Προς το περιεχόμενο

35mm 1.8f vs 17-50mm 2.8f


BAC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Ειμαι προς αναζήτηση δεύτερου φακού...Μου αρέσει πολύ το street photography,τα τοπία και φωτογραφιες με φίλους(κάτι σαν πορτραίτο αν δε κάνω λάθος).Μπορεί να εχω απαντήσει ήδη(17-50)

αλλα με προβληματιζει αν το ένα στοπ του άλλου 1.8 θα μου φανεί χρήσιμο..χρήσιμες ή οποιες γνώμες εμπειρίες από τους φακούς.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τον 35αρη σονυ 1.8 αλλα επειδη θελω και εγω τοπια οπως και εσυ ειναι στα πλανα η αγορα του Ταμρον 17-50(πωληση του κιτ φακου φυσικα επομενως :-D ) ... και για πορτραιτα κανει λογικα στα 50mm δεν ξερω αν εχει σκληρο bookeh ομως...

Με ενα φακο βγαινω απο το σπιτι και ειμαι καλυμμενος για το 80% αυτων που θελω....

 

Αφου σου αρεσει και το street ισως αργοτερα παρεις κατι σε 24mm 1.8 αντι για 35 f1.8....για πορτραιτα ατομων απο τους ωμους και πανω αν θες καλυτερο bookeh μπορεις να σκεφτεις και κατι σε 50mm f1.4 ..για πορτραιτα σε εξωτερικους χωρους 85mm 2.8/1.8

 

O 35αρης σε crop θεωρειται φυσιολογικος οτι βλεπει το ματι (καταχρηστικα) οποτε ειναι για group portraits για νυχτερινες βολτες σουπερ και αλλα παρομοια....

 

Ενας ενδιαφερον φακος αν δεν τραβας πολυ wide τοπια θα ηταν και κατι του τυπου 24-105 f4 'η φωτεινοτερος...μπορεις να απομονωσεις φωτογραφικα και πολυ συγκεκριμενα πραγματα λογω του zoom.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για ακινητα θεματα παιζει ο 17-50 να τα πηγαινει καλυτερα παρολο το -1 stop επειδη εχει vr.

 

Για κινουμενα το vr προφανως ειναι αχρηστο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...