Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με λιγο configuration( το Χ τουλαχιστον) και αν ειναι στο ιδιο καναλι ο σκληρος θα παιξει, αλλα με πολλα προβληματα. Τα usb και τα live cd φτιαχνουν ramdisk και τρεχουν configuration scripts για να παιζουν παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ευχαριστώ να 'σαι καλά.

Κανένα ελληνικό e-book σχετικό με linux μπορούμε να εντοπίσουμε κάπου;

Και σκαναρισμένο δεν με χαλάει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

usb-ethernet

I have a usb-ethernet adapter(level1) for a laptop(compaq presario 1200) which uses Ububtu 5.10.

Do anyone know how i can configure the adapter??When i use the command lsusb it detects that the adapter is connected(ASIX Electronics corp)..but i can do nothing furthermore so i can use it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες μια ερώτηση...

 

Έχω ξεκινήσει πολλές φορές να αυτοδιδάσκομαι linux, το έχω στήσει και μερικές, αλλά ποτέ δεν έχω προχωρήσει...

 

Στην εταιρεία που δουλεύω πήραμε το Fedora Project και έχω και το Ubuntu, αλλά όταν προσπάθησα να κοιτάξω λίγο στο Fedora τα βασικά και μετά να πάω κατ' ευθείαν εκεί που με ενδιέφερε (mail server), αλλά μου έλλειπαν πολλές αναγκαίες γνώσεις...

 

Θα ήθελα λοιπόν όσοι θεωρούν ότι έχουν κάποιο επίπεδο καλό στο linux, να μας πουν πώς θεωρούν ότι πρέπει να ξεκινήσει κάποιος (πηγαίνοντας από το Α στο Β στο Γ και ούτω καθεξής και όχι διάσπαρτα όπως προσπάθησα εγώ).

 

Φτάνει δηλ. ένας Quick Start Guide, ή τα γνωστά "Μάθετε το Linux σε 10 λεπτά" φτάνουν πραγματικά για να ξεκινήσει κάποιος και να αρχίσει να μαθαίνει στην πορεία έστω; Και δεν μιλάω για να στήσει mail server, άλλωστε κι εγώ θα το έκανα μέσω των υποδείξεων του βιβλίου, αλλά μου έλειπαν βασικά όπως αντιγραφές αρχείων, πώς κάνεις edit κάποιο αρχείο, και τέτοια...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε όλους,

έχω μία απορία σχετικά με την εγκατάσταση των linux.Βάζω το dvd το τρέχω αλλά όταν πατάω instalation περιμένω και μου βγάζει ένα μήνυμα ρωτώντας αν έχω όντως το δίσκο στον driver.Πατάω ναι και μου λέει οτι δεν κατάφερε να γίνει η εγκατάσταση.Τι φταίει;

σας ευχαριστω προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ενα ατομο το οποιο δεν εχει ασχοληθει ποτε με linux και θελει να ξεκινησει. Οπως τα windows εχουν εφαρμογες (π.χ. media player, office ktl, internet explorer) το linux τι εχει? Πανε πακετο με την διανομη ή πρεπει να τα βαλω μετα. Κοινως ποιες ειναι οι αντιστοιχες εφαρμογες για linux των δημοφιλων εφαρμογων των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

666

 

μπορεί να είναι χαλασμένο το δισκάκι

κατα την εγκατάσταση βγάζει κατι πληροφορίες

αναφέρεται σ'αυτό σαν πιθανότητα

 

βρές ένα άλλο ή μιά άλλη διανομή, απο κάποιον που μπορεί να σου δώσει ένα δοκιμασμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παίδες μια ερώτηση...

 

Έχω ξεκινήσει πολλές φορές να αυτοδιδάσκομαι linux' date=' το έχω στήσει και μερικές, αλλά ποτέ δεν έχω προχωρήσει...

 

Στην εταιρεία που δουλεύω πήραμε το Fedora Project και έχω και το Ubuntu, αλλά όταν προσπάθησα να κοιτάξω λίγο στο Fedora τα βασικά και μετά να πάω κατ' ευθείαν εκεί που με ενδιέφερε (mail server), αλλά μου έλλειπαν πολλές αναγκαίες γνώσεις...

 

Θα ήθελα λοιπόν όσοι θεωρούν ότι έχουν κάποιο επίπεδο καλό στο linux, να μας πουν πώς θεωρούν ότι πρέπει να ξεκινήσει κάποιος (πηγαίνοντας από το Α στο Β στο Γ και ούτω καθεξής και όχι διάσπαρτα όπως προσπάθησα εγώ).

 

Φτάνει δηλ. ένας Quick Start Guide, ή τα γνωστά "Μάθετε το Linux σε 10 λεπτά" φτάνουν πραγματικά για να ξεκινήσει κάποιος και να αρχίσει να μαθαίνει στην πορεία έστω; Και δεν μιλάω για να στήσει mail server, άλλωστε κι εγώ θα το έκανα μέσω των υποδείξεων του βιβλίου, αλλά μου έλειπαν βασικά όπως αντιγραφές αρχείων, πώς κάνεις edit κάποιο αρχείο, και τέτοια...

 

Ευχαριστώ.[/quote']

 

 

Το να στήσεις έναν mail server δεν είναι τόσο εύκολό απαιτεί και αρκετές γνώσεις για το RFC αλλά αν ακολουθείς το ubuntu τα forums του έχουν πάρα πολλές πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:Q Έχω τη διανομή του: Novel SuSE Linux Prof 9.3 και θέλω να ρωτήσω αν ξεκινώντας με αυτή, σαν αρχάριος, θα τα βγάλω πέρα, αλλα ταυτόχρονα θα μάθω και να χειρίζομαι τη console με τη χρήση κάποιου βοηθήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες χαιρετω.Νεος στο linux.Να ρωτησω.Κατεβασα Ubuntu 6,06.Οταν κανει boot μου μενει στο "uncompressing linux....ok,booting the kernel".Εχει κανεις καμια ιδεα γιατι μπορει να κολαει?Πριν λιγο δοκιμασα το 5,10 Live cd και ετρεξε κανονικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...