Προς το περιεχόμενο

Sigma 17-50 ex dc os f 2.8


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, βλέπω αυτόν τον φακό για αγορά για αντικατάσταση του βασικού του kit 18-55 για nikon. Ερασιτεχνικά, αλλά την λίγο παραπάνω φωτεινότητα θα την ήθελα για εσωτερικούς χώρους ή και για βραδινές.

 

Είδα και τον αντίστοιχο tamron, αλλά στα review φάνηκε να είναι ελάχιστα καλύτερος μόνο στο image stabilization, αλλά ανεβαίνει και το κόστος κατά 100 ευρώ.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και τους 2 το stabilazation στον ταμρον δεν ειναι λιγο καλυτερο ειναι μιλια μπρος! είναι και το μονο του σημειο που υπερτερει απέναντι στον sigma, o sigma είναι καθαρος ακομη και στα 2.8 γενικα είναι μια καλη (ισως η καλυτερη) επιλογή ο sigma για γενικος φακος παρτον δεν θα το μετανιωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και τους 2 το stabilazation στον ταμρον δεν ειναι λιγο καλυτερο ειναι μιλια μπρος! είναι και το μονο του σημειο που υπερτερει απέναντι στον sigma, o sigma είναι καθαρος ακομη και στα 2.8 γενικα είναι μια καλη (ισως η καλυτερη) επιλογή ο sigma για γενικος φακος παρτον δεν θα το μετανιωσεις

Γενικά έχω αρκετά σταθερό χέρι, αλλά το OS είναι απαραίτητο όπως και να έχει. Τώρα με έβαλες σε δίλημμα.

 

Είναι εμφανές ότι δεν δουλεύει σωστά το OS?

 

Θα ψάξω αργότερα sample photos στο flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα βιντεο δεν τραβαω αλλα για φωτογραφια με τον ταμρον "χερατα" κατεβαινες 1/10 ευκολα, με τον sigma το θες το 1/30, μην μπερδευεσαι όμως τον εδωσα τον ταμρον και εχω sigma, είναι γενικα καλυτερος φακος το μονο του μειονέκτημα σε σχεση με τον ταμρον είναι το vc (os) τιποτα αλλο

παρε τον sigma δε θα το μετανιωσεις

Επεξ/σία από spacecowboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αν το θέτεις έτσι, τότε δεν έχω θέμα. Έτσι και αλλιώς για βραδινές έχω είτε τρίποδο είτε ανεβάζω isο αν θέλω με το χέρι.

 

Ευχαριστώ. Θα πάρω τον sigma τελικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Κουνάω λίγο τον φακό και ακούγεται σαν να κουνιέται κάτι από μέσα. Είναι φυσιολογικό? Επίσης θα πρέπει να συνηθίσω να ανάποδο zoom in/out και focus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά σε ποιότητα φωτογραφίας είναι μεγάλη συγκριτικά με τον Canon KIT 18-55 IS STM;

Και δεν εννοώ απλά το γεγονός ότι είναι πιο φωτεινός γενικά σε οξύτητα αντίθεση χρώματα κπλ.. Αξίζει η συγκεκριμένη αναβάθμιση; 


* Ρωτώ γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι την μέρα δεν βλέπεις ουσιαστική διαφορά.. Ισχύει;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω διαβαζω οτι ο Tamron 17-50 χωρις Optic.Stab ειναι καλυτερος οπτικα κατα κοινη ομολογια απο τον επομενο ταμρον 17-50 με σταθεροποιηση

 

Αυτον σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη (+ η καμερα μου εχει σταθεροποιηση στο σενσορα)


Η διαφορά σε ποιότητα φωτογραφίας είναι μεγάλη συγκριτικά με τον Canon KIT 18-55 IS STM;

Και δεν εννοώ απλά το γεγονός ότι είναι πιο φωτεινός γενικά σε οξύτητα αντίθεση χρώματα κπλ.. Αξίζει η συγκεκριμένη αναβάθμιση; 


* Ρωτώ γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι την μέρα δεν βλέπεις ουσιαστική διαφορά.. Ισχύει;
 

Συνηθως οι περισσοτεροι φακοι φτανουν στο peak τους 1 με 2 στοπ πιο μικρο διαφραγμα απο το μεγιστο διαφραγμα τους (δεν ειναι απολυτος ο κανονας)...αρα οπως καταλαβαινεις ακομα και μερα θα εισαι πιο χαλαρος με εναν φωτεινο φακο σε σχεση με εναν κιτ φακο που ξεκιναει το μεγιστο διαφραγμα του απο το f5.6 (πχ στα 50mm) ,χωρις να χρειαστει να τεσταρεις υπερβολικα μικρα διαφραγματα (εκει ξεκινανε και θεματα με diffraction κλπ)

 

Τωρα αν τραβας landscape και εισαι συνεχεια F10-F16 για το μεγιστο depth of field δεν ξερω ποσοτικα τι διαφορες εχουν (σε ενδιαφερουν κυριως οι επιδοσεις στις γωνιες του καδρου)

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω κι εγώ τον 17-50mm tamrov no stab και είναι πολύ καλός για την ημέρα στο χέρι αλλά όταν βλέπει σκοτάδι είναι πολύ δύσκολο να τραβήξεις σίγουρα καλή φωτογραφία.Κι εγώ έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερος από τον Sigma και τον επόμενο με stab tamron.Υπάρχει canon σταθεροποίηση στην μηχανή που αναφέρεις γιατί δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...