Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν πρέπει να το αλλάξεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να γίνεις root πρώτα, δίνοντας την εντολή su στην κονσόλα και μετά το root password. Από το prompt που θα σου βγει μετά άνοιξε το menu.lst και επεξεργάσου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε δύο σκληρούς σε STRIPE RAID SΕT (raid 0) εγκατεστημένα τα Windows XP. Έχω και άλλον έναν (μόνο του αυτόν) με το SuSE 9.2.

Το σύστημα bootάρει με grub αλλά δεν μπορεί να 'δεί' τους δύο σκληρούς που αποτελεούν RAID set. Τους βλέπει ξεχωριστά (που σημαίνει ότι καταλαβαίνει μια χαρά τον controller) αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι αυτοί οι σκληροί είναι μεταξύ τους αλληλοσχετισμένοι με RAID. Πως θα πω στο grub ότι αυτοί οι δύο είναι set, ώστε να μπορέσει να τους δει σωστά και να bootάρει στα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω προβλημα με το Net Mod..Διαβασα το tutorial του CyberWalker αλλα δεν εχω ΚΡΡΡ (εχω την διανομη suse 9.0) ή τουλαχιστον δεν μπορω να το βρω (ακολούθησα την διαδρομη που λεει).. Απο την αλλη εχω και ενα manual της Intracom αλλα λεει να κανω compile τον kernel και αφου παω σε Xterminal και πληκτρολογω την εντολη που πρεπει cd /usr/src/linux-version μου πεταει "No such file or directory"... Αny help;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...