Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 700D vs Nikon D3300 vs Nikon D3400


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

 θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτές τις 3 Dslr που αναφέρω στο τίτλο.

Θα είναι η πρώτη μου dslr για αυτό θέλω τη βοήθειά σας. Αν και από λίγο research που έκανα είδα πως η canon είναι καλύτερη επιλογή γιατί είναι καλή και στο βίντεο και σε φωτογραφία, ενώ η nikon είναι πιο καλή σε φωτογραφία. Θέλω να ασχοληθώ και με φωτογραφία και με βίντεο για αυτό θέλω τη γνώμη σας. Εαν έχετε να μου προτείνεται καμία άλλη πείτε μου άλλα με αυτό το budget.

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Panagiotis Mak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 700D της Canon το πιο σωστό είναι να τη συγκρίνεις με τη σειρά D5xxx της Nikon γιατί είναι αντίστοιχη κατηγορία. Από εκεί και πέρα αν σ ενδιαφέρει τόσο πολύ και το βίντεο νομίζω το καλύτερο θα ήταν να κοιτάξεις σε mirrorless μηχανές αφού οι δυνατότητες των dslr δεν εντυπωσιάζουν στο τομέα αυτό. 

Αν πάλι θες να επιμείνεις στις dslr τότε θα σου πρότεινα κάποιες από τις δυο σειρές των Canon και Nikon δλδ την 7xxD και την D5xxx όπου, πέρα από τις όποιες δυνατότητες στο βίντεο όπου η Canon εμφανίζεται με καλύτερο AF, βοηθάνε απίστευτα και οι περιστρεφόμενες οθόνες που διαθέτουν και οι δυο σειρές ιδίως όταν τραβάς τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας σε Canon τοτε δωσε κατι παραπανω και πηγαινε στην 750D. Ειναι πραγματικα καλυτερη μηχανη απο την 700D.

 

Η D3400 δεν εχει νοημα μιας και δεν διαφερει στην ουσια απο την D3300 και στην πραγματικοτητα υπολειπεται και σε καποιες λεπτομερειες.

 

Εαν σε ενδιαφερει πρωτιστως το βιντεο τοτε πας σε Panasonic Lumix (η G7 ειναι καλή επιλογη σε λογικη τιμη, και G6 εαν βρεις ισως) με το μειονεκτημα του μικροτερου αισθητηρα m4/3" στις φωτο που εαν οι απαιτησεις σου και οι ικανοτητες σου ως φωτογραφος δεν ειναι ιδιαιτερως υψηλες δεν θα ειναι προβλημα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε , την d3300 την έχει η γυναίκα μου και εγώ την 700d θα σου πω μερικά πράγματα να εχεις μια εικονα

Πρώτα απο ολα η 3300 είναι entry level και με έναν 35 η 50 βγάζεις παρά πολύ ωραίες φωτό για βίντεο άστο καλύτερα όχι οτι δεν είναι καλό αλλά απο της υπόλοιπες εταιρίες η Nikon δεν φημίζεται τόσο πολύ για το καλό βίντεο έναντι των υπολοίπων

Η 700d είναι ένα κλικ ποιο πανω την σειρά 3χχχ και μπορεί να συγκριθεί μόνο με την σειρά 5χχχ τις Nikon , είναι πολύ ποιο εύχρηστοι απο την 3χχχ βγάζει εξίσου πολύ καλές φωτό και βίντεο.

Οτι και να πάρεις δεν αρκεί μόνο το σώμα αλλά ο φακός ,κύριος για βίντεο θα πρέπει να είναι αθόρυβος ( γιατί αλλιώς θα ακούγετε η εστίαση μέσα στο βίντεο ) και να εστιάζει γρήγορα άρα κάνε μια έρευνα πρώτα και ψάξε για φακούς με VR για Nikon και stm,usm για canon η άλλη λύση είναι να πάρεις έναν σταθερό φακό πχ έναν 50 αρη .

Επίσης λόγο οτι δεν έχουν καλό μικρόφωνο η Dslr καλό είναι να πάρεις και ένα μικρόφωνο όπως είναι το Rode videomic go

Υπόψην οτι η φωτογραφία είναι ένα ακριβό χόμπι,σίγουρα θα σε μαγέψει και για αυτο πριν αποφασίσουμε να πάρουμε κάτι πρέπει να κάνουμε πολύ καλη έρευνα αγοράς

ΥΓ μπορείς να πας και σε mirrorless αλλά καλό είναι να σου πει μερικά πράγματα κάποιος που ξέρει και έχει δουλέψει με αυτή την κατηγορία μηχανών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους! Βασικα πρωτα θελω να παρω ενα σωμα ανταξιο στις ικανοτητες μου ( οι οποιες ειναι μετριες μιας και δεν ειμαι επαγγελματιας) και μετα θα επενδυσω σε ενα καλο φακο ξαι μικροφωνο. Με ενδιαφερει και το βιντεο για αυτο μαλλον θα παω σε μια canon η 700d η 750d που μου ειπε ο SeNNinhA πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιπλεον

 

750D vs 700D

 

- Καλύτερος επεξεργαστης

- Καλυτερη αποδοση σε υψηλά ISO

- Καλυτερο AF

- Focus tracking

- Touch screen

- Μεγαλυτερο buffer

- Πιο εξελιγμενο viewfinder

- Καλυτερα control

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταια ερωτηση και σας αφηνω στην ησυχια σας. Εαν παρω dslr θα παρω την Canon 750d αυτο εκλεισε αλλα σκεφτηκα εαν παρω μια mirrorless θα εχω καλυτερες επιδοσεις σε φωτο και βιντεο η ιδιες;;; Και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται τι εννοεις επιδοσεις. Οσο πιο μεγαλο το μεγεθος του αισθητηρα τοσο πιο καλή απόδοση εχει (εαν μιλαμε για ιδιας γενιάς τεχνολογιας αισθητηρες). Ειναι σαν τα κυβικά της μηχανης. Καλό και το τούρμπο στις μικρά κυβικα αλλα τα κυβικα παραμενουν κυβικα.

 

Mirrorless υπαρχουν και με APS-C μεγέθους αισθητηρες οπως μοντέλα Sony, Canon & Fuji. Ο αισθητηρας πχ της Canon 750D αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιειται και στην Canon M3. Απο εκει και μετά μετραει και η ισχυς του επεξεργαστή, το AF , η εργονομία, τα επιπλεον χαρακτηριστικα κλπ κλπ.

 

Mirrorless υπαρχουν και με m4/3" αισθητηρες οπως οι Olympus & Panasonic. Λογω μικροτερου μεγεθους αναμενεις λιγο χειροτερη αποδοση σε φωτογραφια σε low light. Οχι ομως και στο βιντεο οπου παιζουν πολλοι αλλοι παραγοντες ρολο (η Panasonic ειναι κορυφαια σε αυτο). Αλλα και τα επιπλεον χαρακτηριστικα και δυνατοτητες ειναι εξισου κρισιμα σε ενα βιντεο (αν οχι και περισσοτερο μερικες φορες).

 

Γενικα οι mirrorless υπερτερουν σε χρηση βιντεο ενω και στην φωτογραφια ειναι στο ιδιο επιπεδο στα ερασιτεχνικα πια μοντελα.

 

Low entry μοντελα θα βρεις πιο φθηνα σε DSLR βεβαιως. Αλλα οι DSLR ειναι απο την αλλη πιο ογκωδεις και βαριες απο τις mirrorless. Η υπαρξη viewfinder στα mirrorless μοντελα δεν ειναι δεδομενη στα πιο entry level απο αυτα και αυτο ειναι ενα μειον οπως επισης και η ποιοτητα του ηλεκτρονικου viewfinder οταν αυτο υπαρχει σε φθηνα μοντελα.

 

Και για να το ξαναπουμε. Οι επιδοσεις εξαρτωνται κατα κυριο λογο πρωτιστως απο τον φωτογράφο, μετά απο τον φακό και τελευταιως απο το σωμα της μηχανής. Οποτε οποια μηχανη και να παρεις για πολυ πολυ καιρο τις ιδιες φωτογραφιες θα βγαζεις. Μεχρι να εξαντλησεις τα ορια της μηχανης και των φακών του συστηματος για να ζητησεις κατι παραπανω εχεις πολυ δρομο μπροστα σου. Γιατι και το επομενο βημα θα ειναι η αγορα καλυτερου φακου. Και επειδη οι καλοι φακοι μενουν για παντα ενω τα σωματα αλλαζουν, εαν οντως θα ενδιαφερθεις πολυ σοβαρα με την φωτογραφια τοτε επιλεγεις ενα συστημα και επενδυεις πανω του. Εαν απλα ασχοληθεις περιστασιακα τοτε οτι και να παρεις δεν θα κανει ουσιαστικη διαφορα.

 

Εγω θα κοιτουσα σε mirrorless παντως γιατι το μικροτερο βαρος και ογκος σε διευκολυνει να την εχεις περισσοτερο μαζι σου αρα και περισσοτερες φωτο αλλα και εξελιξη σου ως φωτογραφος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σε ευχαριστω φιλε μου για τον κοπο σου θα παραμεινω στην Canon 750d


Θα παρω την Canon για αρχη και αν εξελιχθω θα δω ειτε για μια καλη mirrorless (Sony a7s πχ)


Ειτε για καλυτερη Dslr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...