Προς το περιεχόμενο

πια DSLR να πάρω ;


tanagra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόμοιο θέμα με τον φίλο.

Θα ήθελα να προχωρήσω σε αγορά dslr. Ασχολούμαι με επεξεργασία και γνωρίζω μόνο τα βασικά από φωτογραφικές. Με ενδιαφέρει κυρίως για αρχή ένα σώμα με μερικούς φακούς. Διαθέτω 2.000, αλλά εσείς θα μου προτείνετε. Παράδειγμα είναι καλύτερα 1.000 για κάμερα και 1.000 για φακό ή δίνουμε περισσότερη έμφαση στους φακούς? Τι μου προτείνετε?

 

Τωρα να μπεις eglobal με budget 1900 τσιμπας μια d7100 + tokina 11-16 f2.8 + sigma 17-50 f2.8 + tamron 70-200 f2.8 

 

Εναλλακτικα μπορεις να παρεις μια πολυ καλη full frame οπως η d810, να κανεις μια τρυπα στο καπακι και να την χρησιμοποιεις ως καμερα pinhole  :P

 

Δεν παυει να εχεις ομως μια full frame με 36mp αισθητηρα και πολυ καλυτερο high iso performance απο την d7100, ενταξει θα ειναι λιγο θολες οι φωτογραφιες και δεν θα καταλαβαινεις χριστο, αλλα υπαρχει μια ολοκληρη κατηγορια που μπορεις να παιζεις μπαλα, στις καλλιτεχνικες - εναλλακτικες.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχω τίποτα, είμαι εντελώς αρχάριος από φωτογραφία.

Η d7100 που μου προτείνετε θα αντέξει με το πέρασμα του χρόνου? Δηλαδή κάθε πόσα χρόνια αλλάζει κάποιος κάμερα. Οι φακοί πάνω κάτω να υποθέσω είναι πάντα οι ίδιοι. Εάν πάρεις κάποιον καλό εξ αρχής, μετά δεν έχεις λόγο να πάρεις το επόμενο μοντέλο, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά δεν έχω τίποτα, είμαι εντελώς αρχάριος από φωτογραφία.

Η d7100 που μου προτείνετε θα αντέξει με το πέρασμα του χρόνου? Δηλαδή κάθε πόσα χρόνια αλλάζει κάποιος κάμερα. Οι φακοί πάνω κάτω να υποθέσω είναι πάντα οι ίδιοι. Εάν πάρεις κάποιον καλό εξ αρχής, μετά δεν έχεις λόγο να πάρεις το επόμενο μοντέλο, σωστά?

 

Μηπως να μην πας με την μια σε τοσο ακριβη φωτογραφικη? Ουτε να αγορασεις ενα σκασμο φακους που ισως να μην χρειαζεσαι?

 

Με 500€ χτυπας π.χ. την d3300 με τον sigma 17-50 f/2.8, οτι πρεπει για να ξεκινησεις και κρατα τα 1500 γιατι ποτε δεν ξερεις, θα σου αρεσει; θα ασχοληθεις περαιτερω; τι ακριβως χρειαζεσαι απο εστιακα μηκοι και διαφραγματα, αν θα σε βολεψει η dslr η αν θα το γυρισεις σε mirrorless, μηπως να παρεις και μια δευτερη hi end compact; μηπως μια 4/3 που με εναν φακο 14-150 μπορει να καλυψει ενα τεραστιο ευρος με ιδιαιτερα μαζεμενο μεγεθος και βαρος;

 

Τελεια φωτογραφικη δεν υπαρχει, ολες, μαζι με τα συν τους θα σου φερουν και μειον.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα λεγα 3300 με τον κιτ.

ειναι μια χαρα η μηχανη

ασε που ζηλευω που η δικη μου δεν εχει βιντεο 1080 60 fps :P

 

Τον kit δεν τον προτεινω λογο ταχυτητας, μπορεις ανετα να ξενερωσεις με το 5.6 σε χαμηλο φωτισμο και το out of focus background που ονειρευεται καποιος που παιρνει πρωτη φορα dslr δεν θα ερθει ευκολα, στην τιμη των 225€ που τον εχει το eglobal ειναι χωμα, οποιον δεν το πειραζουν τα 560gr και το σεβαστο μεγεθος τον χτυπαει, αν μην τι αλλο ενας απο τους φακους, για τους οποιους αξιζει να εχεις dx dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κιτ ομως ειναι σχεδον τσαμπα μαζι με το σωμα, και ειναι μικρος και ελαφρυς...

 

Ναι συνηθως στις entry dslr ο kit ειναι κανα 50αρικο και συνηθως μπορεις να τον δωσεις για περισσοτερα, οποτε ναι εχει λογικη να τον παρεις για λιγο καιρο και να τον δωσεις για κατι καλυτερο, χαμενος δεν βγαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...