Προς το περιεχόμενο

Πως διατηρείται σταθερό το Arch Linux;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά για να έχεις κρατήσει το σύστημά σου σταθερό για πολλά έτη, σημαίνει ότι έχεις επιλέξει ένα συγκεκριμένο πυρήνα και τον έχει κάνει Ignore, ώστε να είναι συμβατός με τους οδηγούς της συσκευής σου laptop, pc και κάποιων προγραμμάτων. Σωστά;

ουδεμια σχεση, αντιθετως αν εκανε αυτο που λες θα εσπαγε καποια στιγμη ο Διας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο πιο σίγουρος τρόπος για να έχεις κάποια στιγμή προβλήματα είναι να κρατήσεις pinned τον πυρήνα στην έκδοση X για πολλά χρόνια... Θα έρθει μια αναβάθμιση του systemd με ένα feature που υποστηρίζεται από την X + 1 και θα στα πηδήξει όλα. Για να μη μιλήσουμε για τα κενά ασφαλείας που θα έχεις unpatched έκδοση παλιού πυρήνα (εντάξει σε desktop δεν είναι και τόσο σημαντικό αυτό).

 

Για ποιο λόγο έχεις κολλήσει ότι χρειάζεται να κάνουμε pinned τα πακέτα;

Η σύντομη εμπειρία μου με το Manjaro πριν 2 χρόνια σταμάτησε όταν μετά από αναβάθμιση πυρήνα σταμάτησαν να λειτουργούν κάποια προγράμματα, συν ότι σε μια επόμενη αναβάθμιση πυρήνα μαύρισαν όλα και έπρεπε να ξανακάνω εγκατάσταση του grub.

Πολύ σωστά έχει κάνει το Linux Mint που απευθύνεται σε νέους χρήστες να βάλει στην κατηγορία 5 με κόκκινο την αναβάθμιση πυρήνα κλπ.

Τα πάντα είναι εμπειρία για αυτό το Linux Mint βρίσκεται στην κορυφή των προτιμήσεων στους νέους χρήστες και όχι μόνο, παρόλο που δεν είναι πλέον δική μου επιλογή.

Τώρα εάν ως χρήστης του Arch, Manjaro, Antergos, έχεις βρει τρόπους ώστε να μην πειράζονται οι οδηγοί της συσκευής σου που είναι συνδεδεμένοι με το πυρήνα του λειτουργικού καλό είναι να μοιραστείς την εμπειρία σου με τους άλλους χρήστες.

Εξ ορισμού οι καινούργιοι πυρήνες Linux υποστηρίζουν νέες συσκευές και σταματάνε να υποστηρίζουν τις παλαιότερες. Έτσι λειτουργούν οι πυρήνες (kernel) Linux, Android, Windows, οι οποίοι απευθύνονται σε συγκεκριμένες προδιαγραφών συσκευές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις παράλληλα όσες εκδόσεις του πυρήνα θέλεις. Αν το φοβάσαι τόσο πολύ κράτα 2-3 εκδόσεις, εγκατέστησε και τον LTS και είσαι ΟΚ. Αν έχεις πρόβλημα με τον ένα, μπουτάρεις με τον παλιότερο μέχρι να το λύσεις.

Εξ ορισμού οι καινούργιοι πυρήνες Linux υποστηρίζουν νέες συσκευές και σταματάνε να υποστηρίζουν τις παλαιότερες.


Έχεις κάποιο link για αυτό;

Στην γενική περίπτωση αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Αν αφαιρεθεί κάτι από τον πυρήνα θα γίνει είτε γιατί πρόκειται για κάτι πραγματικά αρχαίο, είτε για κάτι εξωτικό, είτε (κυρίως) γιατί δημιουργεί προβλήματα και δεν υπάρχει maintainer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά για να έχεις κρατήσει το σύστημά σου σταθερό για πολλά έτη, σημαίνει ότι έχεις επιλέξει ένα συγκεκριμένο πυρήνα και τον έχει κάνει Ignore, ώστε να είναι συμβατός με τους οδηγούς της συσκευής σου laptop, pc και κάποιων προγραμμάτων. Σωστά;

Όχι. Αν το έκανα αυτό, πολύ γρήγορα κάτι θα κλάταρε.

 

Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι το Userspace. Για παράδειγμα δουλεύεις κάτι σημαντικό σε LibreOffice και βλέπεις αναβάθμιση από 4 σε 5; Δεν την κάνεις. Περιμένεις λίγο, διαβάζει changelogs κτλ.

 

Αν ο πυρήνας κάνει κάτι και σπάσει κάτι στο Userspace, ακούς τις φωνές του Linus από το σπίτι σου. :D :D :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....βλέπεις αναβάθμιση από 4 σε 5; Δεν την κάνεις. Περιμένεις λίγο, διαβάζει changelogs κτλ.

....

Χμ, μ' αρεσει αυτη η λογικη.

Με ιντριγκαρετε ολο και περισσοτερο.

 

Σκεφτομαι να καθυστερησω λιγο την αγορα του Ryzen και να επενδυσω σε 4-5 κωλοκοτρωναίικους σκληρους. Ποτε δεν ειναι αρκετοι.

Να κανω τα πειραματα μου.

 

 

Να πεταξω το MX... δε το συζηταω. Ουτε 1 στο εκατομυριο.

Εχει κατσει σα "μεταξωτη κιλοτα σε επιδεξιο κωλο", στο μηχανημα μου (μετα την αναβαθμιση σε ΜΟΝΟ Samsung μνημες).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, μ' αρεσει αυτη η λογικη.

Με ιντριγκαρετε ολο και περισσοτερο.

 

Σκεφτομαι να καθυστερησω λιγο την αγορα του Ryzen και να επενδυσω σε 4-5 κωλοκοτρωναίικους σκληρους. Ποτε δεν ειναι αρκετοι.

Να κανω τα πειραματα μου.

 

 

Να πεταξω το MX... δε το συζηταω. Ουτε 1 στο εκατομυριο.

Εχει κατσει σα "μεταξωτη κιλοτα σε επιδεξιο κωλο", στο μηχανημα μου (μετα την αναβαθμιση σε ΜΟΝΟ Samsung μνημες).

 

 

Η κάθε διανομή είναι καλή στον χρήστη μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Το Arch είναι γνωστό ότι είναι για προχωρημένους χρήστες, δηλαδή φτιάχτο μόνος σου, όπως αναφέρουν και στην σελίδα τους.

Απλά μιας και βρήκα τόσους χρήστες Arch μαζεμένους, σκέφτηκα να γράψω αυτό το θέμα για να μου φύγει η περιέργεια πως μια κυλιόμενη, δοκιμαστική διανομή, παραμένει σταθερή στα χέρια τους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι η διανομη αυτη η καθε αυτη ειναι ο πυρηνας διαχειρισης του συστηματος, για παραδειγμα χρηστης 3 χρονια slackware σταθερο συστημα ιδιο πυρηνα, δεν βγαζει συχνα updates και δεν εχει αυτοματο διαχειριστη πακετο εγκαταστασεων τα βαζεις χειροκινητα, το arch ειναι για ιδιορυθμους, το ubuntu για νεοεισερχομενους αλλα μετα απο update κρεμαει ευκολα.

 

γινεται να παντρεψουμε διαχειριστη πακετων μιας Α διανομης και μιας Χ διανομης σταθερου  πυρηνα? οχι θα μου πειτε δεν γινεται καθε διανομη εχει διαφορετικη φιλοσοφια, για κοινο διαχειριστη πακετου δεν γνωριζω, γνωριζω πως παντρευεις kernel απο διανομη σε αλλη διανομη, τωρα πολλοι θα μου πειτε δεν γινεται, εντος ολιγου ακολουθει βιντεο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε διανομή είναι καλή στον χρήστη μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο.

Mαλλον ειμαι πολυ ατυχος κι οι περισσοτερες που εχω δοκιμασει ειναι....

Παρα πολυ δυσκολα - μα παρα πολυ -  να βρω διανομη που θα κατσει καλα στο μηχανημα μου.

 

Γενικα οι βασισμενες σε Ubuntu ειναι χαλια σε μενα. Ουτε καν το Mint δε δουλευε καλα. Αλλιως δεν υπηρχε λογος να φυγω απο εκει.

Μπορει να ειναι ιδιοτροπο το δικο μου.

Διανομες που ξεχωριζω ειναι 5-6 το περισσοτερο. ΟΧΙ οι 100αδες που κυκλοφορουν.

Λυπαμαι που το λεω, αλλα ΟΙ ΔΙΚΕΣ μου επιλογες ειναι μονο αυτες οι 5-6 και τα Windows :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους τολμηρους που ξερουν τι να κανουν, αποποιουμαι πασης ευθυνης για τυχον γκαφες και κρεμασουν το συστημα τους :P και ενας παραδειγμα οδηγος αλλαγης kernel From distribution to a different distribution

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι η διανομη αυτη η καθε αυτη ειναι ο πυρηνας διαχειρισης του συστηματος, για παραδειγμα χρηστης 3 χρονια slackware σταθερο συστημα ιδιο πυρηνα, δεν βγαζει συχνα updates και δεν εχει αυτοματο διαχειριστη πακετο εγκαταστασεων τα βαζεις χειροκινητα, το arch ειναι για ιδιορυθμους, το ubuntu για νεοεισερχομενους αλλα μετα απο update κρεμαει ευκολα.

 

γινεται να παντρεψουμε διαχειριστη πακετων μιας Α διανομης και μιας Χ διανομης σταθερου  πυρηνα? οχι θα μου πειτε δεν γινεται καθε διανομη εχει διαφορετικη φιλοσοφια, για κοινο διαχειριστη πακετου δεν γνωριζω, γνωριζω πως παντρευεις kernel απο διανομη σε αλλη διανομη, τωρα πολλοι θα μου πειτε δεν γινεται, εντος ολιγου ακολουθει βιντεο :P

μπορεις να αναφερεις μειωνεκτηματα και πλεονεκτηματα του slackware? ρωταω γιατι δεν βλεπω πολυς κοσμος να την προτινει..γιατι ετσι? πχ για desktop χρηση ταινιες browsing κτλ κτλ δεν ειναι καλη? τι διαφορα εχει ας πουμε απο τις debian based ubuntu based?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οτι ειπε ο Oxygene στην αρχη, συν:

2) Δουλευω AUR προσεκτικα, μεσω Pacaur η χειροκινητα αν δεν βαριεμαι.

Παντα τσεκαρω τα πακετα να μην ειναι παρατημενα στο ελεος, διαβαζω σχολια χρηστων.

3) Εγγραφη σε mailing lists

4) Τρεχω ενα μονο DE

5) Κανω αναβαθμισεις καθημερινα, δεν περιμενω να μαζευτει 1ΤΒ ενημερωσεων, ωστε αν σπασει κατι, να εχω μια ψευτο-ιδεα τι μπορει να το προκαλεσε.

6) / και /home και /boot ξεχωριστα, ολα backed up σε ξεχωριστους σκληρους, με νεα backup ανα 2 εβδομαδες.

7) Δεν εγκαθιστω ασκοπα προγραμματα, αν δεν τα χρειαζομαι.

8) Τακτικη εβδομαδιαια συντηρηση (για γελια..) 3-4 εντολες.. μαλλον 1, σε alias, γιατι βαριεμαι..του στυλ:

 

alias xxx="sudo reflector --verbose --country 'Greece' -l 20 -p http --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu && pacaur -Syu && sudo pacman -Sc && sudo pacman-optimize && sudo sync"

 

9) ArchWiki

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να αναφερεις μειωνεκτηματα και πλεονεκτηματα του slackware? ρωταω γιατι δεν βλεπω πολυς κοσμος να την προτινει..γιατι ετσι? πχ για desktop χρηση ταινιες browsing κτλ κτλ δεν ειναι καλη? τι διαφορα εχει ας πουμε απο τις debian based ubuntu based?

αν θελεις να χρησιμοποιεις το slackware για browsing, ταινιες και δεν σε ενδιαφερει να ειναι up to date  και τα 3rd partys μια χαρα ειναι, το μειονεκτημα του ειναι δεν ανανεωνεται συχνα, ενα ενδεικτικο στοιχειο slackware current 11 αυγουστου

q78knn3.png

 

 

dolphin-plugins τελευταια ενημερωση του 15

xdHcdL6.png

 

 

 

σε αντιθεση στο arch

wOXBUr1.png

 

 

 

διχειριστη πακετων παραδειγμα για fileziila κατεβαζεις χειροκινητα τα προσθετα πακετα

shYlicC.png

 

 

στον υπολογιστη σου και τα εγκαθιστας απο terminal ως installpkg /packagename.txz υπαρχει βεβαια και ενα unofficial slapt-get κατι σαν apt-get install ubuntu που ενεργοποιουσες το sbo blacklist mirror αλλα ητανε μεχρι 14.1 εκδοση του και εβαζε πακετα για 14.1 ηθελε προσοχη να επελεγες mirror 14.1 η 14.1 current, απο το slackpkg διαχειριστη εψαχνε κατι νεο, απο 3rd partys δεν εχει πλουσιο υλικο, το slackware ειναι για developing, sys-administration, security 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι η διανομη αυτη η καθε αυτη ειναι ο πυρηνας διαχειρισης του συστηματος, για παραδειγμα χρηστης 3 χρονια slackware σταθερο συστημα ιδιο πυρηνα, δεν βγαζει συχνα updates και δεν εχει αυτοματο διαχειριστη πακετο εγκαταστασεων τα βαζεις χειροκινητα, το arch ειναι για ιδιορυθμους, το ubuntu για νεοεισερχομενους αλλα μετα απο update κρεμαει ευκολα.

 

γινεται να παντρεψουμε διαχειριστη πακετων μιας Α διανομης και μιας Χ διανομης σταθερου  πυρηνα? οχι θα μου πειτε δεν γινεται καθε διανομη εχει διαφορετικη φιλοσοφια, για κοινο διαχειριστη πακετου δεν γνωριζω, γνωριζω πως παντρευεις kernel απο διανομη σε αλλη διανομη, τωρα πολλοι θα μου πειτε δεν γινεται, εντος ολιγου ακολουθει βιντεο :P

Βλέπω να πηγαίνουμε στην τεχνολογία τύπου AppImages, https://bintray.com/probono/AppImages

όπου θα ενοποιήσει τις εφαρμογές για όλες τις διανομές Linux.

 

Τώρα λείπει ο εύκολος εγκαταστάτης και η αυτόματη ενημέρωση της εφαρμογής AppImage, έτσι ώστε να μην χρειάζεται η επανεγκατάστασή της  για αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...