Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα πρόβλημμα με εγκατάσταση Linux, δοκίμασα 2 διανομές, Ubuntu και SuSE 10 και έχω τα εξής προβλήματα:

 

Ubuntu: κανω boot απο το install cd και φορτώνει 2 αρχεία, μου γράφει Ready και κολάει εκεί χωρίς να κάνει τίποτα (αναβοσβήνει ενας κέρσορας).

 

SuSE 10: ομοίως κάνω boot απο το πρώτο cd (έχω κατεβάσει και τα 5 απο την ιστοσελίδα τους) , επιλέγω installation, μου βγάζει μια μπάρα loading linux kernell και μόλις φτάσει στο 100% η οθόνη μαυρίζει και δεν γίνεται τίποτα.

 

Και στις δυο περιπτώσεις το cd είναι ανενεργό με πράσινο λαμπάκι. Στο SuSe δοκίμασα όλες τις επιλογές που είχε (acpi=off, safe settings) και πάλι ακριβώς το ίδιο, επίσης δοκίμασα με ανάλυση οθόνης 800Χ600 αλλα και μόνο με text, πάλι τα ίδια (στην επιλογή text αντί για μαυρη άδεια οθόνη υπήρχε επάνω αριστερα κέρσορας που αναβόσβηνε χωρίς να κάνει τίποτα.

 

Τί μπορεί να φταίει?

 

Το σύστημά μου είναι Athlon XP1600, 128MB ram, GeForce 2 , HDD maxtor 80gb (IDE primary master), SCSI card initio 9090, CD-R Ricoh 7040 scsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εμένα για πρόβλημα με κάρτα γραφικών μου μοιάζει, δοκίμασα vga=nv αλλα δεν είδαι καμία διαφορά, επίσης δοκίμασα vga=711 που το είδα στο help του ubuntu και μου έβγαλε μια λίστα με κωδικούς και την επιλογή scan. Πάτησα κάποιες επιλογές αλλα και πάλι κόλησε.Αυτα σε SuSE, στο ubuntu δεν είδα καμία διαφορά είτε με vga=nv είτε με vga=711.

 

Μήπως χρειάζεται κάποιος ειδικός κωδικός vga=xxx όπου xxx κωδικός συγκεκριμένης κάρτας γραφικών?

 

Δοκίμασα ακόμα ενα παλαιότερο suse (9.1) απο RAM το οποίο φόρτωσε κανονικά αλλα μου ζήταγε αργότερα κατι installation discs pου δε τα είχα.

 

Η προτίμισή μου είναι η εγκατάσταση του SuSE 10 αλλα ακόμα και με ubuntu νομίζω θα είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτηση πριν την εγκατασταση, στην οποια μαλλον ξερω την απαντηση απο προηγουμενο post στο παρον topic αλλα για να ειμαι σιγουρος ... αφου δεν εχω εγκαταστησει ποτε linux σε sata δισκο. (ουτε slackware εχω εγκαταστησει, μονο suse)

 

Προκειται να εγκαταστησω Slackware 10.2. Εχω σε εναν δισκο sata raptor τα ΧΡ και εχω αλλον ενα IDE για backup. Θα προσθεσω αλλον εναν 250GB sata (μαλλον maxtor) και εκει σκοπευω να βαλω το linux. Θα χρειαστω extra drivers για sata δισκους? Δεν εχω καποιον sata controller εκτος αυτου της μιτρικης (AsusP4C800). Απο πυρηνα χρησημοποιω τον default bare.i ?

 

Κατα τα αλλα νομιζω οτι το book του slackware και ο οδηγος απο το site στο παρακατω link θα ειναι αρκετα. http://www.bitbenderforums.com/vb22/showthread.php?postid=311808

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Έχω εγκαταστήσει σε laptop με AthlonXP 1600, 384MB RAM, on board VGA, onboard Audio και LAN, το Ubuntu 5.10. Όλα καλά στην εγκατάσταση, όλα καλά και στα Updates και τέλος εγκατέστησα το Linux DC++. Εγκαταστάθηκε κανονικά και μετά τις αρχικές ρυθμίσεις και το file hashing, το έκλεισα. Από τότε κάθε φορά που πάω να το ξεκινήσω, κάποιες φορές βγάζει την μπάρα Starting Linux DC++ και μετά η μπάρα χάνεται, ενώ τις περισσότερες ξεκινάει και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα κλείνει μόνο του.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Υπαρχει κάποια λύση; Έψαξα και στο internet και στο site http://developer.berlios.de που φαίνεται να είναι ο κατασκευαστής του προγράμματος, αλλά δεν βρήκα κάποιο known bug που να ταιριάζει . Όπως καταλάβατε, θέλω το laptop για κατεβαστήρι και αυτή την στιγμή δεν εξυπηρετεί τον σκοπό αυτό !!! Θα περιμένω τις προτάσεις σας.

 

Ευχαριστώ

 

Edit: Νόμισα ότι βρήκα την αιτία στο γεγονός ότι το πρόγραμμα δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη σύνδεση σε πολλά hubs. Τελικά, δεν ήταν αυτό γιατί μετά από κάποια ώρα άρχισε πάλι τα κουλά..... Anyone ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε παιδιά, 7 μέρες αργότερα και κανείς δεν έχει μια απάντηση..... :(

 

Στο κάτω κάτω, εσείς που ξέρετε από Linux, προτείνετε κάποιον άλλο client - αν υπάρχει. (για να σας προλάβω, έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να το αλλάξεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γίνεις root πρώτα, δίνοντας την εντολή su στην κονσόλα και μετά το root password. Από το prompt που θα σου βγει μετά άνοιξε το menu.lst και επεξεργάσου το.

Το εκανα αυτο.Εδωσα την εντολη su και μετα τον κωδικο.Μετα εβαλα ξανα /boot/grub/menu.lst .Αλλα παλι τιποτα.Τι πρεπει να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εγκαταστήσω το linux σε ένα υπολογιστή και στην συνέχεια αφαιρέσω το δίσκο και τον μεταφέρω σε άλλο σύστημα με διαφορετικό hardware, ο υπολογιστής θα εκκινήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρος?

 

Δηλαδη τα usb που εγκαθιστας σε αυτα το damn small linux και bootαρεις απο οπου θες τι εχουν?Βεβαια εδω μιλαμε για σκληρους δισκους αλλα ειναι αυτονοητο οτι κανει το ιδιο.

 

Βεβαια ασχετος ειμαι , αλλα λεω τη γνωμη μου, γιατι μου φανηκε λαθος αυτο που ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τη διανομή, κάποιες θα μπουτάρουν, κάποιες άλλες όχι. Σε αυτό παίζουν ρόλο 2 βασικοί παράγοντες:

  • Ο πυρήνας και ο compiler. Π.χ. αν έχεις μια διανομή με πυρήνα x64, προφανώς δε θα μπουτάρει σε pentium 4.
  • Η χρήση initrd και labels. Με το initrd μπορεί ο πυρήνας να κάνει mount partitions με ετικέτες (labels), χωρίς να τον απασχολεί σε ποιό device βρίσκονται.

 

Γενικά πάντως θα μπουτάρει, αλλά στη χειρότερη ίσως να χρειαστεί να bootάρεις πριν με ένα livecd και να διορθώσεις το fstab ώστε να δείχνει τα σωστά device nodes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...