Προς το περιεχόμενο

Το Nougat τροφοδοτεί το 13,5% των ενεργών συσκευών Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιον ξαναδω να λέει ότι με root και με custom rom λύνεται το πρόβλημα με ενημερώσεις έκδοσης και security updates θα τον κατουρήσω. ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΊΝΕΤΑΙ ΜΠΡΙΚΙ ΜΕ ΤΙΣ custom rom ΕΙΝΑΙ full στα bugs ούτε παιχνιδάκια δεν μπορείς να παίζεις

 

Εσυ το κανες μπρικι που προφανως δεν ηξερες τι εκανες.

 

Υ.Γ. : Κατουρα και λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποιος στο είπε εσένα αυτό; Δεν ισχύει, απλά οι εταιρίες που αναφέρεις είναι άπληστες μέχρι αηδίας που βγάζουν τα κινητά σαν τα πουκάμισα, τα κοστολογούν ανάλογα και μετά τα παρατάνε στο έλεος του θεού. Ο περισσότερος κόσμος προτιμάει να δώσει τα λεφτά να πάρει κάτι αξιόλογο που θα έχει υποστήριξη για αρκετά χρόνια. Να κάνει με λίγα λόγια μια καλή επένδυση.

Μου το εχει πει φιλος Γερμανος που δουλευει σε παρα πολυ καλη θεση στην Telekom Deutschland και δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω γιατι ειναι λογικο βασει των μισθων.
 
Απληστες ειναι φυσικα οι εταιρειες που ανεφερα αλλα η πιο απληστη ειναι η Apple.
 
Και τελος εαν θεωρεις επενδυση ενα smartphone δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το διάγραμμα δείχνει ότι η πλειοψηφία των Android κινητών παγκοσμίως φέρει έκδοση από 5 και κάτω... Τραγικό.

Επιπλέον το 1/4 των κινήτων με Android έχει έκδοση 4,4 και κάτω... Μάλιστα...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου το εχει πει φιλος Γερμανος που δουλευει σε παρα πολυ καλη θεση στην Telekom Deutschland και δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω γιατι ειναι λογικο βασει των μισθων.
 
Απληστες ειναι φυσικα οι εταιρειες που ανεφερα αλλα η πιο απληστη ειναι η Apple.
 
Και τελος εαν θεωρεις επενδυση ενα smartphone δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

 

Άπληστες είναι όλες, πιο άπληστη η Apple που δίνει πενταετή υποστήριξη στα κινητά της δεν θα την έλεγα, υπάρχουν εταιρίες που αξίζουν τον θρόνο της απληστίας . Δες τι κάνουν πρώτα άλλες που ζητάνε και 900€ και δίνουν 2 χρόνια υποστήριξη. Όσο για την επένδυση, όταν σκας 800€ ναι είναι μια μικρή επένδυση που θες να σε εξυπηρετήσει στην πάροδο του χρόνου και να αντέξει και δυστυχώς η μόνη εταιρία που υποστηρίζει μακροπρόθεσμα τις συσκευές της είναι η Apple. Μακάρι να το έκαναν και οι υπόλοιπες εταιρίες και όχι να πρέπει να πάρεις την σειρά της Google για να έχεις ενημερωμένη συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Οι μεγαλες εταιρειες δινουν 1 αναβαθμιση OS απο αυτην που ειχε οταν το αγορασες γιατι στο εξωτερικο αλλαζουν συσκευη καθε 2 χρονια μεσο ορο οποτε σε καλυπτουν απολυτα.
 
Εδω βεβαια που πλεον ο κοσμος δεν μπορει να αλλαζει κινητο τοσο συχνα καταλαβαινω τα παραπονα, αλλα στις εταιρειες δεν τους καιγεται καρφι για την Ελλαδα.

 

Έτσι σε πιέζουν να αλλάξεις σε 2 χρόνια μια συσκευή που μπορεί να δουλέψει για 3-4 χρόνια. Επιπλέον ο κόσμος στο εξωτερικό αλλάζει κινητό κάθε 2 χρόνια, οπότε οι περισσότερες εταιρείες δίνουν μία αναβάθμιση ή οι περισσότερες εταιρείες δίνουν μία μόνο αναβάθμιση, οπότε οι περισσότεροι αλλάζουν κινητό κάθε 2 χρόνια; Ιδού η απορία...

Επιπρόσθετα, οι περισσότερες εταιρείες δε δίνουν καμία μεγάλη αναβάθμιση λειτουργικού (όχι αναβάθμιση ασφαλείας) σε κινητά κάτω των 200€. Μάλλον αυτοί που τα αγόρασαν δεν ιδρωσαν αρκετά για να βγάλουν τα χρήματα αυτά και δε φτάνει μόνο το hardware που είναι (στην καλύτερη περίπτωση) μέτριο σε αυτά τα χρήματα, αλλά θα πρέπει να τους "γράφουν" και στις αναβαθμίσεις...

Απλά το πράγμα κινείται διαφορετικά. Στα Android οι εταιρείες ποντάρουν στη συχνή αλλαγή της συσκευής γιατί δεν εισπράττουν από το οικοσύστημα, που ανήκει στη Google και στην Apple κρατάνε το κινητό στην κυκλοφορία πολύ περισσότερο καιρό με αναβαθμίσεις γιατί έχουν πολλά έσοδα από το store. Δεν είναι πιο απληστη ή πιο καλή η Apple από την καθεμία εταιρεία εκεί έξω. Έχει διαφορετικό τρόπο που εισπράττει. Δες λίγο τον άμεσο ανταγωνιστή της: τη Google. Πόσα ζητάει για το Pixel και χωρίς να προσφέρει την ίδια ποιότητα υπηρεσιών (το playstore έχει κακόβουλο λογισμικό και τσοντοεφαρμογές, το store της Apple όχι) και παρέχοντας και μικρότερη υποστήριξη χρονικά...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπληστες είναι όλες, πιο άπληστη η Apple που δίνει πενταετή υποστήριξη στα κινητά της δεν θα την έλεγα, υπάρχουν εταιρίες που αξίζουν τον θρόνο της απληστίας . Δες τι κάνουν πρώτα άλλες που ζητάνε και 900€ και δίνουν 2 χρόνια υποστήριξη. Όσο για την επένδυση, όταν σκας 800€ ναι είναι μια μικρή επένδυση που θες να σε εξυπηρετήσει στην πάροδο του χρόνου και να αντέξει και δυστυχώς η μόνη εταιρία που υποστηρίζει μακροπρόθεσμα τις συσκευές της είναι η Apple. Μακάρι να το έκαναν και οι υπόλοιπες εταιρίες και όχι να πρέπει να πάρεις την σειρά της Google για να έχεις ενημερωμένη συσκευή.

Οτι σε υποστηριζει για 5 χρονια δεν σημαινει οτι οι παλαιοτερες συσκευες δουλευουν οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σε υποστηριζει για 5 χρονια δεν σημαινει οτι οι παλαιοτερες συσκευες δουλευουν οπως πρεπει.

Δηλαδη το iPhone 5s του 2013 που θα πάρει το iOS 11 πρέπει δουλεύει σαν καινούργιο? Με όλες τις αναβαθμίσεις στις εφαρμογές και νέες λειτουργίες στο iOS δεν νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το iPhone 5s του 2013 που θα πάρει το iOS 11 πρέπει δουλεύει σαν καινούργιο? Με όλες τις αναβαθμίσεις στις εφαρμογές και νέες λειτουργίες στο iOS δεν νομίζω.

Δεν ειπα κατι τετοιο και λογικο ειναι να μην ειναι το ιδιο.Του γιου μου το 5S απο την 10 αρχισε να λαγκαρει(εστρωσε καπως με τις ενημερωσεις) και της γυναικας μου το 6S Plus φανταζομαι θα αρχισει τα κολπα οταν παρει την 11.
 
O αλλος ειναι το θεμα που παρουσιαζει την 5ετη υποστηριξη λες και ειναι κατι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νexus 6 εχω φιλε. Day1 custom rom και ειναι καλυτερο απο το "stock", extra options, kernel etc etc. Και καθε μηνα security update που τα βαζει η Google στο ΑOSP. 

Κατουρα  :P

Καταλαβαίνεις ότι έχεις το Nexus 6 που υποστηρίζεται μέχρι στιγμής και υπάρχουν τα drivers ή δεν το καταλαβαίνεις και θες να στο ζωγραφίσω; Περίμενε να βγει έκδοση που δε θα στο κάνει update η Google με drivers να δεις τη γλύκα. Όπως σε όλα τα άλλα τα μη Nexus.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το βλέπω σπαταλη να αλλάζεις συσκευή κινητού κάθε δυο χρονια κι αυτοκίνητο κάθε πέντε; όσα λεφτά κ να έβγαζα όπου κ να ήμουν σε αυτό το ηλίθιο τριπακι υπερκαταναλωτισμού δεν υπήρχε περίπτωση να έμπαινα. Αυτό είναι ο ορισμός του planned obsolescence και μεγάλη μερίδα το επικροτεί κιόλας. Μετα μη ζητάτε τα ρέστα μόνο αν από τα 2 χρονια πέσουν στο 1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το βλέπω σπαταλη να αλλάζεις συσκευή κινητού κάθε δυο χρονια κι αυτοκίνητο κάθε πέντε; όσα λεφτά κ να έβγαζα όπου κ να ήμουν σε αυτό το ηλίθιο τριπακι υπερκαταναλωτισμού δεν υπήρχε περίπτωση να έμπαινα. Αυτό είναι ο ορισμός του planned obsolescence και μεγάλη μερίδα το επικροτεί κιόλας. Μετα μη ζητάτε τα ρέστα μόνο αν από τα 2 χρονια πέσουν στο 1...

Ανάλογα τι κινητο παρεις. Αν πάρεις ένα τον 200 μπορεί να το αλλάξεις και σε 5 6 μήνες. Αν πάρεις ένα τον 800 άνετα σε βγάζει 4 5 χρόνια. Αν πάρεις όμως με 200 και θες να σε κρατάει 5 χρόνια τότε όχι δεν γίνεται εκτός και αν η χρήση είναι πολύ απλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι κινητο παρεις. Αν πάρεις ένα τον 200 μπορεί να το αλλάξεις και σε 5 6 μήνες. Αν πάρεις ένα τον 800 άνετα σε βγάζει 4 5 χρόνια. Αν πάρεις όμως με 200 και θες να σε κρατάει 5 χρόνια τότε όχι δεν γίνεται εκτός και αν η χρήση είναι πολύ απλή.

 

Το S3 δηλαδη σε εβγαζε μεχρι περυσι-φετος; Γιατι το G2 (που ειναι και ενα χρονο νεοτερο) αν δεν του ειχα βαλει Cyanogenmod θα κολλουσε και στον dialer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τι κινητο παρεις. Αν πάρεις ένα τον 200 μπορεί να το αλλάξεις και σε 5 6 μήνες. Αν πάρεις ένα τον 800 άνετα σε βγάζει 4 5 χρόνια. Αν πάρεις όμως με 200 και θες να σε κρατάει 5 χρόνια τότε όχι δεν γίνεται εκτός και αν η χρήση είναι πολύ απλή.

Εγώ αγόρασα κινητό των 200 ευρώ και το έχω 4,5 χρόνια. Λεγόταν τότε Windows Phone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα κινητό των 200 ευρώ και το έχω 4,5 χρόνια. Λεγόταν τότε Windows Phone. 

Καλά εσύ είσαι άλλη περίπτωση και για πες... υποστήριξη εφαρμογών; Αν είναι να το έχω για να παίρνω τηλέφωνα μόνο και να γράφω SMS αγοράζω ένα Dumb phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...