Προς το περιεχόμενο

Πρόταση κάμερας


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Full Frame (FF) δεν ειναι καμια.

 

Η Lumix FZ1000 εχει αισθητηρα 1" (οπως και οι RX100, LX10)

 

Οι Olympus & Panasonic (OMD-EM10, GX80, G7) εχουν αισθητηρα micro 4/3" και φακους που ταιριαζουν η μια στην αλλη

 

Η Sony A5000/A6000 και η Canon εχουν αισθητηρα APS-C (των Canon ειναι και ελαχιστα μικροτερος)

 

Αυτες που εβαλες στο τελος εχουν αισθητηρα 1/2.3" οπως και ολες οι απλες compact.

 

Μεγεθη αισθητηρων απο τον μεγαλυτερο στον μικροτερο.

FF --> APS-C --> micro 4/3" ---> 1" ---> 1/2.3"

 

Τεραστιες οι διαφορες αναμεταξυ τους με τους μεγαλυτερους να ειναι και καλυτεροι (εαν μιλαμε για αισθητηρες της ιδιας γενιας).

 

Επιφανεια αισθητηρων:

 

FF: 8.60 cm2

APS-C: 3.73 cm2

micro 4/3": 2.25 cm2

1": 1.16 cm2

1/2.3": 0.28 cm2

 

Είσαι κατατοπιστικότατος θα τα βάλω κάτω και θα αποφασίσω. Αυτό που θα έκανε εύκολη την επιλογή θα ήταν εάν κάποια από αυτές είχε βίντεο full hd στα 60fps.

 

Επίσης καμία από αυτές δεν είναι water resistance δεν μου αρέσει που με μια μικρή ψιχάλα θα με πιάνει η ψυχή μου. 

 

****Μια out of topic τεράστια απορία μου είναι γιατί ο φακός ενός κινητού στα ίδια f/stop με μιας dslr έχει τόσο μεγάλη διαφορά σε όγκο από την στιγμή που ακούω ότι την διαφορά ανάμεσα στο κινητό και την dslr/miroless/compact την κάνει το μέγεθος του αισθητήρα; 

 

Τι παραπάνω προσφέρει αυτός ο όγκος σε μικρα f/stop;

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπερδευεις τα f/stop που ειναι η φωτεινοτητα του φακου με το focal length που ειναι η εστιακη αποσταση του φακου (το ποσο μακρια ή κοντα βλεπει ο φακος).

 

Οποτε ας μιλησουμε για ενα τυπικο φακο πχ στα 24mm εστιακης αποστασης.

 

Πολυ απλοϊκά:

 

Ο αισθητηρας στο κινητο ειναι μικρος. Οποτε θελει και ενα φακο μικρης διαμέτρου που να καλυπτει την επιφανεια του αισθητηρα. Εαν ειναι μεγαλυτερος απλα θα περισευει μερος της εικονας εξω απο τον αισθητηρα.

 

Ο APS-C αισθητηρας μιας τυπικης καμερας ειναι 13 φορες πιο μεγαλος σε επιφανεια. Αρα για να καλυφθει απο το ειδωλο που ριχνει πανω του ο φακος χρειαζεται φακο μεγαλυτερης διαμετρου.

 

Επισης η αποσταση που απαιτειται πισω απο τον φακο εως τον αισθητηρα μεγαλώνει κι αυτη μαζι με τον φακο.

 

Οποτε για μεγαλυτερο αισθητηρα χρειαζεσαι και μεγαλυτερο φακο αλλα και πιο πολυ βαθος στο σωμα της μηχανης σου. Γινεται να τα συμπιεσεις αλλα αρχιζεις και εχεις απωλειες σε φωτεινότητα και ποιοτητα.

 

Εντελως και πολυ χοντρικα ολα αυτα. Δεν θα επεκταθω σε λεπτομερειες μιας και ειναι απλη φυσικη οπτικων.

 

Με σταθερο focal length ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις φωτεινο φακο με μικρο f-stop ειδικα για μικρους φακους οπως τα κινητα. Και το μικρο f-stop των κινητων αντισταθμιζει εως ενα σημειο το μικρο μεγεθος του αισθητηρα τους.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπερδευεις τα f/stop που ειναι η φωτεινοτητα του φακου με το focal length που ειναι η εστιακη αποσταση του φακου (το ποσο μακρια ή κοντα βλεπει ο φακος).

 

Οποτε ας μιλησουμε για ενα τυπικο φακο πχ στα 24mm εστιακης αποστασης.

 

Πολυ απλοϊκά:

 

Ο αισθητηρας στο κινητο ειναι μικρος. Οποτε θελει και ενα φακο μικρης διαμέτρου που να καλυπτει την επιφανεια του αισθητηρα. Εαν ειναι μεγαλυτερος απλα θα περισευει μερος της εικονας εξω απο τον αισθητηρα.

 

Ο APS-C αισθητηρας μιας τυπικης καμερας ειναι 13 φορες πιο μεγαλος σε επιφανεια. Αρα για να καλυφθει απο το ειδωλο που ριχνει πανω του ο φακος χρειαζεται φακο μεγαλυτερης διαμετρου.

 

Επισης η αποσταση που απαιτειται πισω απο τον φακο εως τον αισθητηρα μεγαλώνει κι αυτη μαζι με τον φακο.

 

Οποτε για μεγαλυτερο αισθητηρα χρειαζεσαι και μεγαλυτερο φακο αλλα και πιο πολυ βαθος στο σωμα της μηχανης σου. Γινεται να τα συμπιεσεις αλλα αρχιζεις και εχεις απωλειες σε φωτεινότητα και ποιοτητα.

 

Εντελως και πολυ χοντρικα ολα αυτα. Δεν θα επεκταθω σε λεπτομερειες μιας και ειναι απλη φυσικη οπτικων.

 

Με σταθερο focal length ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις φωτεινο φακο με μικρο f-stop ειδικα για μικρους φακους οπως τα κινητα. Και το μικρο f-stop των κινητων αντισταθμιζει εως ενα σημειο το μικρο μεγεθος του αισθητηρα τους.

 

Τέλεια! Λοιπόν επειδή συγκλίνω προς την gx80 παρότι λοξοκιτάω και την fz1000 μόλις bidαρα gx80 μόνο σώμα στο ebay μπορείς να μου προτείνεις και κάποιο καλό φακό στο εύρος που θέλω ( κάτω από 50 έως 200) έτσι ώστε να τον έχω all around; 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

---

 

Όλες τραβανε FHD στα 60fps

 

GX80, FZ1000, G7 τραβανε και 4Κ

 

Στο ενδιάμεο 2k όπως πολλές οθόνες υπολογιστών υπάρχει ρύθμιση ή πάει κατευθείαν από fhd σε 4k;

 

Τέλος για να την λήξω επειδή σε πήγα γαζί και σίγουρα σε κούρασα πρότεινε μου ένα καλό φακό για gx80 στο εύρος που θέλω ( κάτω από 50 έως 200) έτσι ώστε να τον έχω all around; 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ειναι φθηνες οι επιλογες σου. Με crop factor X2 θελεις ευρος 50-200mm ---> 25-100mm

 

Δες την λιστα:

http://www.four-thirds.org/en/microft/lense.html

 

Λογικα πας στον 12-60mm

Αλλιως για μεγαλυτερο zoom στον 14-140mm με τον 35-100mm που ειναι και μικρος να υπολειπεται στο wide ακρο αρκετα

 

Δεν ειμαι ειδικος στους φακους m4/3"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ειναι φθηνες οι επιλογες σου. Με crop factor X2 θελεις ευρος 50-200mm ---> 25-100mm


 Δες την λιστα:

http://www.four-thir...roft/lense.html


 Λογικα πας στον 12-60mm 

 Αλλιως για μεγαλυτερο zoom στον 14-140mm με τον 35-100mm που ειναι και μικρος να υπολειπεται στο wide ακρο αρκετα


 Δεν ειμαι ειδικος στους φακους m4/3"

 

Λέω να σ' αφήσω στην ησυχία σου και δε μ' αφήνεις :)

 

Όταν λες crop factor X2 θελεις ευρος 50-200mm ---> 25-100mm τι εννοείς ότι Βλέπω μέχρι ώρα σε Φόκαλ λεμφ πρέπει να το μεταφράζω σε κάτι άλλο;

 

Πχ το 12-35mm της gx80 ή το 25-400 της fz-1000 στην πράξη μεταφράζεται σε διαφορετικό focal length;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε m4/2" οτι διαβαζεις σε focal length θα το πολλαπλασιαζεις Χ2 για να εχεις το πραγματικο

 

12-35mm στην GX80 ειναι στην πραξη 24-70mm equivalent focal length

 

Τα 25-400mm της FZ1000 ειναι το equivalent focal length της. Το πραγματικό της ειναι 9.1-146mm που με crop factor X2.7 για τον 1" αισθητηρα δινει ακριβως 24.5-394mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σε m4/2" οτι διαβαζεις σε focal length θα το πολλαπλασιαζεις Χ2 για να εχεις το πραγματικο


 12-35mm στην GX80 ειναι στην πραξη 24-70mm equivalent focal length 


 Τα 25-400mm της FZ1000 ειναι το equivalent focal length της. Το πραγματικό της ειναι 9.1-146mm που με crop factor X2.7 για τον 1" αισθητηρα δινει ακριβως 24.5-394mm

 

 

 

Οπότε σαν με μέτρο σύγκρισης εμείς ψάχνουμε το equivalent, σωστά; Στην πράξη όπως και στην συγκεκριμένες περιπτώσεις στην μεν gx80 βάζουν πραγματικό και στην δε fz1000 equivalent υπάρχει κάποιο tip για να το ξεχωρίζουμε ή μόνο γκουγκλαρωντας;

 

Πχ αυτός ο φακος που κουμπωνει στην gx80 μας δίνει το equivalent ή το πραγματικό; http://www.ebay.co.uk/itm/Panasonic-Lumix-G-X-Series-Lens-45-175mm-f-4-0-5-6-IF-ASPH-Telephoto-Zoom-Lens-/332350973415?hash=item4d61a965e7:g:oVMAAOSwTf9ZPQvF Πονοκέφαλος...

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα οι φακοι πανω γραφουν το πραγματικο focal length. Ακομη και η FZ1000 πανω στον φακο της γραφει 9.1-146. Δες φωτο και θα το διαπιστωσεις. Το equivalent το βρισκεις εσυ. Ευκολο ειναι:

 

Αισθητηρας:

1" ---> X2.7

m4/3" ---> X2.0

APS-C ---> X1.5

 

Ο 45-175mm που εβαλες ειναι στην πραξη 90-350mm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντα οι φακοι πανω γραφουν το πραγματικο focal length. Ακομη και η FZ1000 πανω στον φακο της γραφει 9.1-146. Δες φωτο και θα το διαπιστωσεις. Το equivalent το βρισκεις εσυ. Ευκολο ειναι:

 

Αισθητηρας:

1" ---> X2.7

m4/3" ---> X2.0

APS-C ---> X1.5

 

Ο 45-175mm που εβαλες ειναι στην πραξη 90-350mm

 

Είσαι τέλειος! Μου έχεις δημιουργήσει και λύσει ταυτόχρονα απορίες που δεν πέρναγαν από το μυαλό μου :)

 

Λοιπόν ειλικρινά τελευταία απορία... χα0χα0 έχει φίλη μια canon g12 και προσπαθώ να βρω κάτι σαν το live view exposure αλλά δεν το έχω καταφέρει ούτε googlaροντας υπάρχει ή τσαμπα ψάχνω; Είναι σπαστικό να μην βλέπεις τι βγάζεις πειραματιζόμενος με τις ρυθμίσεις και να το βλέπεις μετα...

 

Επίσης βλέπω ότι αυξάνοντας το iso σε καλά φωτιζόμενο χώρο το μονο που αυξάνεται είναι το noise και καθόλου η φωτεινότητα...

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την ξερω την G12 αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να το δεις. Στις περισσοτερες ισχυει αυτο ακομη και σημερα.

 

Με το να αυξήσεις το ISO δεν θα αυξησεις την φωτεινοτητα εκτος κι αν παιζεις σε full manual mode. Η μηχανη θα αλλαξει αυτοματα το exposure time ή το διαφραγμα ή και τα δυο για να κρατησει την φωτο σου στα σωστά επίπεδα. Οποτε φυσιολογικα απλα αυξανεις τον θορυβο στην φωτο σου. Εαν θελεις να αυξησεις/μειωσεις ευκολα και σωστα την φωτεινοτητα το κανεις απο το +/- exposure compensation

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την ξερω την G12 αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να το δεις. Στις περισσοτερες ισχυει αυτο ακομη και σημερα.

 

Με το να αυξήσεις το ISO δεν θα αυξησεις την φωτεινοτητα εκτος κι αν παιζεις σε full manual mode. Η μηχανη θα αλλαξει αυτοματα το exposure time ή το διαφραγμα ή και τα δυο για να κρατησει την φωτο σου στα σωστά επίπεδα. Οποτε φυσιολογικα απλα αυξανεις τον θορυβο στην φωτο σου. Εαν θελεις να αυξησεις/μειωσεις ευκολα και σωστα την φωτεινοτητα το κανεις απο το +/- exposure compensation

 

όταν το έβαλα full manual μου δείχνει τις αλλαγές πριν βγάλω την φωτογραφία αλλά δεν είναι τόσο αξιοπιστο σε σχέση με το τελικό αποτελεσμα.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις μηχανές που συζητάμε;

 

Εάν ναι είναι απογοητευση όταν κινητά των 150 ευρώ έχουν αυτή την ιδιοτητα

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εξαιρετικη επιλογη σε μεταχειρισμενη απο εδω μεσα:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/955766-olympus-omd-em10-ii-mzuiko-14-42-135-56-ii-r/

 

*** Δεν εχω σχεση με την αγγελια και δεν ξερω πωλητη και κατασταση καμερας!

 

Εαν θελεις και επιπλεον zoom την σετάρεις με τον πολυ καλό και φθηνο (~200€) Olympus 40-150mm (80-300mm) και εισαι κομπλε. Αφου στο σετ εχεις ηδη τον 14-42mm (28-84mm).

 

Η Olympus εχει πολυ καλο stabilization στο σωμα της μηχανης οποτε οι φακοι ειναι πιο απλοι και φθηνοι σαν κατασκευη χωρις το OIS.

 

Εαν παλι θελεις στο μελλον ποιοτητα τοτε παιρνεις τον εξαιρετικο Olympus 12-100mm f/4 Pro (24-200mm) αλλα θα τον πληρωσεις. αναλογα....

 

---

 

Και Sony A5100

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/897412-sony-a5100-kit-16-50mm/

 

Ιδια με την Α6000 σχεδον χωρις viewfinder αλλα με touch screen

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εξαιρετικη επιλογη σε μεταχειρισμενη απο εδω μεσα:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/955766-olympus-omd-em10-ii-mzuiko-14-42-135-56-ii-r/

 

*** Δεν εχω σχεση με την αγγελια και δεν ξερω πωλητη και κατασταση καμερας!

 

Εαν θελεις και επιπλεον zoom την σετάρεις με τον πολυ καλό και φθηνο (~200€) Olympus 40-150mm (80-300mm) και εισαι κομπλε. Αφου στο σετ εχεις ηδη τον 14-42mm (28-84mm).

 

Η Olympus εχει πολυ καλο stabilization στο σωμα της μηχανης οποτε οι φακοι ειναι πιο απλοι και φθηνοι σαν κατασκευη χωρις το OIS.

 

Εαν παλι θελεις στο μελλον ποιοτητα τοτε παιρνεις τον εξαιρετικο Olympus 12-100mm f/4 Pro (24-200mm) αλλα θα τον πληρωσεις. αναλογα....

 

---

 

Και Sony A5100

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/897412-sony-a5100-kit-16-50mm/

 

Ιδια με την Α6000 σχεδον χωρις viewfinder αλλα με touch screen

 

Eυχαριστώ, βρήκα μια μηχανή που δεν έχει αναφερθεί καθόλου και τα συνδυάζει όλα εκτός από την σπαστή οθόνη http://www.ebay.co.uk/itm/Panasonic-Lumix-DMC-TZ100-Digital-Camera-UK-DEALER-Excellent-Boxed-Warranty-/401388288452?epid=17003301393&hash=item5d749b39c4:g:TMcAAOSwWLFZmopk

 

+πανάλαφρη, μπαίνει στην τσέπη

+τεράστιο ευρος focal length 25-250mm

+4k video

+όμορφος σχεδιασμός

+1'' σένσορα

+touch οθόνη

+flash το οποίο ρυθμίζεται να χτυπάει και ευθεία και ψηλά

 

-fix οθόνη

 

Νομίζω δεν υπάρχει κατι καλύτερο σε αυτό που θέλω εκτός εάν βγάζει κάποιο πρόβλημα που δεν γνωρίζω

 

Έχει κάποιος άποψη;

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...