Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[b']Q: Εγκατέστησα τα Windows * μετά το linux και έχασα το lilo. Τί κάνω; [/b]

 

Και πιο συγκεκριμένα δεν έχω την παλιά έκδοση του linux που είχε ο υπολογιστής αλλά πολύ νεότερη (έχω το Suse 9.1 ενώ το PC πρέπει να έχει την 8 και παλαιότερη). Μπορώ με την 9.1 να διορθώσω το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παρεκτροπή/κήρυγμα: Ναι' date=' αλλά το topic είναι σαφώς πιο ευανάγνωστο και εύκολο στο ψάξιμο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεπεράσουμε το κόλλημα με τα Greeklish. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να γράφει κανείς greeklish πλέον (εξαιρούνται τεχνικά προβλήματα, όπως π.χ. pc χωρίς ελληνικά), εκτός από την απροθυμία και τον ωχαδελφισμό. Ναι, θα παιδευτείς λίγο να θυμηθείς ορθογραφία, αλλά τελικά και τα κείμενά σου πιο ωραία θα είναι, και το γράψιμό σου θα βελτιωθεί. Σημειώσεις σε χαρτί σε greeklish κρατάς; Btw, τα περί ταχύτητας γραφής δεν είναι σοβαρά, γράφω ελληνικά με τόνους τουλάχιστον 2 φορές πιο γρήγορα απ' ότι greeklish, και διαβάζω ελληνικά απείρως πιο ευχάριστα απ' ότι greeklish.

Ας μην το μετατρέψουμε όμως σε συζήτηση επί των greeklish (ναι, εγώ φταίω ;) ).[/quote']

 

[OFF TOPIC ON] ΕΥΓΕ!!! [OFF TOPIC OFF]

 

Συγνώμη αλλά δεν άντεξα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το WINE, το οποίο προσφέρει ένα υποκατάστατο του API των Windows για Linux. Απλές εφαρμογές και OpenGL-based παιχνίδια συνήθως παίζουν ικανοποιητικά, για πιο πολύπλοκα προγράμματα όμως τα πράγματα δυσκολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να εγκαταστήσω την Slackware διανομή αλλά η εγκατάσταση γίνεται μέσω γραμμών εντολών. Υπάρχει κάποια διεύθυνση με σχετική βοήθεια εγκατάστασης σε ελληνικά ή αγγλικά για Slackware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο παιδια πολυ ενδιαφερον τοπικ. Ευγε, μου λυθηκαν πολλες αποριες.Παρολο που θελο να βαλω linux ο χρονος μου ειναι περιορισμενος για πειραματα, αλλα οταν βαλο αυτο ειναι το τοπικ που θα αρχισω για να βρω πληροφοριες. Παλι μπραβο!!!

 

 

Συγνωμη για τα ορθογραφικα αλλα εχω 5+ χρονια να γραψω Ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Q: Έχω το xyz modem' date=' είναι συμβατό με το Linux; [/b']

 

A:

  • Αν το modem είναι εξωτερικό σειριακό (RS232) τότε κατά 99% θα λειτουργήσει απροβλημάτιστα στο Linux χωρίς drivers. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί είναι να δημιουργήσετε ένα συμβολικό δεσμό (symbolic link) προς τη θύρα στην οποία βρίσκεται το modem. Αυτό γίνεται απλά δίνοντας ως root:
    >
    ln -sf /dev/ttySx /dev/modem
    


    όπου x = 0 για την COM1, 1 για την COM2 κ.ο.κ. Από 'κει και έπειτα χρειάζεται να το δηλώσετε στο kppp ή σε όποιον άλλον dialer χρησιμοποιείτε (π.χ. gnome-ppp ή X-ISP). Μην ξεχάσετε να απενεργοποιήσετε την επιλογή "Wait for dialtone before dialing", ή, αν δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, να προσθέσετε την εντολή ATX3 στα initialisation strings του modem (ΟΤΕ's fault!).

Eπειδή είμαι πολύ νέος έως νήπιο θα έλεγα στο linux(mandrke 10.1)

την εντολή ln -sf /dev/ttySx /dev/modem σε ποιό ακριβώς σημείο την δίνουμε. Γιατί δείχνει να έχει δει το netmod αλλά δεν μπορεί να κάνει κλήση.

 

Κατά την εγκατάσταση επέλεξα για την αλλαγή γλώσσας το caps lock. Μπορώ να το αλλάξω τώρα αυτό ; Αν ναι από που;

 

Αυτά τα λίγα για την ώρα. :shock:

Πολυ ωραίο topic μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή είμαι πολύ νέος έως νήπιο θα έλεγα στο linux(mandrke 10.1)

την εντολή ln -sf /dev/ttySx /dev/modem σε ποιό ακριβώς σημείο την δίνουμε. Γιατί δείχνει να έχει δει το netmod αλλά δεν μπορεί να κάνει κλήση.

 

Κατά την εγκατάσταση επέλεξα για την αλλαγή γλώσσας το caps lock. Μπορώ να το αλλάξω τώρα αυτό ; Αν ναι από που;

 

Για το δεύτερο δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω, αφού είναι μάλλον ειδική ρύθμιση της διανομής σου.

 

Όσον αφορά στο netmod, το συνδέεις με RS-232 ή USB σύνδεση; Και σε ποιό ακριβώς σημείο της διαδικασίας κολλάει; Η παραπάνω εντολή είναι μόνο αν το έχεις συνδέσει με σειριακή σύνδεση και είναι για να το "δει" ο dialer. Τη δίνεις απλά σε μία κονσόλα ως root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πρόβλημα!

 

Έιπα να ψάξω πριν postarw αλλά τα link που δίνει ο Maniakos στο πρώτο post δεν δουλεύουν πλέον... :neutral: :-? :neutral:

Τι δουλειά έχετε εδώ ? Το forum έχει μεταφερθεί στο http://www.insomnia.gr/vb3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Έχω σε DVD τα SUSE Linux 9.2 και θέλω να τα εγκαταστήσω στο PC μου . Έτσι , λοιπόν , στον σκληρό μου έκανα ένα partition FAT32 και έβαλα το DVD που είναι και boot για να κάνω την εγκατάσταση . Εκκινεί και επιλέγω installation . Αλλά στο hardware initialization κολλάει εκεί που λέει : searching info file ... και δεν κάνει τίποτα . Έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήθελε 1 λεπτό περίπου στο hardware initialization και μετά προχώρησε κανονικά. Αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς επιλέγεις που θα γίνει installed το Suse 9.2 (κάτι λέει για Partitioning αλλά δεν πολυκατάλαβα). Προηγουμένως βέβαια έκανα αυτό που έκανε και ο HaPagan με το partition σε FAT32. Αλλά έτσι κι' αλλιώς δεν θα πρέπει να το μετατρέψω σε ext3 κατά τη διάρκεια του installation?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...