασια να το βαλεις μονος σου με compile κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει εδω http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Leap_42.1/Multimedia/noarch/ ,αλλα μαλλον θα δυσκολευτω, οποτε δεν παω.

τι να δυσκολευτείς, step-by-step guide έχει για suse (http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Compile_Kodi_on_openSUSE)!Βασικά δεν έχω περάσει kodi, γιατί είμαι παραδοσιακός του torrent(είμαι γραμμένος σε όποιον private traker υπάρχει!), αλλά δε νομίζω να είναι κάτι το δύσκολο όταν υπάρχει επίσημος οδηγός...

edit: υπάρχει έτοιμο στον packman(σιγά μη δεν υπήρχε κακοήθεις :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε xubuntu και οχι παρα πολυ σχετικος.

Στο opensuse η εγκατασταση deb για αυτα που δεν υπαρχουν(με αλιεν) εχει θεματα;

δηλαδη θελει μετα πολλα επιπλεον πακετα.

 

Update: ειδα οτι το Kodi μπαινει χειροκινητα, οποτε μαλλον θα με δυσκολεψει.

 

 

Ολοκληρη διανομη του μεγεθους του opensuse δεν εχει kodi? Τοτε μην τη βαλεις καν! Μεχρι και το 64αρι tinycore εχει kodi στα repo του!

Βασικα, σιγουρα θα εχει, ισως απο καποιο τριτο repo, οποτε μην μπεις στην διαδικασια να το βαλεις μονος σου με compile κλπ.

Παρόλο που εχω χρόνια να αγγίξω suse, μου φάνηκε απίθανο να μην υπάρχει ευκολη λύση για το kodi, δεδομένου οτι είναι παντου γύρω μας. Εριξα λοιπον το opensuse σε ένα virtual box και απλά εκανα 2-3 αναζητήσεις στο google. Σχεδον αμέσως βρήκα αυτό που ειπε ο jim. Το kodi (και μάλιστα η krypton έκδοση) υπάρχει στο community repo packman και εφόσον ενεργοποιηθεί (αυτό ήταν το 4ο google) μια χαρά εμφανίζεται στο yast και μπαινει ευκολα. 

 

Ενεργοποιηση packman repo

https://www.youtube.com/watch?v=_umAZG0JxGU

 

Τα υπολοιπα ειναι απλά. 

 

Με το σκαλισμα θυμήθηκα οτι για να βάλω το kodi στο δικό μου linux (maui - πατά σε ubuntu) ειχα πρώτα προσθέσει το repo του xbmc (ppa:team-xbmc/ppa)

Υπαρχει εδω http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Leap_42.1/Multimedia/noarch/ ,αλλα μαλλον θα δυσκολευτω, οποτε δεν παω.

Εχει γραφτεί πολλές φορές, οτι το linux θέλει και ενεργή συμμετοχή του χρήστη. Αμα δεν εχεις το μικρόβιο της γνώσης, δηλαδή να θες να ανακαλύψεις νεα πράγματα, τοτε θα σου προτεινα να απομακρυνθείς άμεσα απο το linux (γενικά), να επιστρέψεις σε windows και οταν το κολλήσεις (ή αναπτυχθεί αρκετά το μικρόβιο) γυρνα σε linux και δε θα θες να φυγεις απο εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...