Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

απο τι ειδα που ειχα τρεξει το pclinuxos σε virtual machine οταν τρεχεις το live cd και μπεις στην επιφανεια εργασιας εκει που θα πατησεις στο εικονιδιο isntall θα σου βγει μια επιλογη για εγκατασταση σε usb flash επελεξε αυτο και πιστευω

μετα θα σε βοηθησει ο wizard για την εγκατασταση

με μια συντομη αναζητηση βρηκα και αυτο εδω αν σε βοηθαει

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=65186&page=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια σελίδα μου έδωσες :D

 

Αυτό που μου έδωσες δεν έχει τπτ για install ή κάτι τέτοιο...

 

Τσπ, βρήκα αυτό πάντως: http://www.pendrivelinux.com/2006/09/19/all-in-one-usb-pclinuxos-minimezip

 

και μάλλον θα ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες που έχει, είναι λιγάκι ιστορία, αλλά τι να κάνεις, τπτ δν συγκρίνεται με ενα linux σε φλασάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε ενας φίλος, οτι το linux στο φλασακι θα κάψει κάποια στιγμή το φλας, επειδή απο τις πολλές μικρο εγγραφές που κάνει ένα λειτουργικό, επιβαρύνεται στο τέλος το μέσο στο οποίο αποθηκεύεται, και το φλας δν είναι κ πολύ καλό για αυτή τη δουλειά...

 

Έτσι μου πρότεινε μια πατέντα, για να χρησιμοποιώ το φλας για boot μόνο και οι μικροεγγραφές αυτές να γίνονται σε ένα μικρό partition του δίσκου, ειδικά για αυτή τη δουλειά.

 

Το ubuntu 6.06 κάνει για αυτή τη δουλειά; Το λέω αυτό επειδή δν είναι live έκδοση του linux.

 

οι οδηγίες για να γίνει η παραπάνω "πατέντα" είναι εδώ

 

Απ'ότι διάβασα - και κατάλαβα - θα γράψω τις εντολές αυτές στην κονσόλα, αφότου τρέξω την πρώτη φορά το linux απο το φλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παράτησα τις αλχημείες με το φλας και τα μικρο partition και εγκατέστησα το ubuntu 7.04 με επιτυχία αλλά και με μερικά ευτράπελα :D

 

Τέσπα, τώρα αλλού είναι το πρόβλημα.

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω τους driver του sagem 800 usb mlk adsl modem (πρωτότυπο ε;) ακολουθώντας κατα γράμμα τις οδηγίες απο εδώ: http://www.linuxformat.gr/forum/forum_posts.asp?TID=65&PN=1

 

και γενικά και απο άλλα site που βρήκα οδηγίες ήταν ακριβώς οι ίδιες ή παρόμοιες.

 

Τις ακολουθώ κανονικά, αλλά εκεί που γράφει οτι μετά την εντολή

 

 

sudo kwrite /etc/ppp/peers/ueagle-atm

 

μου λέει οτι δεν γίνεται να τρέξει FATAL ERROR και κάτι αλλά.

Πάω να το κάνω χειροκίνητα, γράφω όλη τη διαδρομή με cd .... diadromi

και μου λέει πάλι κάτι άκυρα.

Μετά περνάω έναν-έναν το φάκελο και φτάνω επιτέλους στο peers όπου κάνω το kwrite και φτιάχνω το αρχείο με όνομα ueagle-atm με τα στοιχεία σύνδεσης. Δεν πετυχαίνει τπτ καθώς συνεχίζω με τις παρακάτω εντολές.

 

Γυρίζω πίσω και φτιάχνω το αρχείο - του οποίου το όνομα κανένας οδηγός δεν γράφει ποιο πρέπει να είναι - (δημιουργώντας τον πρώτα) στο φάκελο ueagle-atm με το ίδιο όνομα πάλι (το αρχείο).

 

Επίσης, στην εντολή:

 

sudo cat /var/log/messages | grep ueagle

 

δεν μου εμφανίζει όχι απλά τα εξής μηνύματα:

 

kernel: usb 5-1: [ueagle-atm] modem operational

kernel: usb 5-1: [ueagle-atm] ATU-R firmware version : 44e2ea17

 

αλλά γενικότερα κανένα άλλο μήνυμα.

 

Δεν θέλω να πάρω ethernet modem, γτ δεν παίζουν πολλά φράγκα αυτή τη περίοδο, αν και εκεί πιστεύω θα τα κατάφερνα και χωρίς οδηγίες, γτ οταν το είχα ψάξει λίγο στη βοήθεια και μετά με την εντολή pppoeconf (δεν είμαι σίγουρος για το όνομα, είχα βρει 2 εντολές στο help menu) στο τέρμιναλ, έψαχνε για συνδεδεμένα ethernet modem.

 

Τσπ, Μπορεί να μου πεί κάποιος τι πρέπει να κάνω για να μπώ στο νετ απο το linux, ή έστω να μου εξηγήσει αν κάτι δεν πάει καλά στο linux μου; μου φαίνεται περίεργο που ο kwrite δεν δημιουργεί αλλά ούτε και επεξεργάζεται αρχεία (εννοείται πως με το chmod είχα αλλάξει τα δικαιώματα των αρχείων που ήδη υπήρχαν) όταν τα δίνω ως sudo και με full path...

 

Επίσης πήγα να εγκαταστήσω και εναν java mp3 player, αλλά και εκεί πήρα τα @@ μου...

 

Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στα δικαιώματα του λογαριασμού μου;

 

Είμαι εντελώς αρχάριος σε linux και οι ελάχιστες γνώσεις μου πάνω σε αυτό είναι σκόρπιες :(

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολη περιπτωση το sagem και εψω δει να απελπιζετε κοσμος στην προσπαθεια του να συνδεθει.για δες αυτες εδω τις οδηγιες και ο καλη τυχη :)

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=9935&st=30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και ένα ZXDSL 852 που το είχα πάρει με μια παλαιότερη σύνδεση μου στην Altec, αλλά ούτε αυτό μου το αναγνωρίζει, γενικά είμαι άσχετος, όπως προανέφερα απο Linux, και δεν έχω ιδέα πως συνδέεται κάποιος στο νετ απο linux.

 

Με αυτό το modem μπορεί να γίνει κάτι; Είναι και αυτό usb.

 

Επίσης κανένα πρόγραμμα για mp3 που να εγκαθίσταται εύκολα στο linux έχετε να μου προτείνετε;

 

thnks anyway... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας (όχι μόνο σε Linux) είναι ότι με ADSL router συνδεδεμένο στο PC μέσω της Ethernet θύρας (γιατί πολλοί routers το παίζουν "δίπορτο" και σου δίνουν και USB) έχεις την πιο απροβλημάτιστη συνεργασία, αφού χρειάζεσαι οδηγούς μόνο για την κάρτα (ή onboard controller) δικτύου που οι πιο πρόσφατοι kernels κατά πάσα πιθανότητα θα υποστηρίζουν.

 

Πούλα τα 2 USB modems όσο-όσο και πάρε ένα Alcatel Speedtouch 530 (ή 536, όποιο βρεις) με 30κάτι ευρώ από ένα Oteshop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά πρόταση για mp3 πρόγραμμα;

 

Κατέβασα κάτι codecs απο κάποιο site, τους πέρασα στο /home/"username"/"όνομα καταλάγου - lib" όπως ήταν δομημένοι όταν τους αποσυμπίεσα, προσπάθησα μετά με την εντολή make απο το τερματικό στο φάκελο κάποιων αρχείων με κώδικα να κάνω κάτι, αλλά δν έγινε τπτ...

 

Τελικά τι γίνεται με τo Linux; παίζει mp3; έχω δει καμιά 10ρια site σχετικά, αλλά πουθενά δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο, και γενικότερα δεν έχω καταλάβει πολύ καλά πως κάνεις install εφαρμογές στο Linux....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με τις περισσότερες σύγχρονες διανομές Linux είναι ότι πλέον βασίζεσαι περισσότερο στο PMS σύστημα (Package Management System) που έχουν, και πολύ σπάνια θα αναγκαστείς να βγεις σε τερματικό για να κάνεις τη δουλειά σου. Π.χ. οι Debian-based (Debian, Ubunto-ειδή κ.α.) χρησιμοποιούν το apt-get και σε γραφικό περιβάλλον το πιο συνηθισμένο GUI του είναι το Synaptic, οι Gentoo-based το emerge κλπ.

 

Συγκεκριμένα, για να βλέπει το Ubuntu σου «αμφιλεγόμενα» πακέτα όπως αυτά που χρειάζονται για υποστήριξη mp3, video κλπ, πρέπει να ορίσεις στα repositories τη χρήση των πακέτων τύπου restricted και multiverse:

 

>http://www.ubuntu.com/community/ubuntustory/components
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#How_to_add_extra_repositories

 

Άλλη λύση είναι η χρήση scripts που αυτοματοποιούν τη διαδικασία, όπως το Automatix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...