Προς το περιεχόμενο

Ιnsomnia's Linux FAQ - PLEASE, Διαβάστε πρωτού κάνετε post!


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 6 μήνες μετά...

Δυστυχώς δεν έχει νόημα, αφού οι πληροφορίες που παρατίθενται σε εκείνα τα links είναι πλέον παρωχημένες. Θα πρέπει να ξαναφτιαχτούν απ' την αρχή, αλλά αυτό θα γίνει όταν βρεθεί χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι τελείως καινούριος στο Linux. Eγκατέστησα το Suse 9.1 στο λαπτοπ μου και αρχίζω και ψάχνομαι. Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες από το συγκεκριμένο thread αλλά έχω αρκετές απορίες.

 

Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν με την ανάλυση της οθόνης. Έχει default την 640x480. Την άλλαξα σε 1152x768 αλλά μου δημιουργεί πρόβλημα. Εμφανίζονται στην ουσία 3-4 μικρότερες οθόνες (σα να έχω βάλει background εικόνα μικρής ανάλυσης), βλέπω το ποντίκι μου 2-3 φορές, μπερδεύονται τα χρώματα κτλ .

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Δεν έχω κάνει install κάρτα γραφικών, νομίζω την εντόπισε μόνο του και την έκανε Install κατά την αρχική εγκατάστη.

 

Περιμένω να ακούσω τις ιδέες σας! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Ειμαι σχετικα αρχαριος με τα linux και θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Σε ενα παλιο pc που ειχα, εγκατεστησα linux εκδοση fedora core 6. Το 2ο pc εχει windows xp. Αυτα τα δυο ειναι σε δικτυο μεταξυ τους.

Πως γινεται απο τα windows να μπορω να δω το σκληρο δισκο και τα αρχεια του υπολογιστη που εχει linux και το αντιστροφο;; Φανταζομαι πως θα γινεται

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Ειμαι σχετικα αρχαριος με τα linux και θα ηθελα να ρωτησω κατι.

Σε ενα παλιο pc που ειχα, εγκατεστησα linux εκδοση fedora core 6. Το 2ο pc εχει windows xp. Αυτα τα δυο ειναι σε δικτυο μεταξυ τους.

Πως γινεται απο τα windows να μπορω να δω το σκληρο δισκο και τα αρχεια του υπολογιστη που εχει linux και το αντιστροφο;; Φανταζομαι πως θα γινεται

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Εννοείται ότι γίνεται:-D

 

Πρέπει να ενεργοποιησεις κ να ρυθμίσεις τη SAMBA. Αφου βρεις πως θα το κανεις (ισως καποιος που χρησιμοποιει FC 6 μπορει να σου πει ακριβως τα βηματα) ....

 

πήγαινε εδω να διαβασεις τις πρωτες κ βασικες ρυθμισεις που πρεπει να κανεις (βασικα θα σου ελεγα να διαβασεις ολο τα thread ... οπως επισης να κανεις κ μια αναζητηση για samba στο forum του linux, σιγουρα θα βρεις κ αλλα ενδιαφεροντα topics)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια!

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση: Πως ρυθμιζονται τα regional settings στο linux?? Η εκδοση που εχω ειναι fedora core 6 και προσπαθω να βρω τις regional settings για νομισμα κτλπ. οπως ειναι οι αντιστοιχες regional settings στα windows. Πληκτρολογιο, ωρα κ ημερομηνια τα εχω ρυθμισει. Εχω ψαξει στο internet και για το gnome δεν εχω βρει τιποτα :confused: . για το kde πχ εχει personalized settings που ρυθμιζεται το region:neutral: . To gnome εχει κατι αντιστοιχο;;;;;:confused:

 

Ευχαριστω εκ των προτερων:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχει εγκαταλειφθεί λίγο αυτό το θέμα αλλά ελπίζω σε μια βοήθεια.

 

Θέλω να εγκαταστήσω Xubuntu. Έτρεξα το live CD όλα εντάξει, αναγνώρισε και την κάρτα δικτύου που πρόσφατα εγκατέστησα. Τώρα θέλω να πάρω οικονομικό μόντεμ (ας μην είναι ρούτερ δε με πειράζει) το οποίο να παίζει εγγυημένα χωρίς αλχημείες. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο; Μέχρι στιγμής κοιτάζω αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613493

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται.

 

Είπα και εγώ να χωθώ στο Linux, αλλά επειδή με το λάπτοπ είναι ψιλοιστορία το φορμάτ (driver κ λοιπά προγράμματα είναι σε ghost partition του δίσκου) και θα πρέπει να πάρω και εξωτρικό δίσκο για να σώσω μουσική, βίντεο κτλ. κ φράγκα δεν παίζουν, είπα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω κάποιο linux στο φλασάκι μου (2γίγα είναι).

 

Ερώτηση: θα μπορώ να κάνω στο linux του φλασακίου :P ότι και σε ένα "κανονικό" linux; Γιατί κάτι είχα ακούσει οτι τα live cd δεν υποστήριζαν την κονσόλα του linux, ή το κέλυφός του, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

 

Σε περίπτωση που είναι και αυτό ενα "κανονικό" linux με πλήρεις δυνατότητες (βασικά πράγματα θέλω, πιο πολύ compile κώδικα, κονσόλα για να παίζω με τα shell ktl.), όποιος μπορεί να με κατατοπίσεται με σχετικά site και οδηγίες εγκατάστασης, και γενικά οτιδήποτε άλλο χρειαστεί, θα του ήμουν υπόχρεος.

 

thnks in advnce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

linux στο φλασάκι μου

 

καλύτερα liveCD, έχει λίγη μανούρα να το εγκαταστήσεις σε flash...

 

Ερώτηση: θα μπορώ να κάνω στο linux του φλασακίου :P ότι και σε ένα "κανονικό" linux;

ναι

Γιατί κάτι είχα ακούσει οτι τα live cd δεν υποστήριζαν την κονσόλα του linux, ή το κέλυφός του, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

ψέματα

 

σχετικά site και οδηγίες εγκατάστασης

http://www.ubuntu.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnks για τις απαντήσεις φίλε, αλλά μάλλον θα επιμείνω στο φλας, γτ θέλω να αποθηκεύω και τπτ σκριπτάκια κ αρχεία για compile, ktl.

 

Άλλες οδηγίες για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pclinuxos εχει επιλογη για εγκατασταση σε usb flash κατεβασε το iso τρεξε το live cd και κατα την εγκατασταση θα σου εμφανισει αυτη την επιλογη

μπορεις να το κατεβασεις απο εδω

http://www.pclinuxos.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...