Προς το περιεχόμενο

Ο επεξεργαστής Intel Core i3-8300 θα είναι ο πρώτος τετραπύρηνος Core i3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οτι η Intel σου δίνει οτι σου τάζει ειναι πολυ σχετικό. ο 7700Κ δηλώνει ξεκλειδωτος με το κ αλλά η ιδια η εταιρία σου λεει να μην του κανεις overclocking γιατι θα ζεσταθει... και για ποιο λόγο ζεσταινεται; οχι επειδη έκανα λαθος σχεδιασμό για να προλαβουν τις εξελιξεις αλλά επειδή μαλλον θα τους βγει πιο φτηνα αν βαλουν κακης ποιότητας παστα μεσα από το κελυφος που προστατευει το die. Αν αυτό δεν είναι απάτη τι ειναι; Και σου μιλαει κάτοχος intel από το 2003 με διάλειμμα 2 χρονων.

Εγω ξερω οτι ο i7 7700k ειναι no1 σε sales εδω και μηνες;;οσο για το oc αφου που σου λεει η Ιντελ ειναι αν τον λιωσεις φανταζομαι και δεν γνωριζεις θα ζεσταθει με μια φθηνη υδρο κανεις ενας μετριο oc διχως θεματα ...απο οτι βλεπω και διαβαζω δεν ειμαι κατοχος του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακάρι να βγάλουν i3 τους 4c/8t, i5 τους 6c/6t και i7 τους 6c/12t... fixed  :-D

Δεν στεκει αυτο που διορθωσες..τι στο καλο θα εχει περισσοτερα threads ο i3 απο τον i5?? Οπως στα εγραψε ο threash θα ειναι λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν στεκει αυτο που διορθωσες..τι στο καλο θα εχει περισσοτερα threads ο i3 απο τον i5?? Οπως στα εγραψε ο threash θα ειναι λογικα..

Υπομονή λίγες μέρες και θα μάθουμε

 

http://wccftech.com/intel-coffee-lake-core-i7-8700k-core-i5-8600k-6-core-cpu-leak/

post-61606-0-17396900-1502271572_thumb.png

Επεξ/σία από vdeseris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά τοποθετούμαι...

Μέχρι να βγάλουν i3 4c/4t (K),με turboboost τουλάχιστον στα 4,2,να μπαίνει σε πλατφόρμα με m2sata, να είναι με τουλάχιστον 3Mb l3 cache,στα 10nm λιθογραφίας....

Απλά μαζεύω λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επερχόμενος Coffee Lake-S θα διαθέτει και… HyperThreading, με αποτέλεσμα να ενεργοποιεί επιπλέον και τέσσερα threads.

Ακόμα όμως να να βάλουν HT στους i5.

 

 

Ερε. Amd με τις τιμές και τους επεξεργαστές σου. Εξαπυρινους με 12 threads!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά ξέρουμε οι coffee lake σε Z170 z270 αν θα μπαίνουν?! Πιστεύω λόγω ανταγωνισμού θα ήταν πιο σοφό να κάνει.

 

Δεν υποστηρίζονται, χρειάζεται το νέα chipset...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και κοροϊδία! Είδαν επιτέλους λίγο ανταγωνισμό και προσφέρουν i7 στην ουσία στα 150€ από 300€ και τον θέλεις στα 110€? Μια χαρά τιμή αν όντως ισχύουν αυτά τα specs

Ένας i3 στα 4.0Ghz 4/8 c/t με έναν i7 στα 4.0Ghz 4/8 c/t, είναι τελίως διαφορετικοί. Πρώτα από όλα ο i7 έχει turbo boost,οπότε τα 4.0Ghz δεν αποτελούν ταβάνι (ο i3-8300 δεν υποστηρίζει overclock). Οι i7 νομίζω πως φτιάχνονται από καλύτερα υλικά, αν και δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης οι i7 έχουν πολύ περισσότεροι cache από τους i3, οπότε και αυτό αυξάνει τις δυνατότητες τους. Τέλος, οι οδηγοί γραφικών ενός i3 είναι πολύ κατώτεροι αυτών των i7 με αποτέλεσμα να έχουν πολύ χαμηλότερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας i3 στα 4.0Ghz 4/8 c/t με έναν i7 στα 4.0Ghz 4/8 c/t, είναι τελίως διαφορετικοί. Πρώτα από όλα ο i7 έχει turbo boost,οπότε τα 4.0Ghz δεν αποτελούν ταβάνι (ο i3-8300 δεν υποστηρίζει overclock). Οι i7 νομίζω πως φτιάχνονται από καλύτερα υλικά, αν και δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης οι i7 έχουν πολύ περισσότεροι cache από τους i3, οπότε και αυτό αυξάνει τις δυνατότητες τους. Τέλος, οι οδηγοί γραφικών ενός i3 είναι πολύ κατώτεροι αυτών των i7 με αποτέλεσμα να έχουν πολύ χαμηλότερες επιδόσεις.

Υπομονή λίγες μέρες. Θα έχει ενδιαφέρον η σύγκριση του i3 8300 με τον i7 7700 των 300€. Αν είναι στο 90% των επιδόσεων θα είναι τούμπανος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...