Προς το περιεχόμενο

Πως διατηρείται σταθερό το Arch Linux;


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που με εντυπωσιαζει στο arch ειναι οτι βγαζει συχνα update kernel, 17 ιουλη εγκατασταση με 4.11.9-1, χτες περασα 4.12.5-1 και σημερα pacman -Syu 4.12.6-1, παιζει να ειναι η μονη διανομη σε συχνη ανανεωση πυρηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι. Αυτό χρησιμοποιώ καθημερινά.

Επειδή μου προξενεί ενδιαφέρον εάν δεν σε κουράζει εξήγησε πιο αναλυτικά τι είδους ρυθμίσεις έχεις κάνει και πως με τα “ignorePkg και ignoreGroup”. Το mkiniτcpio που είδα στην σελίδα του Arch εάν και δεν το κατάλαβα πολύ καλά είναι για προχωρημένες καταστάσεις (αυτό άστο για αργότερα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου προξενεί ενδιαφέρον εάν δεν σε κουράζει εξήγησε πιο αναλυτικά τι είδους ρυθμίσεις έχεις κάνει και πως με τα “ignorePkg και ignoreGroup”. Το mkiniτcpio που είδα στην σελίδα του Arch εάν και δεν το κατάλαβα πολύ καλά είναι για προχωρημένες καταστάσεις (αυτό άστο για αργότερα).

Το mkinitcpio είναι παραλλαγή του dracut (το οποίο χρησιμοποιεί πχ, η Fedora και πολλές άλλες διανομές). Είναι (userspace) εργαλεία τα οποία δημιουργούν - παραμετροποιούν και εγκαθιστούν το αρχικό ramdisk (initramfs) στο boot directory.

 

Ο πυρήνας (φαντάσου το photoshop.exe) αποτελείται από διάφορα υποσυστήματα (φίλτρα.dll, εργαλεία.dll, κλπ) τα οποία δεν χρησιμοποιούνται πάντοτε. Αντί τα εργαλεία να διασυνδεθούν με τον υπόλοιπο (απαραίτητο) πυρήνα, αυξάνοντας το μέγεθος, τη δέσμευση μνήμης, τις ευπάθειες και το χρόνο εκκίνησης του συστήματος, μαζεύονται (χάρη στο mkinitcpio) σε μια ξεχωριστή εικόνα (initramfs-4.11.x.img) και φορτώνουν όποτε χρειάζεται.

 

Ο λόγος για τον οποίο αρκετοί χρήστες κάνουν compile το δικό τους πυρήνα οφείλεται στ' ότι θέλουν να εξαλείψουν οποιοδήποτε module δε χρειάζεται στο σύστημα που χρησιμοποιούν. Θέλουν δηλαδή να κάνουν boot χωρίς initramfs. Έτσι, το μηχάνημα εκκινεί σε 2-3 δευτερόλεπτα και δεσμεύει λιγότερα από 50MB κύριας μνήμης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος, προσωπικη αποψη, επειδη τα πρωτα 3 χρονια μου σε linux ηταν σε debian και τα υπολοιπα σε arch, το δευτερο ειναι γελοιωδως πιο ευκολο λειτουργικο και γρηγορο απο το πρωτο.

 

 

 

ξεκινησα με ubuntu με νευριασε κ πηγα σε debian , 5 χρονια τωρα. arch παντα φοβομουν την εγκατασταση.

Ετσι που το παρουσιαζεις αρχιζω κ γλειφω.

Εχουν βγει κ κατι εργαλεια που απλοποιουν την εγκατασταση.

Τι θα με βοηθουσε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, με αυτά που διαβάζω εδώ, ψήνομαι κι εγώ άσχημα να το βάλω dual boot(τουλάχιστον αρχικά), με τη "σαύρα"(που μια χαρά μου έχει κάτσει βέβαια). Αυτό που ακόμα με φοβίζει βέβαια, είναι ότι σε κάθε update, θα πρέπει να ελέγχω πρώτα τι περνάει, για να μην "σπάσει" όλο το σύστημα και τρέχω και δε φτάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τι κάνετε εάν η αναβάθμιση του πυρήνα δεν υποστηρίζει τον οδηγό π.χ του ασύρματου δικτύου ή άλλους οδηγούς; Μπορείτε να μείνετε για πάντα με τον ίδιο πυρήνα και όλο το υπόλοιπο σύστημα να αναβαθμίζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βρίσκω ότι ο χρόνος που αφιερώνω σε sys-administration είναι σίγουρα μικρότερος από τις διανομές με 6μηνες εκδόσεις (στις οποίες συχνά υποχρεώνεσαι να ρίξεις και format και ξανά από την αρχή).
 
That being said, θα διαφωνήσω λίγο με τους προλαλήσαντες όσον αφορά την ευκολία εγκατάστασης. Την πρώτη φορά που μπαίνεις στη διαδικασία να στήσεις arch, συνήθως δεν έχεις ιδέα από linux και sys-administration και έτσι όλα σου φαίνονται άγνωστα και περίεργα. Αν ήδη ξέρεις από linux, τότε όντως η εγκατάσταση δεν είναι τίποτα. Αν όμως μαθαίνεις για πρώτη φορά πάνω στην εγκατάσταση του Arch, τότε η εγκατάσταση μπορεί να είναι και δύσκολη και χρονοβόρα. Just my 2 cents.
 
Αλλά μην ακούς εμένα γιατί είμαι noobas. Ούτε 4 χρονών δεν είναι η εγκατάσταση

$ ~/.local/bin/how-old-is-your-arch.sh
1373 days
$ cat ~/.local/bin/how-old-is-your-arch.sh

#!/bin/sh
#
# How old is your arch?
#

echo $(($(($(date +%s) - $(date -d "$(head -1 /var/log/pacman.log | cut -d ' ' -f 1,2 | tr -d '[]')" +%s))) / 86400)) days

Μπορείτε να μείνετε για πάντα με τον ίδιο πυρήνα και όλο το υπόλοιπο σύστημα να αναβαθμίζεται;

 
Μπορείς να το κάνεις, αλλά όπως αναφέρθηκε τα partial updates δεν υποστηρίζονται. Αν το κάνεις και πας στα forum/mailing lists και πεις έχω το τάδε πρόβλημα και καταλάβουν ότι έχεις κάνει partial update, θα φας κράξιμο. Αν θες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον LTS πυρήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρχαριος μπορει να ξεκινησει με το Antergos που προσφερει εγκατασταση σε γραφικο περιβαλλον.

Το Antergos χρησιμοποιει τα ιδια αποθετηρια με το Arch.

Για ακομα πιο λαιτ καταστασεις υπαρχει και το Manjaro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Antergos, manjaro ειναι custom distros που τις φτιαχνουν καποιοι devs στον ελευθερο χρονο τους, ασε που τα επιβαρυνουν με επιπροσθετα themes στο DE, ειχα δοκιμασει παλιοτερα blackarch με custom desktop φρου φρου και αρωματα απο light icons, σηκωνε θερμοκρασια το συστημα σε idle κατασταση 55+, καθαρο arch xfce 45-48 και τη φτιαχνω εγω την μπουρτζοβλαχο-arch :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου προξενεί ενδιαφέρον εάν δεν σε κουράζει εξήγησε πιο αναλυτικά τι είδους ρυθμίσεις έχεις κάνει και πως με τα “ignorePkg και ignoreGroup”. Το mkiniτcpio που είδα στην σελίδα του Arch εάν και δεν το κατάλαβα πολύ καλά είναι για προχωρημένες καταστάσεις (αυτό άστο για αργότερα).

Έχω κάποια προγράμματα που δουλεύω επαγγελματικά, που δεν θέλω να μου σπάσουν. Για να μην μπω στη διαδικασία να τα επαναφέρω περισσότερο, λόγο χρόνου και όχι πως θα συμβεί κάτι καταστροφικό, αυτά τα προγράμματα (και κάποιες εξαρτήσεις τους) τα έχω στο IgnorePkg για να μην γίνονται αυτόματα upadate. Όταν βλέπω update, κοιτώ το changelog και πράττω αναλόγως.

 

Πολλές φορές όμως βαριέμαι και να ασχολούμαι με το σύστημα. Για παράδειγμα όλα τα χρόνια μου είμαι σε KDE. Απλά βαριέμαι να "μάθω" κάτι άλλο. Και στην αλλαγή από KDE-3.x σε 4.x και από 4.x σε 5.x άργησα 2 χρόνια να περάσω (στο 5 πέρασα πριν 6 μέρες :D). Το είχα στο IgnoreGroup. Τώρα που θεώρησα πως ωρίμασε (beta είναι βασικά... Απλά δεν είναι pre-Alpha όπως πριν μερικού μήνες), πέρασα σε 5, χωρίς σπασίματα.

 

Τώρα θα περάσω από 32-bit σε 64. Παρόλο που είναι δραματική αλλαγή, δεν θα σπάσει το σύστημα ανεπανόρθωτα.

 

Αν έχεις περάσει από διανομή χωρίς packet manager, το Arch είναι παράδεισος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια προγράμματα που δουλεύω επαγγελματικά, που δεν θέλω να μου σπάσουν. Για να μην μπω στη διαδικασία να τα επαναφέρω περισσότερο, λόγο χρόνου και όχι πως θα συμβεί κάτι καταστροφικό, αυτά τα προγράμματα (και κάποιες εξαρτήσεις τους) τα έχω στο IgnorePkg για να μην γίνονται αυτόματα upadate. Όταν βλέπω update, κοιτώ το changelog και πράττω αναλόγως.

 

Πολλές φορές όμως βαριέμαι και να ασχολούμαι με το σύστημα. Για παράδειγμα όλα τα χρόνια μου είμαι σε KDE. Απλά βαριέμαι να "μάθω" κάτι άλλο. Και στην αλλαγή από KDE-3.x σε 4.x και από 4.x σε 5.x άργησα 2 χρόνια να περάσω (στο 5 πέρασα πριν 6 μέρες :D). Το είχα στο IgnoreGroup. Τώρα που θεώρησα πως ωρίμασε (beta είναι βασικά... Απλά δεν είναι pre-Alpha όπως πριν μερικού μήνες), πέρασα σε 5, χωρίς σπασίματα.

 

Τώρα θα περάσω από 32-bit σε 64. Παρόλο που είναι δραματική αλλαγή, δεν θα σπάσει το σύστημα ανεπανόρθωτα.

 

Αν έχεις περάσει από διανομή χωρίς packet manager, το Arch είναι παράδεισος.

Λογικά για να έχεις κρατήσει το σύστημά σου σταθερό για πολλά έτη, σημαίνει ότι έχεις επιλέξει ένα συγκεκριμένο πυρήνα και τον έχει κάνει Ignore, ώστε να είναι συμβατός με τους οδηγούς της συσκευής σου laptop, pc και κάποιων προγραμμάτων. Σωστά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο σίγουρος τρόπος για να έχεις κάποια στιγμή προβλήματα είναι να κρατήσεις pinned τον πυρήνα στην έκδοση X για πολλά χρόνια... Θα έρθει μια αναβάθμιση του systemd με ένα feature που υποστηρίζεται από την X + 1 και θα στα πηδήξει όλα. Για να μη μιλήσουμε για τα κενά ασφαλείας που θα έχεις unpatched έκδοση παλιού πυρήνα (εντάξει σε desktop δεν είναι και τόσο σημαντικό αυτό).
 

Για ποιο λόγο έχεις κολλήσει ότι χρειάζεται να κάνουμε pinned τα πακέτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...