Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω προβλημα με το Net Mod..Διαβασα το tutorial του CyberWalker αλλα δεν εχω ΚΡΡΡ (εχω την διανομη suse 9.0) ή τουλαχιστον δεν μπορω να το βρω (ακολούθησα την διαδρομη που λεει).. Απο την αλλη εχω και ενα manual της Intracom αλλα λεει να κανω compile τον kernel και αφου παω σε Xterminal και πληκτρολογω την εντολη που πρεπει cd /usr/src/linux-version μου πεταει "No such file or directory"... Αny help;;

 

Δοκίμασε μήπως υπάρχει το kinternet αντί του kppp (χακιά της SuSE). To /usr/src/linux-version (εννοείται ότι για πυρήνα 2.4.10 γίνεται π.χ. /usr/src/linux-2.4.10) δεν υπάρχει διότι μάλλον δεν έχεις εγκαταστήσει τα kernel sources (δεν ξέρω αν υπάρχουν στο iso της personal). Καλού κακού κάνε ένα ls -l /usr/src και δες τι έχει μέσα. Όπως και να έχει, ενδέχεται ο πυρήνας να έχει ήδη capi support, οπότε κάνε όλα τα υπόλοιπα και ευχήσου να δουλέψει χωρίς recompile ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον πατησα ls -l /usr/src και περιεχει μονο ενα φακελο packages.. Υπαρχει καποια εντολη για να πληκτρολογησω στο konsole και να μου ανοιξει ενα παραθυρο με καποια αντιστοιχη διεύθηνση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει το mandrake 10.1 και ενώ το KDE και το Gnome έτρεχαν όμορφα κι ωραία με ελληνικά μενού ξαφνικά όλα έγιναν αγγλικά.

Δοκίμασα κάτι που βρήκα στο internet αλλά τίποτε.

Περιμένω προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει και πολυ κινηση..Να ρωτησω κατι ευκολο;;

1ον)Ειχα την εκδοση suse 9.0 personal.. Βρηκα την suse 9.2 αλλα δεν ξερω εαν ειναι η personal ή η proffesional.. Αυτο μπορω να το βρω απο καπου;; Το εχω εγκαταστησει..

 

2ον) Στο συστημα μου εχω 2 σκληρους..Στην 9.0 στην επιφανεια εργασιας ειχα εικονιδιο για να ανοιξω και τους 2 σκληρους.. Οποτε μπορουσα να δω τα αρχεια μου.. Με την νεα εκδοση, δεν εχω κατι αντιστοιχο.. Μπορω να το ρυθμισω καπως;; (Μου ειχε κανει εντυπωση γιατι ειχα ακουσει οτι το linux δεν μπορει να δει σκληρους σε NTFS..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

1)Gia tous perisoterous xrhstes h personal einai h kalyterh epilogh h profesional aplos exei parapanw ergalia kai emporiko logismiko, den yparxei diafora opws sta windows pou h pro ekdosh einai h kalyterh.An thn 9.2 thn brhkes apo to internet tote einai h personal, an thn exeis se cd(panw apo 4-5) tote einai h pro.

2)Kai sthn 9.2 isxyei ayto. An den to kanei ftiakse ena fakelo mesa sto /mnt px winxp

kai grapse sthn konsola

mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/winxp (opou hda1 to windows partition)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

αν και δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια, εχω παρατηρησει οτι οι πλεοψηφεια των διανομων εχει καποιο tool/device manager, κ ολοι οι drivers που εχω δει εχουν αναλυτικες οδηγιες χειροκινητης εγκαταστασης. (τι εντολες να δωσεις, που να βαλεις τα αρχεια κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
ti drivers 8eleis na egatasthseis trospe?

 

Αδερφέ sorry για την καθυστέρηση αλλά είχα ξεχάσει ότι είχα ποστάρει σε αυτό το thread.

 

Αν έχω ένα driver για κάρτα δικτύου π.χ. eth1000.o πώς εισάγω το module? Μιλάω για modules όχι για πακέτα(rpm,tgz από αυτά κατέχω)

Γνωρίζεις or1onas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...